Vesmírná sonda LRO zřejmě našla na Měsíci vrak svého předchůdce ze 60. let

4. 8. 2011
Měsíc LRO Vesmírné sondy Lety do vesmíru

Mezi daty pořízenými orbitální sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) našli vědci z NASA podivně vyhlížející kráter. Odlišuje se od ostatních natolik, že začali uvažovat o vesmírné sondě jako jeho původci. Vedou je k tomu souřadnice místa, na které byla v roce 1967 namířena sonda Lunar Orbiter 2 při řízeném dopadu na Měsíc, jsou totiž téměř totožné s nalezeným kráterem.

Lunar Orbiter 2?

Lunar Orbiter 2? kráter, který byl zachycen orbitální sondou NASA LRO. Jeho umístění vede vědce k závěru, že by mohlo jít o vesmírnou sondu ze 60. let Lunar Orbiter 2.Existuje ale několik důvodů, proč si někteří z vědců myslí, že se o vesmírnou sondu ze 60. nejedná. Souřadnice dopadu vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 jsou pouhými odhady, protože jde o odvrácenou stranu Měsíce a v 60. letech neexistovala možnost sledovat sondu a potvrdit její dopad na určené místo. Mohlo by tedy jít o pouhou shodu náhod, že jsou si čísla podobná (dopad LO2: 119.1° východní délky a 3.0° severní šířky; kráter nalezený LRO: 119.149° východní délky, a 3.020° severní šířky). 

Dalším důvodem pochybností je velikost kráteru, který je příliš velký na to, aby mohl být výsledkem dopadu sondy velikosti LO2. Na pořízených snímcích ale není jednoznačně rozeznatelný okraj kráteru a ten tak může být menší než je oblast vyvrženého materiálu. Pravda je, že není jisté, co to sonda LRO vyfotila, proto bylo rozhodnuto, že se na toto místo znovu zaměří při dalším vhodném průletu nad touto oblastí Měsíce.

Mise vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 měla podobné cíle jako v případě LRO, šlo o fotografovací misi, jež měla pomoci při výběru míst přistání misí Apollo. LRO byla projektována s podobným cílem pro program Constellation, na rozdíl od Lunar Orbiter 2 se ale na její místa astronauti skutečně podívali, zatímco program Constellation byl zrušen prezidentem Obamou.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Měsíc

Evropská vesmírná agentura zkouší v Nizozemí vyrábět kyslík z měsíční horniny

22. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropská vesmírná agentura zkouší v Nizozemí vyrábět kyslík z měsíční horninyEvropská vesmírná agentura ESA zprovoznila v holandském městě Noordwijk laboratoř na výrobu kyslíku s měsíčního regolitu. Podobné zařízení by v budoucnosti mohlo vyrábět potřebný kyslík pro kolonii na Měsíci.

celý článek

Společnosti Dynetics a Sierra Nevada spojily své síly pro vývoj přistávacího modulu na Měsíc

17. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Společnosti Dynetics a Sierra Nevada spojily své síly pro vývoj přistávacího modulu na MěsícAmerické společnosti Dynetics a Sierra Nevada Corporation se spojily, aby společně vyvinuly přistávací modul pro dopravu astronautů na povrch Měsíce. Dynetics má zkušenosti jako dodavatel systémů a komponent pro jiné výrobce vesmírných zařízení, Sierra Nevada zase vyvíjí vlastní malý raketoplán Dream chaser.

Vědcům se podařilo identifikovat teprve druhý miniměsíc při průletu atmosférou Země

5. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vědcům se podařilo identifikovat teprve druhý miniměsíc při průletu atmosférou ZeměMiniměsíce jsou malé objekty, které rotují kolem Země, někdy pouze dočasně. Není však známo, kolik jich ve skutečnosti je. Silná gravitace Země je někdy přitáhne k sobě a shoří v atmosféře, jindy jsou vymrštěny do hlubokého vesmíru. Australským vědcům se nyní podařilo zachytit zatím druhý miniměsíc při průletu atmosférou naší planety, první byl identifikován v roce 2014.

celý článek

Americká orbitální sonda LRO našla na povrchu Měsíce zbytky indického přistávacího modulu Vikram

3. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Americká orbitální sonda LRO našla na povrchu Měsíce zbytky indického přistávacího modulu VikramVesmírná sonda LRO zachytila z oběžné dráhy Měsíce místo, kam dopadl indický přistávací modul Vikram, který byl součástí mise Chandrayaan-2. Na snímku ze sondy lze pozorovat zbytky sondy i místa na povrchu, která vykazují známky kontaktu.

SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch Měsíce

20. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch MěsíceV pondělí NASA prohlásila, že Starship by mělo být možné využít při dopravě nákladu na Měsíc. SpaceX je jedna z 5 společností, se kterými NASA v současnosti spolupracuje na přípravě misí, které předcházejí misi Artemis 3 plánované na rok 2022, kdy na Měsíc poletí lidská posádka. První let Starship na Měsíc by mohl proběhnout v roce 2022.

Americký rover VIPER bude zkoumat místo na Měsíci, kam dva roky nato poletí astronauti mise Artemis

31. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Americký rover VIPER bude zkoumat místo na Měsíci, kam dva roky nato poletí astronauti mise ArtemisÚkolem roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) má být hledání vody v oblasti jižního pólu, kam má o dva roky později přiletět také lidská posádka. Během svojí mise VIPER urazí několik kilometrů po měsíčním povrchu a bude analyzovat složení regolitu. Design roveru vychází ze zrušené mise Resource Prospector.

celý článek

Čína zveřejnila detailní snímky podivného materiálu, který našel rover Yutu 2 na odvrácené straně Měsíce

29. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Čína zveřejnila detailní snímky podivného materiálu, který našel rover Yutu 2 na odvrácené straně MěsíceUž v červenci Čína oznámila, že rover Yutu 2, který je součástí mise Change 4, našel na povrchu Měsíce substanci, u níž není zřejmé, o co se jedná. Čínská vesmírná agentura nyní publikovala detailní snímky, které napovídají původu tohoto materiálu: jde zřejmě o sklo vytvořené při dopadu meteoritu. Podobný materiál našli i astronauti mise Apollo 17 v roce 1972 a vzorky dokonce dovezli zpět na Zemi.

celý článek