Co se děje s hvězdou Betelgeuse? Doposud nejdetailnější záběry hvězdy, která se stane supernovou

4. 7. 2011
Betelgeuse Hvězdy Vesmír Supernovy

Betelgeuse [bítldžús] je super obří hvězda v souhvězdí Orion. Kromě toho, že jde o jednu z největších známých hvězd, patří také mezi nejjasnější hvězdy na noční obloze. Tím však výčet zajímavostí o Betelgeuse nekončí, hvězda je totiž v poslední fázi před supernovou, zánikem masivní hvězdy obrovskou explozí, poskytuje tak astronomům unikátní pohled do procesů, které této explozi předcházejí.

Betelgeuse

Betelgeuse hvězda v souhvězdí Orion ve fázi rudého obra, která by mohla brzy explodovat jako supernova. Na snímku je zachycena v infračerveném spektru mlhovina tvořená materiálem, který hvězda vyvrhuje do svého okolí. Samotná hvězda je představována červeným kolečkem uprostřed snímku, černý disk kolem slouží k zastínění silného záření, aby vynikla okolní mlhovina. Snímek byl pořízen s pomocí infračervené kamery VISIR nainstalované na teleskopu VLT, provozovaného organizací ESO v Chile.Betelgeuse je obr, kdyby byla uprostřed sluneční soustavy, její atmosféra by sahala až k oběžné dráze planety Jupiter. Ze vzdálenosti 650 světelných let je poměrně obtížné pozorovat co se s hvězdou děje (ve skutečnosti dělo, protože i s pomocí nejvýkonnějších teleskopů budou astronomové vždy pozorovat co se s Betelgeuse dělo před 650 lety), vědci však mají k dispozici stále přesnější měření a s tím nejnovějším přišli astronomové z Evropské jižní observatoře (ESO).

S pomocí "velmi velkého teleskopu" (Very Large Telescope - VLT) v Chile se evropským astronomům podařilo zachytit v infračerveném spektru mlhovinu kolem Betelgeuse. Ta je výrazně nehomogenní a neustále se zvětšuje. Ve viditelném spektru je současnou technikou ze Země nezachytitelná, protože záře samotné hvězdy vše dokonale přezáří. Mlhovina je tvořena materiál, který superobří hvězda chrlí do okolního prostoru. 

Samotná hvězda se přitom zmenšuje, za posledních 15 let se její poloměr smrštil o 15 %. Betelgeuse je stále více nestabilní a je pravděpodobné, že hvězda brzy exploduje, tato exploze by měla na noční obloze poskytnout doslova nevídanou podívanou. Předpovědět tuto událost je však nemožné, nezbývá tedy, než se nechat překvapit.

Informace o hvězdě Betelgeuse

Vzdálenost od Slunce: 497.9 světelných let
Hvězda Typ hvězdy Hmotnost
hmotností Slunce
Poloměr
poloměrů Slunce
Exoplanety
Betelgeuse Červený veleobr 11.6 887 0
Více o této hvězdě
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Betelgeuse

Obří hvězda Betelgeuse, která je v poslední fázi svého života, výrazně pohasla. Blíží se supernova?

1. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Obří hvězda Betelgeuse, která je v poslední fázi svého života, výrazně pohasla. Blíží se supernova?Od října 2019 astronomové pozorují výrazný propad v zářivosti rudého veleobra Betelgeuse v souhvězdí Orionu. Tato variabilní hvězda dokonce v prosinci zářila nejméně za celou dobu jejího pozorování.

celý článek

Nové snímky od Betelgeuse - nejbližší hvězdy, která se nachází na pokraji supernovy

29. 1. 2013 (novější než zobrazený článek)

Nové snímky od Betelgeuse - nejbližší hvězdy, která se nachází na pokraji supernovyEvropskému vesmírnému teleskopu Herschel se podařilo pořídit detailní snímky hvězdy Betelgeuse a jejího bezprostředního okolí. V tom astronomové pozorují obří oblouky hmoty, kterou hvězda zřejmě vymrštila při jedné z posledních fází existence masivní hvězdy před gigantickou explozí supernovy. Snímky ukazují také další prachové objekty v blízkosti hvězdy, ty však zřejmě nepochází přímo z Betelgeuse.

celý článek

Jak velká je superobří hvězda Betelgeuse? Astronomové vypočítali masu rudého obra z Orionu

28. 9. 2011 (novější než zobrazený článek)

Jak velká je superobří hvězda Betelgeuse? Astronomové vypočítali masu rudého obra z OrionuBetelgeuse je jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze, ani není nijak zvlášť daleko - pouhých 650 světelných let, přesto se doposud astronomům nepodařilo zjistit masu této hvězdy. U jiných těles, u těch, které jsou obíhány jinými objekty, lze masu vypočítat ze vzájemné interakce objektů, u Betelgeuse ale astronomové nepozorují ani další hvězdu ani žádné exoplanety.

celý článek

Jedna z největších známých hvězd možná brzy poskytne podívanou jakou svět neviděl

23. 1. 2011

Jedna z největších známých hvězd možná brzy poskytne podívanou jakou svět nevidělHvězda Betelgeuse dosahuje obrovských rozměrů a v galaktickém měřítku je relativně blízko Zemi. Betelgeuse je první hvězdou kromě našeho vlastního Slunce jejíž velikost byla změřena (v roce 1920). Je dokonce jednou z mála hvězd, které se na snímcích z Hubblova teleskopu nejeví jako tečka ale disk. Nachází se v souhvězdí Orionu a podle měření vědců se za posledních 15 let smrštila o 15 %. Připravuje se pro nás v souhvězdí Orion ohňostroj nevídaných rozměrů?

celý článek