Pět trpasličích planet sluneční soustavy, Eris, Pluto, Makemake, Haumea a Ceres

05. 06. 2011
Trpasličí planety Kuiperův pás Eris Pluto Haumea Ceres New Horizons Dawn

Ještě před několika lety měla sluneční soustava devět planet, astronomové ale díky stále dokonalejší technice objevovali nová tělesa, která se svou velikostí mohla rovnat s nejmenší planetou a měla být také označena jako planety. Počet planet se najednou mohl dostat přes desítku a nebylo jisté, kde by se zastavil. V roce 2006 tedy byla Mezinárodní astronomickou unií přijata nová definice planety, podle které už Pluto mezi planety nepatří, od té doby je spolu s dalšími součástí nové třídy těles ve sluneční soustavě, trpasličích planet.

Trpasličí planety

Trpasličí planety - a další velká tělesa sluneční soustavy. Mezi 5 známých trpasličích planet patří Eris, Pluto, Makemake, Haumea a Ceres.Trpasličích planet je v solárním systému aktuálně pět, nicméně toto číslo se zřejmě bude s dalším průzkumem Kuiperova pásu ještě změnit. Podle oficiální definice jsou trpasličí planety takové objekty, které obíhají kolem Slunce a nejsou satelitem žádného dalšího tělesa, zároveň disponují takovou gravitační silou, která jim dá zaoblený tvar (hydrostatické ekvilibrium) a poslední podmínka, která odlišuje tyto objekty od osmi planet, je, že nemají vyčištěnou oběžnou dráhu od dalších objektů. Ve zkratce to znamená, že jde o velká kulatá (nebo téměř kulatá) tělesa, která obíhají Slunce doprovázené dalšími objekty na podobné oběžné dráze.

Eris
Největší trpasličí planeta (9. největší těleso sluneční soustavy) má podle odhadů kolem 2350 kilometrů v průměru (27 % průměru Země) a je jedním z transneptunických objektů (TNO). Původně byl objekt (136199 Eris, 2003 UB313) objeviteli pojmenován Xena, nakonec ale astronomická unie vybrala jméno Eris, podle řecké bohyně sporů a válečných konfliktů. Největší trpasličí planeta obíhá po vysoce eliptické dráze, aktuálně je blízko maximální vzdálenosti od Slunce, 96,6 AU (1 AU = vzdálenost Země - Slunce), při oběhu Slunce jednou za 557 let se ale dostane blíž než Pluto na 37,9 AU. Trpasličí planeta Eris obíhá Slunce společně se svým měsícem Dysnomia, který může mít až 250 kilometrů v průměru.
Pluto
Pluto je jako většina známých trpasličích planet součástí objektů Kuiperova pásu. S průměrem kolem 2300 kilometrů (18 % průměru Země) je druhou největší trpasličí planetkou a obíhá ve vzdálenosti mezi 30 - 49 AU od Slunce. Pluto obíhá relativně velký měsíc Charon s průměrem kolem 1200 kilometrů a dva menší měsíce Nix a Hydra. V roce 2015 kolem Pluta prolétla vesmírná sonda New Horizons a zachytila tak poprvé povrch této trpasličí planety.
Makemake
Makemake je další trpasličí planeta z transneptunického pásu těles, byla objevena v roce 2005 a má kolem 1400 kilometrů v průměru (11 % průměru Země). Díky svému objevu v období Velikonoc bylo pro trpasličí planetu 2005 FY9 vybráno jméno z mytologie obyvatel Velikonočních ostrovů, Makemake je podle legendy stvořitel lidstva. Tato trpasličí planetka je velmi chladná a je druhým nejjasnějším tělesem Kuiperova pásu po Plutu a nemá žádné známé měsíce.
Haumea
Podivná protáhlá trpasličí planeta Haumea byla objevena v roce 2004 a obíhá mezi 35 a 51 AU od Slunce v rezonanci s planetou Neptun. Jméno dostala Haumea podle havajské bohyně plodnosti. Podle posledních pozorování je povrch Haumey pokryt krystaly vodního ledu, které se ale nerozpadají pod vlivem slunečního záření tak jak by vědci očekávali. Existence krystalů tedy nasvědčuje probíhajícím procesům na povrchu nebo pod ním, které by krystaly ledu vytvářely.
Ceres
Jediná trpasličí planeta, která nepochází z TNO, nachází se totiž v hlavním pásu asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter. Ceres byla objevena už v roce 1801 a byla podobně jako Pluto nějakou dobu považována za osmou planetu sluneční soustavy. Své jméno má Ceres po římské bohyni rostlin, sklizně a mateřské lásky. S průměrem kolem 1000 kilometrů (7,6 % průměru Země) je nejmenší známou trpasličí planetou. V roce 2015 by k Ceres měla doletět a důkladně ji prozkoumat vesmírná sonda Dawn.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

  Další zprávy z kategorie Trpasličí planety

  Trpasličí planeta Haumea má prstenec a je ještě větší než se odhadovalo

  15. 10. 2017 (novější než zobrazený článek)

