Neutrina jsou podle fyziků z CERNU rychlejší než světlo, mají prokazatelný důkaz

23. 9. 2011
Částicová fyzika Neutrina CERN Rychlost světla

Seznamte se, neutrina - subatomární částice, které jsou rychlejší než světlo, alespoň podle evropských fyziků z laboratoře CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum). Dokazují to podle nich výsledky experimentu, při kterém vyslali paprsek neutrin z laboratoře u Ženevy do 730 kilometrů vzdáleného Gran Sasso v Itálii. Paprsek neutrin dorazil do místa určení o 60 nanosekund rychleji než světlo, i po započítání statistické odchylky jsou neutrina rychlejší než světlo.

Detektor neutrin OPERA

Detektor neutrin OPERA Detektor subatomárních částic neutrin OPERA v itelaském Gran Sasso."Je to šok!", řekl hlavní teoretik z konkurenční americké laboratoře Fermilab Stephen Parke, který se na evropském experimentu nepodílel, a dodává: "Jestli se tyto výsledky potvrdí, zkomplikuje to řadu věcí, o tom není pochyb."

Pravdou je, že sami fyzikové z CERNu nevědí, co to vlastně objevili. Každý ví už od počátku dvacátého století díky Albertu Einsteinovi ví, že nic není rychlejší než světlo. Přesto i po několika opakováních pokusu a dlouhém hledání závady na měřících přístrojích, stále nedokáží vysvětlit doposud nejrychlejší pozorované částice v historii.

Na řadě je, aby experiment někdo zopakoval, a to by mohl být americký Fermilab, u Chicaga. Američtí vědci už dokonce podobný experiment provedli v roce 2007, a měli i podobné výsledky, jejich měření však byla velmi nepřesná a to dramaticky snížilo jejich vědecký význam. Druhým místem, kde by mohl proběhnout podobný pokus je Japonsko, jejich experiment je ale od březnového zemětřesení pozastaven.

Vědci z CERNu vyzývají širší fyzikální komunitu z celého světa, aby se přidali k diskuzi o tom, co tyto výsledky znamenají. Pokud skutečně existuje možnost pohybovat se rychleji než světlo, vesmír kolem nás už nebude nikdy stejný.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Částicová fyzika

Experiment v CERNu přinesl první evidenci vzácné reakce rozpadu kaonu

4. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Vědci ve výzkumném centru pro jadernou fyziku CERN pozorovali první významnou evidenci pro proces, který by mohl mimo jiné pomoci vysvětlit existenci temné hmoty. Výsledky svého výzkumu vědci prezentovali na pražské konferenci ICHEP 2020.

celý článek

Nová studie odhaluje nové elektronové skupenství hmoty

20. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Tým vědců vedený Megan Briggemanovou publikoval v magazínu Science studii, která se zaměřuje na jednodimenzionální vodivost, při které elektrony putují vodivým materiálem ve skupině namísto samostatně. Dochází tak k tzv. balistické vodivosti, při které skupiny elektronů cestují v jednom směru bez rozptylu. V takové situaci materiál nevydává při vedení proudu žádné teplo.

celý článek

Vědci možná pozorovali projev páté základní síly, mohla by pomoci vysvětlit temnou hmotu

26. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Dnes jsou známy čtyři základní přírodní síly, které stojí za veškerými interakcemi mezi částicemi a poli v přírodě. Patří mezi ně silná a slabá jaderná síla, gravitace a elektromagnetická síla. Vědci nyní pozorovali v atomu helia jev, který nedokáží přisoudit ani jedné z nich, mohlo by jít o projev páté základní interakce a jejím nositelem by mohla být temná hmota.

celý článek

Fyzikální experiment s ultrarychlým laserem odhalil doposud neznámé skupenství hmoty

24. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

S narůstající energií dochází v materiálech k poklesu uspořádanosti jejich vnitřní struktury. Nové pokusy s vlnou hustoty náboje (charge density wave, CDW) však ukazují, že za určitých podmínek lze dosáhnout opačného výsledku: laserové pulzy ve speciálním materiálu vytváří vysoce organizovanou strukturu.

celý článek

Nový způsob měření gravitace: pomocí poletujících atomů a laserů

18. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Nový způsob měření gravitace: pomocí poletujících atomů a laserůTým vědců z University of California, Berkeley našel nový způsob na měření gravitace - sledováním rozdílů v atomech, které jsou udržovány ve vzduchu za pomoci laseru. Nová metoda by mohla přinést mnohá nová využití napříč obory, zejména díky přenositelnosti zařízení. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Science.

celý článek

Nové měření zpřesnilo velikost protonu, je o něco menší než se dříve myslelo

9. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vědcům z Thomas Jefferson National Accelerator Facility se podařilo změřit velikost protonu, jednoho ze základních stavebních kamenů atomů. Podle jejich měření má proton poloměr 0,831 fm, což je o něco méně než předchozí nejpřesnější hodnota 0,88 fm. Výsledky výzkumu prováděného metodou elektronového rozptylu byly publikovány v magazínu Nature.

celý článek

Rekord ve zrychlení elektronů v urychlovači částic: z nuly na 7,8 GeV

29. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vědcům z Lawrence Berkeley National Laboratory v USA se podařilo zlomit dosavadní rekord v urychlení subatomárních částic. Na pouhých 20 centimetrech zvýšili energii proudu elektronů z 0 na 7,8 GeV, čímž překonali svůj vlastní rekord z roku 2014 téměř dvojnásobně. Předchozí rekord byl 4,2 GeV na devíti centimetrech.

celý článek