ESA začne říjnu s výstavbou navigačního systému Galileo, s pomocí ruských raket sojuz

28. 9. 2011
Kosmodrom Kourou ESA Sojuz Galileo (navigace) Rakety

První raketa Sojuz ST-B, kterou ESA zakoupila od Ruska, odstartuje z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně 20. října. Finální sestavování třístupňové rakety začalo 12. září a pokud start proběhne bez problémů, půjde o první start těchto ruských raket mimo kosmodromy Bajkonur a Pleseck. Nákladem rakety jsou první dvě družice evropského navigačního systému Galileo, které bude sloužit jako konkurence americkému systému GPS.

Kosmodrom Kourou

Kosmodrom Kourou ve Francouzské Guyaně provozovaný Evropskou vesmírnou Agenturou. Na fotografii je místo, odkud budou do vesmíru startovat rakety Sojuz zakoupené od Ruska.ESA pro sojuzy vystavěla ve svém komplexu v Latinské americe speciální startovací rampu a řadu budov. Jednou z nich je také 45 metrů vysoká hala, která raketu před startem chrání od vlhkého prostředí.

Říjnový start znamená, kromě prvního startu raket sojuz pro ESA, také zahájení výstavby evropského satelitního systému Galileo. Po dvou satelitech v říjnu budou následovat další dva v příštím roce. Tyto 4 družice budou sloužit pro demonstraci schopností systému Galileo, pokud vše proběhne podle plánu, mělo by následovat dalších 26 satelitů, které vytvoří globální navigační systém, který bude konkurovat současnému americkému, a dalším dvěma v Rusku a Číně, které jsou zatím ve výstavbě.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Kosmodrom Kourou

Kosmodrom Kourou v Jižní Americe se od pondělí začne postupně vracet do provozu

9. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Kosmodrom Kourou v Jižní Americe se od pondělí začne postupně vracet do provozu Hlavní evropský kosmodrom Kourou se od příštího týdne postupně vrátí do provozu. Nyní je dvě měsíce mimo provoz kvůli pandemii koronaviru. V červnu a červenci by z Kourou měly letět do vesmíru dva satelity. Na raketě Vega poletí hned 50 družic a raketa Ariane vynese dva těžké geostacionární komunikační satelity.

ESA vybrala startovací okno pro nový teleskop na pozorování už objevených exoplanet

28. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

ESA vybrala startovací okno pro nový teleskop na pozorování už objevených exoplanetEvropská vesmírná agentura (ESA) vybrala startovací okno pro misi CHEOPS, která bude mít za cíl zkoumat už dříve objevené exoplanety. Do vesmíru by nový teleskop měl letět z kosmodromu Kourou na ruské raketě Sojuz mezi 15. říjnem a 14. listopadem 2019 společně s italskou družicí Cosmo-SkyMed. Cheops po oddělení doletí sám na oběžnou dráhu ve výši 700 kilometrů, kde bude operovat. Teleskop aktuálně prochází testováním ve Španělsku.

ESA v neděli otestuje svůj nový motor pro raketu Ariane 6

9. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

ESA v neděli otestuje svůj nový motor pro raketu Ariane 6Raketový motor s označením P120C bude sloužit aktuálně vyvíjeným evropským raketám Ariane 6 a Vega-C, první z nich by měla létat od roku 2020 a druhá, menší od příštího roku. Jeho první zážehová zkouška je naplánovaná na 15. července v kosmodromu Kourou v Latinské Americe. Samotný motor je 13,5 metrů dlouhý a má 3,4 metrů v průměru.

Evropská mise BepiColombo k planetě Merkur se chystá na převoz na kosmodrom

14. 3. 2018 (novější než zobrazený článek)

Evropská mise BepiColombo k planetě Merkur se chystá na převoz na kosmodromPrvní mise Evropské vesmírné agentury ESA k planetě Merkur přechází do další fáze: tři hotové sondy se připravují na převoz přes Atlantický oceán do jižní Ameriky, kde leží kosmodrom Kourou, odkud zamíří směrem do středu sluneční soustavy. Společně se samotnou sondou se přesouvá také personál a spousta dalšího vybavení. Okno pro start rakety Arianne 5 s nákladem je otevřeno mezi 5. říjnem a 29. listopadem tohoto roku, přílet k Merkuru je plánován na rok 2025.

celý článek

ESA úspěšně vypustila další dva satelity evropské globální navigace Galileo

15. 10. 2012 (novější než zobrazený článek)

ESA úspěšně vypustila další dva satelity evropské globální navigace GalileoTřetí a čtvrtý satelit navigačního systému Galileo vyletěly v pátek na oběžnou dráhu na raketě Soyuz ST-B z kosmodromu Kourou v latinské Americe. Start proběhl bez problémů a satelity jsou na své předem určené oběžné dráze ve výšce 23 tisíc kilometrů na Zemí. Se čtyřmi plně funkčními satelity může ESA poprvé demonstrovat schopnosti systému Galileo.

celý článek

Další dvě družice navigačního systému Galileo už dorazily do kosmodromu Kourou v jižní Americe

11. 8. 2012 (novější než zobrazený článek)

Druhá dvojice satelitů Galileo dorazila v úterý do Francouzské Guyany na palubě obřího letadla Antonov, které přiletělo z Říma. V říjnu je vynese raketa Soyuz ST-B na oběžnou dráhu do výšky asi 23 tisíc kilometrů, kde doplní první dvojici družic z loňského roku. Soustava čtyř družic poprvé dovolí kalkulovat pozici za výhradního použití evropské technologie Galileo.

ESA projevila zájem o zařízení NASA v Ohiu, kde chce testovat nástupce raket Ariane 5

16. 4. 2012 (novější než zobrazený článek)

ESA projevila zájem o zařízení NASA v Ohiu, kde chce testovat nástupce raket Ariane 5Evropská vesmírná agentura zvažuje využití zařízení NASA B-2 Spacecraft Propulsion Research Facility v Ohiu. ESA zvažuje dvě různé varianty vývoje raket Ariane V, jednou z nich je modifikace Ariane 5-ME (midlife evolution) s opakovatelně restartovatelným horním stupněm a s nárůstem nosnosti o 20 %. A právě horní stupeň Vinci chce ESA testovat v zařízení B-2.

celý článek