  Trpasličí planeta Haumea má prstenec a je ještě větší než se odhadovaloHaumea je těleso, které obíhá Slunce ve vzdálenosti mezi 35 a 51 AU, nachází se tedy za planetou Neptun v chladné a temné oblasti sluneční soustavy známé jako Kuiperův pás. Tato teprve nedávno objevená trpasličí planeta má dva známé měsíce, velmi protáhlý tvar a podle nových pozorování také planetární prstenec. Už tak zvláštní Haumea se tím pro astronomy a astrofyziky stává ještě zajímavějším tělesem pro zkoumání.

  celý článek

  K průletu kolem Pluta zbývá necelý měsíc, New Horizons už vidí detaily na povrchu

  21. 06. 2015 (novější než zobrazený článek)

  K průletu kolem Pluta zbývá necelý měsíc, New Horizons už vidí detaily na povrchu14. června, měsíc před blížícím se historicky prvním průletem kolem Pluta, zažehla sonda New Horizons své trysky, aby mírně zkorigovala svou trajektorii. Ta ji 14. července zavede do blízkosti 12 tisíc kilometrů od povrchu Pluta, ze které sonda pořídí množství snímků a měření, která budou po průletu postupně zasílána na Zemi. Mezitím už vědci zkoumají první snímky trpasličí planety Pluto a systému jejích měsíců pořízené ze vzdálenosti přes 35 milionů kilometrů.

  celý článek

  Trpasličí planeta Makemake v Kuiperově pásu nemá oproti očekávání žádnou atmosféru

  29. 11. 2012 (novější než zobrazený článek)

  Trpasličí planeta Makemake v Kuiperově pásu nemá oproti očekávání žádnou atmosféruPři tranzitu trpasličí planety Makemake před vzdálenou hvězdou v dubnu loňského roku zjistili astronomové nové informace o tomto ledovém světě. Pohasnutí hvězdy, při jejím zakrytí planetou Makemake bylo náhlé, což signalizuje buď pouze velmi slabou nebo žádnou atmosféru. Kromě toho astronomové také změřili poprvé hustotu tohoto objektu

  celý článek

  Ledový svět Sedna z okraje sluneční soustavy je menší než se doposud předpokládalo

  31. 07. 2012 (novější než zobrazený článek)

  Ledový svět Sedna z okraje sluneční soustavy je menší než se doposud předpokládaloSedna obíhá Slunce daleko za poslední planetou sluneční soustavy a byla objevena teprve v roce 2003. Extrémně nepravidelná oběžná dráha Sedny ji každých 11 tisíc let zavede téměř 1000 AU od naší hvězdy a naopak přiblíží na pouhých 76 AU (AU je vzdálenost Země-Slunce). Původní odhady velikost Sedny se pohybovaly kolem 2/3 velikosti Pluta, nicméně podle nových měření infračerveným teleskopem Herschel je to pouhých 43 %.

  celý článek

  Trpasličí planeta Eris v Kuiperově pásu je zřejmě stejně velká jako explaneta Pluto

  02. 11. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Trpasličí planeta Eris v Kuiperově pásu je zřejmě stejně velká jako explaneta PlutoDíky novým měřením se astronomům z organizace ESO podařilo zpřesnit velikost trpasličí planety Eris, která je třikrát vzdálenější od Slunce než Pluto. Původní odhady přisuzovaly Eris velikost o 25 procent větší než Pluto, někde kolem tří tisíc kilometrů v průměru, nová měření ale naznačují, že obě tělesa si jsou velikostí zřejmě velmi podobná. Další zpřesnění měření chtějí astronomové provést znovu v roce 2013, kdy znovu nastane podobné zatmění vzdálené hvězdy trpasličí planetou Eris.

  celý článek

  Objekt v Kuiperově pásu byl kdysi posetý vodními sopkami, dnes je zasypaný ledem

  23. 10. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Objekt v Kuiperově pásu byl kdysi posetý vodními sopkami, dnes je zasypaný ledemPlanetka má oficiální astronomické označení 2007 OR10, ale je známější jako Snow White. Podle kalifornských astronomů vedených Mikem Brownem, který Snow White v roce 2007 objevil, je těleso zčásti pokryté vodním ledem a dokonce prý může mít i zbytky pradávné atmosféry. Snow White se nachází v Kuiperově pásu, oblasti menších planetek za oběžnou dráhou planety Neptun, a dosahuje velikosti poloviny Pluta. Je také jedním z kandidátů na zařazení mezi pět současných oficiálních trpasličích planet.

  celý článek

  Astronomové objevili tři nová velká tělesa v Kuiperově pásu, rozšíří řady trpasličích planet?

  11. 08. 2011 (novější než zobrazený článek)

  Astronomové objevili tři nová velká tělesa v Kuiperově pásu, rozšíří řady trpasličích planet?Astronomům se podařilo najít v Kuiperově pásu tři nová tělesa, která by mohla splňovat oficiální definici trpasličí planety. V oblastech, které ještě nebyly důkladně prozkoumány nalezli celkem 14 zajímavých objektů, z toho tři jsou dostatečně velké na to, aby se mohly zařadit do prestižního klubu k Plutu a dalším.

  celý článek