Zařízení Aquarius přináší z oběžné dráhy historicky první data o salinitě oceánů

26. 9. 2011
SAC-D / Aquarius Země Oběžná dráha

Instrument Aquarius je jedním z několika vědeckých přístrojů na palubě argentinské orbitální sondy SAC-D (Satélite de Aplicaciones Científicas). Aquarius je příspěvkem NASA k této vědecké misi, na které se kromě Argentiny a USA podílí také několik evropských států. NASA zveřejnila minulý týden první data o salinitě na povrchu oceánů.

Salinita oceánů

Salinita oceánů Globální mapa salinity oceánů vycházející z dat orbitální sondy SAC-D a instrumentu Aquarius na její palubě."Data z instrumentu Aquarius jsou mnohem kvalitnější, než jsme očekávali takhle brzy po začátku mise", řekl hlavní vědec americké části projektu Gary Lagerloef. S detailnějšími daty budou podle něj vědci moci zjistit více o vzájemném ovlivňování globálního úhrnu srážek, mořských proudů a změn klimatu.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie SAC-D / Aquarius

Vesmírná sonda Aquarius poskytuje animaci proměnlivé salinity oceánů

8. 3. 2013 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná sonda Aquarius poskytuje animaci proměnlivé salinity oceánůNASA zveřejnila animaci znázorňující měnící se salinitu oceánů a moří v průběhu jednoho roku. Data pochází z argentinské vědecké družice SAC-D (Satelite de Aplicaciones Cientificas-D), která je známá také pod názvem svého primárního instrumentu Aquarius, který pro misi dodala NASA.

celý článek

Mise Aquarius vstoupila do hlavní vědecké fáze a sonda začala sledovat salinitu oceánů

2. 9. 2011

Mise Aquarius vstoupila do hlavní vědecké fáze a sonda začala sledovat salinitu oceánůAquarius je vědecký přístroj NASA umístěný na argentinské vesmírné sondě SAC-D (Satelite de Aplicaciones Cientificas). Na oběžnou dráhu byla sonda vynesena 10. července raketou Delta II z kalifornské základny Vandenberg. Na své téměř polární oběžné dráze prováděla sonda do 24. července testy svých přístrojů, poté následovala úvodní fáze pozorování a od konce srpna už probíhá hlavní fáze vědeckého zkoumání.

celý článek

Start argentinské družice s přístroji několika dalších států je naplánován na 7. června

12. 4. 2011

Start argentinské družice s přístroji několika dalších států je naplánován na 7. červnaPo zdlouhavém cestování a sestavování v Argentině, Brazílii a také v zařízeních NASA v USA, je družice SAC-D (Satelite de Aplicaciones Cientificas-D) připravena ke startu na oběžnou dráhu Země. Společná mise Argentiny, Francie, Itálie, Kanady a USA, jejímž cílem je pozorování Země, měla původně začít mise už v květnu 2010, ale byla o několik měsíců odložena, protože samotná vesmírná sonda SAC-D (někdy označovaná také Aquarius/SAC-D Observatory nebo jen Aquarius) ještě nebyla kompletní.

celý článek