Budoucnost průzkumu vesmíru, vědci z NASA přišli se strategií vývoje nových technologií

21. 08. 2011
Lety do vesmíru Oběžná dráha Nautilus-X Vesmírné lodě VASIMR Servis satelitů

V NASA vznikla skupina TAAT (Technology Applications Assessment Team), jejímž cílem je identifikovat technologie, které jsou blízko reálnému testování a které by mohly sloužit při budování architektury pro rozvoj zkoumání vesmíru. Snahou skupiny má být hledání způsobů jak vést průzkum vesmíru co nejlevněji, relativně rychle se současnými nebo vyvíjenými technologiemi a prostředky. Jedním z požadavků byla také konzistence s již existujícími koncepty průzkumu vesmíru, kterých se NASA drží, mezi nimi také spolupráce s komerčními společnostmi.Po skončení služby raketoplánů zůstala v Americe infrastruktura i lidské zdroje, které mají zkušenosti s vesmírnými technologiemi, nemají je ale jak využít. Ve snaze ušetřit náklady a zároveň se ve zkoumání vesmíru posunout dál, skupina TAAT vybrala několik technologií a konceptů, které nakonec povedou cestě lidí na Mars, asteroidům a dalším objektům sluneční soustavy.

Na začátek bylo identifikováno šest konceptů, které budou nadále propracovávány:

Servis satelitů (Satellite servicing)
Nejen NASA vidí v opravách a dočerpávání paliva existujícím družicím potenciálně výnosný business. Satelity na oběžné dráze Země jsou často velmi drahé a vypuštění každého dalšího s sebou nese další náklady. V blízké budoucnosti chce NASA disponovat schopností pomocí robotických sond doplňovat palivo geostacionárních družic, následně by tyto sondy mohly také měnit dráhy družic, aby zabránily kolizím. Následovat by mohla pilotovaná vesmírná loď, která by se na oběžné dráze o družice starala, studie předpokládá, že dříve nebo později by tento servis převzala soukromá společnost.
Získávání surovin ve vesmíru (In Situ Resource Utilization, ISRU)
Doprava paliva a zásob ze Země do vesmíru je drahá, NASA se tedy snaží najít jiné zdroje hlavně na Měsíci, který díky své nižší gravitaci představuje ideální místo pro těžbu surovin a výrobu paliva pro vesmírné lodě. Studie navrhuje společně s Lunar Planetary Institute misi, která by na dálku řízenou pojízdnou sondou demonstrovala schopnost získat z měsíčního regolitu vodu. Bohužel v současnosti neexistuje raketa, která by takovou sondu vynesla do vesmíru, bylo tedy rozhodnuto o přepracování mise, aby šlo využít stávajících raket.
Solární energie vyráběná ve vesmíru (Space Base Solar Power, SBSP)
V rámci tohoto konceptu se studie zamýšlí nad tím, jakým způsobem ve vesmíru vyrábět energii a jak ji transportovat na povrch Země, zároveň uvažuje o přenosech energie ve vesmíru. Byl navržen test, při kterém by byl na ISS umístěn laser, který by vysílal energii satelitům prolétajícím kolem stanice, mohl by tak jednoduše doplňovat energii těmto satelitům.
Solární-elektrický pohon (Solar Electric Propulsion, SEP)
V rámci konceptu vývoje nového pohonného systému, který bude schopný vyvinout dostatečnou energii pro cestu na Mars a dál, zkoumá studie dva vesmírné pohony, VASIMR a iontový pohon. Zároveň také zkoumá dvě možné cesty jak tyto technologie otestovat, na ISS nebo na samostatném nosiči. Ideální by byl samostatný nosič, který pro test poskytne více možností, bude bezpečnější a lépe ukáže schopnosti nového pohonu. Umístění na ISS je ale levnější a proveditelnější se současnými technologiemi. První test by mohl proběhnout do čtyř let, nejprve zřejmě na ISS a následně i samostatně.
Čerpací stanice s palivem (Depots)
Vesmírné technologie budou v budoucnosti vyžadovat doplňování paliva přímo na oběžné dráze, pro tyto účely by měly vzniknout stanice, kde by vesmírné lodě mohly dočerpat své palivové nádrže. Zpočátku by to mohlo být pro účely už zmiňovaného servisu satelitů, pokud by se tato činnost prokázala jako výdělečná, lze předpokládám, že se soukromé společnosti ujmou provozu takovýchto čerpacích stanic. Stanice by se potom mohly rozšířit za nízkou oběžnou dráhu (LEO) například k lagrangeovu bodu mezi Zemí a Měsícem a mohly by nabízet různé druhy paliva od kryogenického paliva, přes tekutý kyslík nebo vodík až po uhlovodíky. Jakmile bude fungovat těžba surovin na Měsíci, mohlo by se uvažovat o zásobování čerpacích stanic právě z Měsíce.
Opakovatelně použitelný vesmírný dopravní prostředek (Multi-Mission Space Exploration Vehicle, MMSEV)
Jako poslední ve vývoji je navržena vesmírná loď použitelná opakovatelně a pro různé mise k různým tělesům sluneční soustavy, koncept nese jméno Nautilus-X a měl by být první meziplanetární vesmírnou lodí. Nautilus-X v sobě spojuje různé pohonné systémy, několik systémů pro ochranu životů a zdraví posádky a také umělou gravitaci. Umělá gravitace ve formě odstředivé síly vyvolané rotací, by měla být podle studie nejprve otestována na ISS, následně by měla být integrována na Nautilus-X, kde poskytne posádce prostředí s gravitací, které jí pomůže překonat dlouhé cesty vesmírem.
Autor článku: Otakar Zajíc
41
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Sdílejte

Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru

Rakety, rakety a další rakety, podívejte se na největší rakety minulosti i budoucnosti

12. 02. 2015 (novější než zobrazený článek)

Porovnejte rakety podle velikosti, následující obrázek vám představí rakety z historie jako je V2 a raketoplán přes ty, které jsou aktuálně v provozu jako Falcon 9, Long March nebo Sojuz až po právě vyvíjené rakety jako je SLS, Ariane ME nebo Angara. Všechny rakety na snímku jsou ve stejném měřítku a na úplném začátku seznamu najdete malý černý puntík, který představuje velikost lidské postavy. Rakety jsou seřazené podle váhy nákladu, který dokážou vynést na nízkou oběžnou dráhu kolem Země.

celý článek

Animace prvního letu nejvýkonnější a nejmodernější rakety na světě - Falcon Heavy

30. 01. 2015 (novější než zobrazený článek)

Animace prvního letu nejvýkonnější a nejmodernější rakety na světě - Falcon HeavySpolečnost SpaceX zveřejnila novou animaci, která ukazuje jak bude vynášet náklad do vesmíru raketa Falcon Heavy. Jde o výkonnější sestru rakety Falcon 9, která dnes létá na oběžnou dráhu s nákladní lodí Dragon a také vynáší do vesmíru běžné družice. Falcon Heavy je zatím stále ve vývoji, už ve třetím čtvrtletí roku 2015 by ale měl proběhnout první test. Nová raketa společnosti SpaceX dokáže na nízkou oběžnou dráhu vynést 53 tun nákladu a bude tak nejvýkonnější aktuálně používanou raketou na světě.

celý článek

Revoluce v dopravě astronautů na oběžnou dráhu přijde v roce 2017

29. 01. 2015 (novější než zobrazený článek)

Revoluce v dopravě astronautů na oběžnou dráhu přijde v roce 2017V roce 2017 plánuje NASA první mise pro své soukromé partnery ze společností SpaceX a Boeing. První let astronautů na oběžnou dráhu z amerického území od dosoužení raketoplánů bude mít na starosti Boeing a jeho vesmírná loď CST-100, která je ve svém vývoji o kousek dál než Dragon V2 společnosti SpaceX. NASA oznámila plány na příští roky poté, co bylo ukončeno správní řízení s třetí společností Sierra Nevada Corporation, která se nedostala do posledního kola programu, který NASA masivně dotuje z veřejných zdrojů.

celý článek

Indie následuje NASA, vypustila prototyp nové vesmírné lodi a otestovala novou raketu

19. 12. 2014 (novější než zobrazený článek)

Indie následuje NASA, vypustila prototyp nové vesmírné lodi a otestovala novou raketuKrátce po prvním testovacím letu americké lodi Orion, vyzkoušela také indická vesmírná agentura (ISRO) novou hračku pro lety do vesmíru. Konkrétně jde o raketu oficiálně nazvanou Geostationary Satellite Launch Vehicle Mk-III (GSLV III) a její náklad, kapsli pro tři astronauty. Zatím nepilotovaný test proběhl ve čtvrtek, raketa vyletěla z kosmodromu Sriharikota v jižní Indii, krátce poté dopadla kapsle do bengálského zálivu. Podle ISRO byl test rakety i kapsle úspěšný.

celý článek

Orion je na oběžné dráze, start rakety Delta IV Heavy se napodruhé zdařil

05. 12. 2014 (novější než zobrazený článek)

Nová loď americké vesmírné agentury dnes odpoledne úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu v rámci své první testovací mise. Dvě hodiny po startu došlo k úspěšnému zážehu na druhém stupni rakety, který Orion nasměroval na správnou dráhu, která jej zavede do výšky šesti tisíc kilometrů nad Zem, odkud se vysokou rychlostí vrátí zpět do atmosféry. Mise byla odložena na páteční odpoledne po předchozí závadě na raketě.

Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátek

04. 12. 2014 (novější než zobrazený článek)

Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátekStart rakety Delta Heavy IV s vesmírnou lodí Orion plánovaný na dnešní odpoledne nakonec neproběhl. Příčinou zrušení startovní sekvence byla závada na raketě, kterou se nepodařilo vyřešit v rámci stanoveného startovacího okna. Další možnost startu je v pátek.

celý článek

NASA vybrala dvě společnosti, které budou dopravovat astronauty na orbitální stanici

21. 09. 2014 (novější než zobrazený článek)

NASA vybrala dvě společnosti, které budou dopravovat astronauty na orbitální staniciOd roku 2011, kdy dosloužil poslední raketoplán, nedokáží USA dopravit posádku do vesmíru a musí tak spolupracovat s Rusy a létat Sojuzy z Bajkonuru. To se ale brzy změní, NASA totiž posledních pět let dotuje z programu CCDev soukromé společnosti, které vyvíjí nové dopravní prostředky na oběžnou dráhu. Z původní pětice se do finále dostaly dvě firmy - SpaceX, která už dopravuje na ISS náklad prostřednictvím své lodi Dragon a Boeing, který vyvíjí loď CST-100. Během dvou let by měly začít lety s posádkou na nízkou oběžnou dráhu, zejména k ISS.

celý článek