Mini-raketoplán X-37b odstartoval na oběžnou dráhu
Start X-37b, označovaného také jako Orbital Test Vehicle 2 (OTV-2), byl původně v plánu na pátek 4. března, nepříznivé počasí tomu ale zabránilo. Další vzletové okno v sobotu ráno technici nestihli, kvůli nutné výměně vadného ventilu. Nakonec malý robotický raketoplán odstartoval z mysu Canaveral v sobotu jen několik minut před půlnocí středoevropského času.

X-37-b a raketa Atlas v bílém obalu na vrcholku rakety Atlas je připraven ke startu Orbital Test Vehicle (OTV), známý také jako X-37b.
X-37b je testovací vesmírné letadlo amerických vzdušných sil, jeho start, provoz ani přistání tedy nemá pod kontrolou NASA ale USAF. Jeho skutečná mise je ale tajná a americké vzdušné síly nejsou příliš sdílné co se týče aktivit X-37b na oběžné dráze. Po oznámení o úspěšném startu vstoupilo v platnost mediální embargo letectva Spojených států a přestaly být vydávány jakékoliv oficiální zprávy o stavu mise. Orbital Test Vehicle představuje novou generaci vesmírných lodí, vydrží na oběžné dráze několik měsíců a přistává na Zemi horizontálně jako běžné letadlo. První let X-37b proběhl minulý rok, v dubnu se robotický raketoplán poprvé dostal na oběžnou dráhu a vrátil se v prosinci téhož roku.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Oběžná dráha
Další družice pro poskytování internetu, tentokrát od společnosti OneWeb, poletí do vesmíru v lednu
Podobně jako SpaceX se svým projektem Starlink, chce poskytovat internet z oběžné dráhy také společnost OneWeb ve spolupráci s Airbusem. Po první šestici družic ze začátku tohoto roku poletí do vesmíru s měsíčním zpožděním. Více než 30 satelitů poletí z kosmodromu Bajkonur na raketě Sojuz v lednu.
celý článekOrganizace Gateway Foundation zveřejnila své plány na výstavbu orbitální stanice s umělou gravitací
Organizace Gateway Foundation představila veřejnosti své plány na výstavbu komerční orbitální stanice. Von Braun Space Station se má skládat z 24 segmentů poskládaných do rotujícího kruhu, z nichž některé budou sloužit jako hotel a jiné mohou být pronajímány k výzkumu. Rotací celé stanice potom bude zajištěna gravitace podobná jako na povrchu Měsíce. Podle aktuálních plánů by mohla stanice přijmout první návštěvníky už v roce 2025.
NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku
NASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.
NASA s United Lunch Alliance vyzkouší nafukovací tepelný štít
NASA hodlá v letech 2021, nebo 2022 vyzkoušet novou technologii pro vstup do zemské atmosféry - nafukovací tepelný štít pro vesmírné lodě. Mohl by nahradit doposud používané tepelné štíty, které jsou těžké a zabírají více místa. Společně s NASA se bude na misi podílet také United Lunch Alliance (ULA), která by pomocí štítu chtěla dopravovat zpět na Zemi rakety vynášející náklad na oběžnou dráhu.
celý článekJak to vypadá z ISS, když startuje raketa s nákladem? Úžasné časosběrné video
16. listopadu vyletěla z kazašského kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz s nákladní lodí Progress MS-10. Tento start zachytil německý astronaut Alexander Gerst z ISS na fotografiích, které byly poskládány do videa, které pokrývá rozmezí asi 15 minut. Nákladní loď Progress dovezla 2 dny poté na ISS náklad o hmotnosti 2,5 tuny.
celý článekOrbital Reflektor bude umění na oběžné dráze, vytvoří umělou hvězdu
Ze základny Vandanberg v Kalifornii v příštích dnech odletí raketa Falcon 9 s celkem 64 malými družicemi. Mezi nimi je také družice Orbital Reflektor, která má na oběžné dráze unikátní cíl: umění. Orbital Reflektor po vypouštění nafoukne balón s reflexním povrchem, který bude z pohledu ze Země zářit. Vytvoří tak novou hvězdu na noční obloze nad celou planetou.
Vesmírný teleskop TESS úspěšně vyletěl do vesmíru, nyní ho čeká průlet kolem Měsíce
Odložený start vesmírného teleskopu TESS pro hledání nových exoplanet proběhl ve čtvrtek brzy ráno. Teleskop vyletěl na oběžnou dráhu Země na raketě Falcon 9, z rampy na mysu Canaveral na Floridě. Operátoři rakety čekali na vhodné okno, které zavedlo teleskop na správnou trajektorii kolem Měsíce, který dá teleskopu TESS potřebnou gravitační asistenci, než se dostane na konečnou oběžnou dráhu.