Haumea, trpasličí planeta za Neptunem, možná disponuje vnitřním zdrojem tepla

18. 5. 2011
Haumea Trpasličí planety Neptun

Haumea je čtvrtá největší trpasličí planeta sluneční soustavy s podlouhlým tvarem a velmi rychlou rotací kolem své osy. Mezinárodní tým astronomů publikoval v květnu studii, podle které je Haumea ze 75 % pokryta krystalickým vodním ledem. Co víc, ledová vrstva má podle Benoita Carryho, spoluautora studie, uspořádanou strukturu, což je podle něj velké překvapení, protože sluneční radiace by měla led na povrchu konstantně rozkládat a strukturu narušovat.

Haumea

Haumea jedna z pěti trpasličích planet obíhající Slunce. Nachází se za oběžnou drahou planety Neptun a má výrazně eliptický tvar.Hlavním nástrojem vědců pro jejich zkoumání byl teleskop VLT (Very Large Telescope) v Chile operovaný Evropskou jižní observatoří (ESO), pomocí spektrální analýzy světla odráženého od povrchu tělesa zkoumali jeho složení a strukturu. Výsledkem jejich pozorování je, že tři čtvrtiny povrchu Haumea a téměř celý povrch její největšího měsíce Hi´iaka jsou tvořeny krystalickým ledem. 

Podle vědců by ale měla být struktura ledu neustále narušována sluneční radiací, což je v rozporu s tím, co pozorování ukazují. Na této trpasličí planetě tedy zřejmě probíhá nějaký proces, který zahřívá vodu a umožňuje udržení nebo obnovování krystalů ledu na povrchu. Studie analyzuje dvě možné příčiny tohoto stavu, gravitační vliv dvou měsíců Haumea (Hi´iaka a Namaka) anebo radioaktivní rozpad draslíku, thoria nebo uranu. Generovaná energie zahřívající nitro tělesa by umožnila vznik ledového povrchu, který astronomové pozorují.

Kromě této záhady má systém Haumea ještě další tajemství. Astronomové si například lámou hlavu s příčinou jedné z nejrychlejších rotací ve sluneční soustavě. Kromě toho je také zvláštní oběžná dráha, která je vysoce excentrická. Mohlo by to být způsobenou například srážkou s dalším tělesem, která mohla stát za vznikem obou známých měsíců a být příčinou tak rychlé rotace i excentrické dráhy. 

To vše jsou zatím ale pouhé spekulace, Haumea je tak daleko, že o ní mají vědci jen minimum informací, se kterými nelze s jistotou určit vývoj této trpasličí planety.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Haumea

Šišatá trpasličí planeta Haumea má kruhový prstenec, co formuje jeho oběžnou dráhu?

28. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Šišatá trpasličí planeta Haumea má kruhový prstenec, co formuje jeho oběžnou dráhu?Haumea je jedna z pěti oficiálně uznávaných trpasličích planet ve sluneční soustavě. Slunce obíhá daleko v Kuiperově pásu za oběžnou drahou Pluta. Haumea má nezvykle šišatý tvar, na svojí oběžné dráze však má zdánlivě kruhový prstenec, nejvzdálenější známý od Slunce. Pomocí počítačových simulací se vědci pokusili zjistit o tomto prstenci více informací.

celý článek

Pět trpasličích planet sluneční soustavy: Eris, Pluto, Makemake, Haumea a Ceres (update 2018)

20. 9. 2018 (novější než zobrazený článek)

Pět trpasličích planet sluneční soustavy: Eris, Pluto, Makemake, Haumea a Ceres (update 2018)Ještě před několika lety měla sluneční soustava celkem devět planet. Astronomové ale díky stále dokonalejší technice objevovali nová tělesa, která se svou velikostí mohla rovnat s nejmenší planetou a měla být tedy také označena jako planety. Jejich počet se najednou mohl dostat přes desítku a nebylo jisté, kde by se zastavil. V roce 2006 proto byla Mezinárodní astronomickou unií přijata nová definice planety, podle které už Pluto mezi planety nepatří, od té doby je spolu s dalšími objekty součástí nové třídy těles ve sluneční soustavě, trpasličích planet.

celý článek

Trpasličí planeta Haumea má prstenec a je ještě větší než se odhadovalo

15. 10. 2017 (novější než zobrazený článek)

Trpasličí planeta Haumea má prstenec a je ještě větší než se odhadovaloHaumea je těleso, které obíhá Slunce ve vzdálenosti mezi 35 a 51 AU, nachází se tedy za planetou Neptun v chladné a temné oblasti sluneční soustavy známé jako Kuiperův pás. Tato teprve nedávno objevená trpasličí planeta má dva známé měsíce, velmi protáhlý tvar a podle nových pozorování také planetární prstenec. Už tak zvláštní Haumea se tím pro astronomy a astrofyziky stává ještě zajímavějším tělesem pro zkoumání.

celý článek