Budoucnost průzkumu vesmíru, vědci z NASA přišli se strategií vývoje nových technologií

21. 08. 2011
Lety do vesmíru Oběžná dráha Nautilus-X Vesmírné lodě VASIMR Servis satelitů

V NASA vznikla skupina TAAT (Technology Applications Assessment Team), jejímž cílem je identifikovat technologie, které jsou blízko reálnému testování a které by mohly sloužit při budování architektury pro rozvoj zkoumání vesmíru. Snahou skupiny má být hledání způsobů jak vést průzkum vesmíru co nejlevněji, relativně rychle se současnými nebo vyvíjenými technologiemi a prostředky. Jedním z požadavků byla také konzistence s již existujícími koncepty průzkumu vesmíru, kterých se NASA drží, mezi nimi také spolupráce s komerčními společnostmi.

Servis satelitů na oběžné dráze

Servis satelitů na oběžné dráze - Údržba satelitů a prodlužování doby jejich fungování je jednou z činností ve vesmíru, které by mohly být pro jejich provozovatele výnosné.Po skončení služby raketoplánů zůstala v Americe infrastruktura i lidské zdroje, které mají zkušenosti s vesmírnými technologiemi, nemají je ale jak využít. Ve snaze ušetřit náklady a zároveň se ve zkoumání vesmíru posunout dál, skupina TAAT vybrala několik technologií a konceptů, které nakonec povedou cestě lidí na Mars, asteroidům a dalším objektům sluneční soustavy.

Na začátek bylo identifikováno šest konceptů, které budou nadále propracovávány:

Servis satelitů (Satellite servicing)
Nejen NASA vidí v opravách a dočerpávání paliva existujícím družicím potenciálně výnosný business. Satelity na oběžné dráze Země jsou často velmi drahé a vypuštění každého dalšího s sebou nese další náklady. V blízké budoucnosti chce NASA disponovat schopností pomocí robotických sond doplňovat palivo geostacionárních družic, následně by tyto sondy mohly také měnit dráhy družic, aby zabránily kolizím. Následovat by mohla pilotovaná vesmírná loď, která by se na oběžné dráze o družice starala, studie předpokládá, že dříve nebo později by tento servis převzala soukromá společnost.
Získávání surovin ve vesmíru (In Situ Resource Utilization, ISRU)
Doprava paliva a zásob ze Země do vesmíru je drahá, NASA se tedy snaží najít jiné zdroje hlavně na Měsíci, který díky své nižší gravitaci představuje ideální místo pro těžbu surovin a výrobu paliva pro vesmírné lodě. Studie navrhuje společně s Lunar Planetary Institute misi, která by na dálku řízenou pojízdnou sondou demonstrovala schopnost získat z měsíčního regolitu vodu. Bohužel v současnosti neexistuje raketa, která by takovou sondu vynesla do vesmíru, bylo tedy rozhodnuto o přepracování mise, aby šlo využít stávajících raket.
Solární energie vyráběná ve vesmíru (Space Base Solar Power, SBSP)
V rámci tohoto konceptu se studie zamýšlí nad tím, jakým způsobem ve vesmíru vyrábět energii a jak ji transportovat na povrch Země, zároveň uvažuje o přenosech energie ve vesmíru. Byl navržen test, při kterém by byl na ISS umístěn laser, který by vysílal energii satelitům prolétajícím kolem stanice, mohl by tak jednoduše doplňovat energii těmto satelitům.
Solární-elektrický pohon (Solar Electric Propulsion, SEP)
V rámci konceptu vývoje nového pohonného systému, který bude schopný vyvinout dostatečnou energii pro cestu na Mars a dál, zkoumá studie dva vesmírné pohony, VASIMR a iontový pohon. Zároveň také zkoumá dvě možné cesty jak tyto technologie otestovat, na ISS nebo na samostatném nosiči. Ideální by byl samostatný nosič, který pro test poskytne více možností, bude bezpečnější a lépe ukáže schopnosti nového pohonu. Umístění na ISS je ale levnější a proveditelnější se současnými technologiemi. První test by mohl proběhnout do čtyř let, nejprve zřejmě na ISS a následně i samostatně.
Čerpací stanice s palivem (Depots)
Vesmírné technologie budou v budoucnosti vyžadovat doplňování paliva přímo na oběžné dráze, pro tyto účely by měly vzniknout stanice, kde by vesmírné lodě mohly dočerpat své palivové nádrže. Zpočátku by to mohlo být pro účely už zmiňovaného servisu satelitů, pokud by se tato činnost prokázala jako výdělečná, lze předpokládám, že se soukromé společnosti ujmou provozu takovýchto čerpacích stanic. Stanice by se potom mohly rozšířit za nízkou oběžnou dráhu (LEO) například k lagrangeovu bodu mezi Zemí a Měsícem a mohly by nabízet různé druhy paliva od kryogenického paliva, přes tekutý kyslík nebo vodík až po uhlovodíky. Jakmile bude fungovat těžba surovin na Měsíci, mohlo by se uvažovat o zásobování čerpacích stanic právě z Měsíce.
Opakovatelně použitelný vesmírný dopravní prostředek (Multi-Mission Space Exploration Vehicle, MMSEV)
Jako poslední ve vývoji je navržena vesmírná loď použitelná opakovatelně a pro různé mise k různým tělesům sluneční soustavy, koncept nese jméno Nautilus-X a měl by být první meziplanetární vesmírnou lodí. Nautilus-X v sobě spojuje různé pohonné systémy, několik systémů pro ochranu životů a zdraví posádky a také umělou gravitaci. Umělá gravitace ve formě odstředivé síly vyvolané rotací, by měla být podle studie nejprve otestována na ISS, následně by měla být integrována na Nautilus-X, kde poskytne posádce prostředí s gravitací, které jí pomůže překonat dlouhé cesty vesmírem.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru

