Rusko přizvalo Ukrajinu k podílení se na výstavbě nového kosmodromu Vostochny

14. 4. 2011
Roskosmos Lety do vesmíru Rakety

Ruský premiér Vladimir Putin řekl v úterý v Kyjevě, že Ukrajina by se měla podílet na konstrukci nového, moderního kosmodromu na dálném východě. Na výstavbě kosmodromu Vostochny už se podle premiéra začalo pracovat a první rakety by z něj měly vzlétnout už v roce 2015, pilotované lety by měly z dálného východu začít startovat od roku 2018.

Kosmodrom Baikonur

Kosmodrom Baikonur místo v kazašské stepi, odkud startují ruské rakety do vesmíru.Kosmodrom Vostochny se zařadí mezi další dvě místa odkud ruské rakety do vesmíru létají - kosmodrom Pleseck na severozápadě Ruska a kazašský Baikonur, který si Rusko od Kazachstánu pronajímá.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Roskosmos

Evropská orbitální sonda Trace Gas Orbiter dokončila manévry při vstupu na oběžnou dráhu Marsu

23. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Evropská orbitální sonda Trace Gas Orbiter dokončila manévry při vstupu na oběžnou dráhu MarsuEvropská sonda TGO (Trace Gas Orbiter) dorazila k planetě Mars už v říjnu roku 2016. Tehdy však vstoupila na vysoce eliptickou oběžnou dráhu, která ji sice přibližovala až na 200 kilometrů, ale v nejvzdálenějším bodě se nacházela až 98 000 kilometrů od povrchu. Za pomoci tření v horní vrstvě atmosféry potom sonda postupně každé 4 dny zpomalovala a korigovala svou oběžnou dráhu na současnou eliptickou.

celý článek

Ruská vesmírná agentura chce vozit turisty na oběžnou dráhu, přidá nový modul na ISS

4. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Ruská vesmírná agentura chce vozit turisty na oběžnou dráhu, přidá nový modul na ISSRoskosmos má spolu se společností RKK Energia plány na výstavbu nového modulu pro Mezinárodní vesmírnou stanici, který by ubytovával platící hosty. Modul zatím nese označení NEM-2 a má podobnou strukturu jako aktuálně vyvíjený NEM-1 (SPM-1) určený pro laboratoře a generování elektřiny, který měl být na ISS instalován v roce 2019, pravděpodobně však dojde ke zpoždění nejméně o dva roky.

celý článek

Rusko by nakonec mohlo pokračovat ve spolupráci na ISS i po roce 2020

28. 8. 2014 (novější než zobrazený článek)

Rusko by nakonec mohlo pokračovat ve spolupráci na ISS i po roce 2020Podle vesmírné agentury Roskosmos by mohla ruská spolupráce s dalšími čtyřmi zeměmi na projektu ISS pokračovat i po roce 2020. Ještě před pár týdny to přitom vypadalo, že aktuální roztržka mezi Ruskem a USA nakonec způsobí ukončení spolupráce zmíněným rokem a Rusko se bude soustředit na jiné, zajímavější projekty. Podle všeho ale nadále pokračuje stavba nových modulů pro ruskou část stanice a možnost pokračování spolupráce je vysoká.

celý článek

Nástupce ruských vesmírných lodí sojuz by mohl vynést první kosmonauty do vesmíru v roce 2020

9. 9. 2013 (novější než zobrazený článek)

Nástupce ruských vesmírných lodí sojuz by mohl vynést první kosmonauty do vesmíru v roce 2020Podobně jako NASA, má i Ruská vesmírná agentura za úkol vyvinout vesmírnou loď pro cesty na Měsíc a dál. Nástupce sojuzů zatím nese označení PPTS (Prospective Piloted Transport System) a první let s lidskou posádkou by mohl proběhnout už v roce 2020, tedy podobně jako americký Orion. Prototyp vesmírné lodi byl představen na letecké show v Moskvě minulý týden a přinesl jednu novinku, která v pomyslném závodě dává bod ruské lodi, toaletu.

celý článek

ESA podepsala dohodu o spolupráci s Ruskem při cestě k Marsu, je to dobrý nápad?

20. 3. 2013 (novější než zobrazený článek)

ESA podepsala dohodu o spolupráci s Ruskem při cestě k Marsu, je to dobrý nápad?Evropská vlajková mise k planetě Mars prošla výraznými změnami, ta poslední byla završena 14. března, kdy Ruská vesmírná agentura podepsala spolu s tou evropskou dohodu o spolupráci. ExoMars představuje evropskou snahu dobýt rudou planetu, mise se skládá z několika částí: orbitální sondy, roveru a statického přistávacího modulu. Ruská účast na misi kompletně nahrazuje tu původní americkou, je to ale dobrý nápad, když ruský vesmírný program prochází krizí a to nejen při meziplanetárním průzkumu?

celý článek

Exploze ruské rakety na oběžné dráze způsobila nárůst nebezpečného vesmírného odpadu

24. 10. 2012 (novější než zobrazený článek)

Exploze ruské rakety na oběžné dráze způsobila nárůst nebezpečného vesmírného odpadu16. října došlo k explozi rakety na oběžné dráze Země, která vyprodukovala kolem stovky úlomků, které teď budou kroužit kolem naší planety. Tento vesmírný odpad představuje významnou hrozbu pro jakákoliv stále ještě fungující zařízení a v neposlední řadě také pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice.

celý článek

Rusko plánuje na rok 2015 přistání sondy na povrchu Měsíce

14. 10. 2012 (novější než zobrazený článek)

Po nezdařené misi Fobos-Grunt k měsíci Marsu se ruská vesmírná agentura Roskosmos obrací k bližší destinaci, k Měsíci. "Příští ruská sonda dosedne na povrch Měsíce v roce 2015", řekl v rozhovoru k novinářům Viktor Khartov, ředitel NPO Lavochkin - společnosti, která pro Roskosmos vyvíjí vesmírné sondy, včetně sond k Marsu a k Měsíci.