Vesmírná sonda LRO zřejmě našla na Měsíci vrak svého předchůdce ze 60. let

4. 8. 2011
Měsíc LRO Vesmírné sondy Lety do vesmíru

Mezi daty pořízenými orbitální sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) našli vědci z NASA podivně vyhlížející kráter. Odlišuje se od ostatních natolik, že začali uvažovat o vesmírné sondě jako jeho původci. Vedou je k tomu souřadnice místa, na které byla v roce 1967 namířena sonda Lunar Orbiter 2 při řízeném dopadu na Měsíc, jsou totiž téměř totožné s nalezeným kráterem.

Lunar Orbiter 2?

Lunar Orbiter 2? - kráter, který byl zachycen orbitální sondou NASA LRO. Jeho umístění vede vědce k závěru, že by mohlo jít o vesmírnou sondu ze 60. let Lunar Orbiter 2.Existuje ale několik důvodů, proč si někteří z vědců myslí, že se o vesmírnou sondu ze 60. nejedná. Souřadnice dopadu vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 jsou pouhými odhady, protože jde o odvrácenou stranu Měsíce a v 60. letech neexistovala možnost sledovat sondu a potvrdit její dopad na určené místo. Mohlo by tedy jít o pouhou shodu náhod, že jsou si čísla podobná (dopad LO2: 119.1° východní délky a 3.0° severní šířky; kráter nalezený LRO: 119.149° východní délky, a 3.020° severní šířky). 

Dalším důvodem pochybností je velikost kráteru, který je příliš velký na to, aby mohl být výsledkem dopadu sondy velikosti LO2. Na pořízených snímcích ale není jednoznačně rozeznatelný okraj kráteru a ten tak může být menší než je oblast vyvrženého materiálu. Pravda je, že není jisté, co to sonda LRO vyfotila, proto bylo rozhodnuto, že se na toto místo znovu zaměří při dalším vhodném průletu nad touto oblastí Měsíce.

Mise vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 měla podobné cíle jako v případě LRO, šlo o fotografovací misi, jež měla pomoci při výběru míst přistání misí Apollo. LRO byla projektována s podobným cílem pro program Constellation, na rozdíl od Lunar Orbiter 2 se ale na její místa astronauti skutečně podívali, zatímco program Constellation byl zrušen prezidentem Obamou.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Měsíc

Indický modul Vikram se zdá být v pořádku, komunikace však stále obnovena nebyla

13. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Indický modul Vikram se zdá být v pořádku, komunikace však stále obnovena nebylaPodle vědce, který je součástí mise Chandrayaan-2 se zdá, že přistávací modul Vikram sedí netknutý, kousek od plánovaného místa přistání. Indická vesmírná agentura ISRO s ním ztratila kontakt při přistání, asi 2 km od povrchu v pátek a od té doby se pokouší o obnovení spojení. Sondu zachytila z oběžné dráhy orbitální sonda Chandrayaan-2, od které se několik dní předtím modul oddělil. Podle snímků nemá modul rozvinuté solární panely a je mírně nakloněný.

celý článek

Indická sonda Chandrayaan-2 našla z oběžné dráhy přistávací modul, probíhají pokusy o obnovení spojení

8. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Indická sonda Chandrayaan-2 našla z oběžné dráhy přistávací modul, probíhají pokusy o obnovení spojeníPo ztrátě spojení v průběhu pátečních přistávacích manévrů se podařilo nalézt lokaci indického přistávacího modulu Vikram na povrchu Měsíce. Modul se objevil na snímcích z orbitální sondy Chandrayaan-2, od které se předtím v pondělí oddělil. Indická vesmírná agentura ISRO zatím snímky nezveřejnila, pokouší se však o opětovné navázání spojení.

celý článek

Indická lunární mise zřejmě skončila neúspěchem, přistávací modul se při přistáním odmlčel

7. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Indický přistávací modul Vikram se v průběhu přibližování měsíčnímu povrchu odmlčel a je zřejmě ztracený. Oznámila to indická vesmírná agentura ISRO v pátek ve 22:48. Poslední komunikace proběhla ve výšce 2,1 kilometru od povrchu, v tu chvíli už ale byla sonda asi kilometr odchýlená od svojí plánované trajetorie. Indický neúspěch přichází jen několik měsíců po neúspěchu izraelské sondy Beresheet, která také nezvládla přistání.

celý článek

Indický lunární rover se oddělil od mateřské orbitální sondy

2. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Indický lunární rover se oddělil od mateřské orbitální sondyIndická vesmírná agentura ISRO v pondělí oznámila úspěšné oddělení přistávacího modulu s roverem od orbitální sondy Chandrayaan-2. Rover nazvaný Pragyan by měl dosednout na povrch Měsíce během tohoto víkendu. Podle ISRO jsou všechny systémy na palubě mateřské sondy i přistávacího modulu v pořádku. V následujících dnech bude přistávací modul podroben dalšímu ověření fungování jeho systémů a postupným úpravám jeho oběžné dráhy, která jej navede k přistání v blízkosti jižního pólu.

celý článek

Jak svítí Měsíc v gama záření? V určité jeho části září více než Slunce

19. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Jak svítí Měsíc v gama záření? V určité jeho části září více než SlunceKdybychom mohli pozorovat hvězdnou oblohu v méně energetické gama části spektra elektromagnetického záření, Měsíc by se nám jevil jasnější než Slunce. Navíc by ani neprocházel jednotlivými fázemi, tak jak to vidíme v běžném světle.

celý článek

Japonská vesmírná agentura a Toyota vyrobí prototyp velkého lunárního roveru pro posádku

18. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

Japonská vesmírná agentura a Toyota vyrobí prototyp velkého lunárního roveru pro posádkuJaponská vesmírná agentura chce do deseti let vyvinout robustní lunární rover pro posádku, který bude schopný ujet tisíce kilometrů. Vzala si k tomu na pomoc japonského automobilového výrobce Toyota, se kterým nyní podepsala smlouvu o vývoji prototypu. Předmětem smlouvy je práce na prototypu v následujících třech letech.

celý článek

Pod obřím kráterem na Měsíci je masivní ložisko těžkých kovů, které ovlivňuje gravitaci

20. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Pod obřím kráterem na Měsíci je masivní ložisko těžkých kovů, které ovlivňuje gravitaciNa odvrácené straně Měsíce se v blízkosti jižního pólu nachází jeden z největších kráterů ve sluneční soustavě - South Pole–Aitken basin (SPA). Má zhruba 2 500 kilometrů v průměru a je hluboký 13 kilometrů. Data z americké mise GRAIL ukazují na velkou masu hmoty, která ovlivňuje gravitační pole nad tímto kráterem. Mohlo by jít o zbytek jádra planetky, která se s Měsícem kdysi srazila a kráter vytvořila.

celý článek