SpaceX už vyvíjí první meziplanetární loď, první testy systému BFR by mohly proběhnout v příštím roce

22. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

SpaceX už vyvíjí první meziplanetární loď, první testy systému BFR by mohly proběhnout v příštím rocePlány Elona Muska na vyslání vesmírné lodi s posádkou k Marsu nabraly v loňském roce konkrétnějších představ. Po vyzkoušení rakety Falcon Heavy začátkem tohoto roku jde vývoj společnosti SpaceX dál, další velkou novou raketou bude právě BFR (Big Falcon Rocket), která má na oběžnou dráhu vynést vesmírnou loď mířící k Marsu i jiným místům ve sluneční soustavě. Samotná meziplanetární loď označovaná jako BFR Spaceship (BFRS, nebo také BFS, dříve označovaná jako ITS - Interplanetary Transport System) je už také ve vývoji a k jejím prvním orbitálním letům by mohlo dojít už za dva roky.

celý článek

Astronaut Scott Kelly má po svém pobytu ve vesmíru změněnou DNA

15. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

Astronaut Scott Kelly má po svém pobytu ve vesmíru změněnou DNANASA využila unikátní příležitosti, když jeden z jejích astronautů, Scott Kelly, pochází z dvojčat. Vznikla Twin Study, která si vzala za cíl pozorovat změny v DNA astronauta, který stráví rok na ISS, oproti jeho bratrovi, který zůstane na Zemi. Vědci tak chtějí lépe pochopit vliv, který má dlouhodobý pobyt ve vesmíru na lidské tělo. Půl roku po jeho návratu z vesmíru se 7 % genů astronauta Kellyho nevrátilo do normálu. Podobným podmínkám budou vystaveni také lidé cestující například k Marsu.

celý článek

NASA hodlá využít komerční vesmírné lodě pro dopravu nákladu na Měsíc, už za 4 roky

11. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

NASA hodlá využít komerční vesmírné lodě pro dopravu nákladu na Měsíc, už za 4 rokyV prohlášení NASA z 8. března je zmíněn plán na uzavření nových kontraktů se soukromými společnostmi na dopravu nákladu na povrch Měsíce. Tyto aktivity rozšiřují stávající plány na výstavbu nové lunární stanice Deep Space Gateway nově označované jako Lunar Orbital Platform-Gateway. Postupnými kroky se chce NASA přiblížit letům s posádkou na oběžnou dráhu Měsíce a přes robotické mise na jeho povrch se dostat i k těm pilotovaným.

celý článek

SpaceX odkládá letošní testovací lety lodi Crew Dragon s lidskou posádkou o 4 měsíce

16. 01. 2018 (novější než zobrazený článek)

SpaceX odkládá letošní testovací lety lodi Crew Dragon s lidskou posádkou o 4 měsícePodle aktuálního plánu NASA pro starty vesmírných misí odsunula společnost SpaceX dva testovací lety své nové vesmírné lodi Crew Dragon určené pro dopravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podle původního plánu měl první let bez posádky proběhnout v dubnu 2018 a další, s posádkou, pak v srpnu. Aktuální plán letů ale počítá s prvním testovacím letem bez posádky v srpnu a s posádkou potom koncem roku. Společnost SpaceX odkládá lety často, stojí za tím snaha o maximální bezpečnost a úspěch každé mise.

celý článek

Americký prezident dal NASA za úkol přistát na Měsíci a pokračovat dál do sluneční soustavy

12. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Americký prezident dal NASA za úkol přistát na Měsíci a pokračovat dál do sluneční soustavyAmerický prezident Donald Trump podepsal v pondělí dekret, kterým dává NASA za úkol zaměřit se opět na cesty na Měsíc a dál do vesmíru. Tentokrát však nejde o pouhou návštěvu Měsíce, jako tomu bylo před 45 lety, kdy na Měsíc vstoupil poslední člověk, ale USA tam mají zůstat, tedy vybudovat stálou přítomnost. Zároveň nemá jít o poslední cíl, ale pouze o vstupní bránu do sluneční soustavy, ve stejném dekretu dostává NASA za úkol dostat lidi až na Mars.

celý článek

Servisní modul pro Orion se sestavuje v Brémách, ESA dokončuje první a už pracuje na druhém

20. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Servisní modul pro Orion se sestavuje v Brémách, ESA dokončuje první a už pracuje na druhémEvropská vesmírná agentura spolupracuje s tou americkou při přípravě první nepilotované mise nové vesmírné lodi Orion. Evropským příspěvkem je servisní modul, který bude při první průzkumné misi (Exploration mission 1, EM-1) součástí lodi Orion při obletu Měsíce. Evropský modul vychází z prověřené technologie automatických lodí ATV, které zásobovaly ISS mezi roky 2008 a 2014 a poskytne Orionu pohon, energii a u pilotovaných letů se také postará o cirkulaci vody a kontrolu teploty a atmosféry.

celý článek

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem

15. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem11. listopadu prošel raketoplán společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC) úspěšným testem, při kterém byl vyzkoušen volný let s autopilotem bez asistence jiných zařízení a následné přistání na ranveji. Šlo o simulaci poslední fáze letu při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou (a z které) by měl raketoplán v prvních letech svého provozu dovážet zásoby. Výsledky tohoto testu ovlivní výslednou podobu modelu, který už do vesmíru skutečně poletí. S prvním letem se počítá na rok 2019 nebo 2020.

celý článek