První kontrakt na robotický servis satelitů na oběžné dráze už byl prodán

28. 8. 2011
Servis satelitů Oběžná dráha

Od roku 2015 by měla kanadská společnost MDA (MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd.) na oběžné dráze obsluhovat družice společnosti Intelsat, která vlastní množství geostacionárních satelitů. Kontrakt má cenu 280 milionů dolarů a půjde zřejmě o první komerční činnost tohoto druhu ve vesmíru.

Servis satelitů

Servis satelitů Automatická sonda SIS (Space Infrastructure Servicing) společnosti MDA (MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd.), která by měla od roku 2015 doplňovat palivo a opravovat družice na oběžné dráze.MDA hodlá během následujících čtyř let vyvinout a následně i vypustit robotickou orbitální sondu Space Infrastructure Servicing (SIS), která bude opravovat satelity na oběžné dráze, doplňovat jejich nádrže palivem a v případě potřeby upraví jejich oběžnou dráhu. Při vývoji této servisní družice hodlá MDA vycházet ze zkušeností a předchozí spolupráce s americkou a kanadskou vesmírnou agenturou.

"Zavedení doplňování paliva a údržby družic na oběžné dráze je zlomovou inovací v našem oboru", říká Thierry Guillemin, viceprezident Intelsatu. Skutečně prodloužení životnosti jednotlivých satelitů na oběžné dráze může Intelsatu ušetřit množství peněz. Nejen, že bude moci snížit počet drahých a riskantních startů družic do vesmíru, ale zároveň i zvýší výnosnost jednotlivých satelitů během jejich mise.

Robotická sonda SIS by se měla pohybovat ve výšce asi 36 tisíc kilometrů. Měla by zvládnout servis asi 10 družic než bude sama vyžadovat doplnění paliva. Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Servis satelitů

Raketa Proton vynesla do vesmíru první vesmírnou sondu, která prodlouží životnost starého satelitu

9. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Raketa Proton vynesla do vesmíru první vesmírnou sondu, která prodlouží životnost starého satelituDnes, krátce po poledni vyletěla z kosmodromu Bajkonur na raketě Proton první družice, která provede servis jiné družice na oběžné dráze. Vesmírná sonda MEV 1 (Mission Extension Vehicle) byla navržena americkou společností Northrop Grumman a stane se v podstatě novou pohonnou jednotkou dosluhující družice Intelsat 901.

celý článek

Na ISS bylo otestováno robotické plnění paliva, je servis satelitů na oběžné dráze na obzoru?

10. 2. 2013 (novější než zobrazený článek)

Na ISS bylo otestováno robotické plnění paliva, je servis satelitů na oběžné dráze na obzoru?Na Mezinárodní vesmírné stanici probíhaly v lednu testy robotického zařízení, jehož úkolem bylo doplnit palivo do modulu, který měl představovat družici. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) je misí NASA, jejímž cílem je udělat servis satelitů přímo na oběžné dráze běžnou záležitostí a několikanásobně tak prodloužit životnost družic. Testy v simulovaných podmínkách proběhly úspěšně, můžeme se však v dohledné době těšit na rozvoj servisu satelitů na oběžné dráze?

celý článek

NASA a CSA dokončily na ISS poslední test před experimentem servisu satelitů

6. 7. 2012 (novější než zobrazený článek)

NASA a CSA dokončily na ISS poslední test před experimentem servisu satelitůAmerická a Kanadská vesmírná agentura na Mezinárodní vesmírné stanici společně zkouší nové technologie, které by měly vést k výrobě robotických družic starajících se o satelity na oběžné dráze Země. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) probíhá vně ISS za pomoci kanadského robotického ramene Dextre a speciálního RRM modulu. Následovat bude na konci tohoto léta předváděcí tankování paliva.

celý článek

Na ISS začal experiment, který má předvést robotické doplňování paliva satelitům

8. 3. 2012 (novější než zobrazený článek)

Na ISS začal experiment, který má předvést robotické doplňování paliva satelitůmAmerická a kanadská vesmírná agentura se na RRM (Robotic Refualing Mission) připravily společně. Testování nových technologií začalo ve středu. Při experimentu bude využit modul připevněný ke konstrukci ISS, který simuluje družici, které dochází palivo a kanadské robotické rameno Dextre bude simulovat servisní družici, jejímž úkolem má být robotický servis dalších zařízení na oběžné dráze.

Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březen

26. 1. 2012 (novější než zobrazený článek)

Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březenPůvodně na leden plánovaný test servisu satelitů na Mezinárodní vesmírné stanici byl odložen až na polovinu března. Hlavním důvodem je zpoždění veškerých aktivit, které bylo způsobené nehodou nákladní lodi progress v loňském roce a následným zmrazením cest do vesmíru do doby než byla nehoda důkladně prošetřena.

celý článek

Společnosti MDA a Intelsat ruší plány na doplňování paliva družicím na oběžné dráze

21. 1. 2012 (novější než zobrazený článek)

Společnosti MDA a Intelsat ruší plány na doplňování paliva družicím na oběžné drázeKanadská společnost MDA a provozovatel letky pěti desítek satelitů Intelsat před rokem ohlásily plán na poskytování služeb na oběžné dráze od roku 2015. Podle tohoto plánu měla vesmírná sonda navštěvovat již sloužící satelity na oběžné dráze a doplňovat jim palivo, prodloužila by se tak jejich životnost a tím i snížila jejich cena. Obě společnosti však počítaly s grantem od vlády Spojených států, který doposud nepřišel a nakonec dochází ke zrušení těchto plánů.

celý článek

Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?

23. 10. 2011 (novější než zobrazený článek)

Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?Za poslední měsíc jde už o druhý případ pádu vyřazeného satelitu z vesmíru. Spousta lidí se ptá jak mohou být ti, co družice do vesmíru vysílají tak nezodpovědní, že je nechají nekontrolovaně padat na lidi. A je toho spousta, co na nás může všechno spadnout, odhaduje se, že kolem Země obíhají desítky milionů kusů různého smetí jejichž celková hmotnost je neuvěřitelných 5500 tun. Hodlá někdo se stále rostoucím nebezpečím něco dělat?

celý článek