Elenin pokračuje po své dráze k Zemi, kometa ale výrazně pohasla

5. 10. 2011
Elenin (kometa) Komety STEREO

Vesmírná solární observatoř STEREO Ahead zachytila 3. října kometu Elenin na její cestě od Slunce k Zemi, kolem které proletí v 84násobku vzdálenosti Země od Měsíce. Vesmírná sonda STEREO Ahead, je jedna ze dvou sesterských družic pozorujících Slunce, obíhá Slunce před Zemí a má zrovna kometu ve svém zorném poli.

Elenin (kometa)

Elenin (kometa) Na snímku ze solární observatoře STEREO Ahead pořízeném 3. října 2011 jsou vidět, kromě vzdálených hvězd a malých objektů sluneční soustavy na pozadí, tři zajímavé objekty. Planetka Vesta, kterou zrovna zkoumá vesmírná sonda Dawn. Dále kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova, která v posledních dnech ukázala krásný ocas, způsobený slunečním větrem, který bičuje její povrch. A v neposlední řadě je to kometa Elenin. Že ji nevidíte? Z toho si nic nedělejte, skutečně pohasla natolik, že se astronomům téměř ztratila z teleskopů.Ačkoliv se původně čekalo, že by kometa mohla mít viditelný ocas, zdá se, že nakonec viditelná nebude. Od svého přiblížení ke Slunci výrazně potemněla a i na snímku vpravo je téměř nerozpoznatelná.

Kromě komety Elenin je na snímku také kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova. Pojmenovaná je po svém objeviteli Minoru Honda, který ji objevil v roce 1948. Další dvě jména patří českému astronomovi Antonínu Mrkosovi a slovenské astronomce Ľudmile Pajdušákové, kteří ji nezávisle na japonském objeviteli pozorovali ze slovenské observatoře na Skalnatém plese tři dny poté.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Elenin (kometa)

Dnes je den, kdy se měla k Zemi přiblížit kometa Elenin, co můžeme čekat od jejího průletu?

16. 10. 2011 (novější než zobrazený článek)

Dnes je den, kdy se měla k Zemi přiblížit kometa Elenin, co můžeme čekat od jejího průletu?Dnes se měla k Zemi přiblížit kometa Elenin (označovaná také jako C/2010 X1). Její oběžná dráha ji ale napřed zavedla ke Slunci, kolem kterého proletěla nejblíže 10. září. Po průletu kolem hvězdy ve vzdálenosti asi 0,5 AU (polovina vzdálenosti Země od Slunce) ale kometa Elenin pohasla. Podle astronomů kometa nevydržela průlet kolem Slunce a prostě se rozpadla. Její zbytky pokračují po stejné dráze a astronomové s velkými a silnými teleskopy pozorují temné zbytky komety jak prolétají kolem Země v 80násobku vzdálenosti Měsíce od naší planety.

celý článek

Kometa Elenin proletěla kolem Slunce a míří k Zemi, její jádro se možná začalo rozkládat

10. 9. 2011

Kometa Elenin proletěla kolem Slunce a míří k Zemi, její jádro se možná začalo rozkládatKometa Elenin dosáhla na své oběžné dráze zlomového místa, proletěla kolem Slunce a nyní se od něj zase vzdaluje. 10. září dosáhla Elenin perihelia (nejkratší vzdálenost od Slunce) ve vzdálenosti 0,482 AU od naší hvězdy, to znamená zhruba v polovině vzdálenosti Země od Slunce (1 AU). V následujících týdnech se bude Elenin přibližovat Zemi, které se nejvíce přiblíží (perigeum) 16. října, to bude od Země ve vzdálenosti 0,23 AU.

celý článek

Přílet komety Elenin vzbuzuje rozruch stejně jako přinášely jiné komety v historii lidské civilizace

28. 7. 2011

Přílet komety Elenin vzbuzuje rozruch stejně jako přinášely jiné komety v historii lidské civilizacePrůlety komet jsou odnepaměti výjimečnými událostmi po celé planetě. V minulosti jim byly často přisuzovány různé významy, od ohlášení příchodu spasitele až po rozmanité konspirační teorie. Kometa Elenin, která se Zemi nejvíce přiblíží v říjnu letošního roku, v tomto není žádnou výjimkou. Od jejího objevení v prosinci 2010 se vyrojilo nepřeberné množství teorií, podle kterých je průlet komety Elenin kolem Země něco víc než jen nevinné přiblížení dvou objektů sluneční soustavy. V následujícím článku představíme ty nejzajímavější z nich.

celý článek

Kometa Elenin se přiblížila Slunci, kdy ji bude možné pozorovat na noční obloze?

23. 7. 2011

Kometa Elenin se přiblížila Slunci, kdy ji bude možné pozorovat na noční obloze?Perihelia (největšího přiblížení ke Slunci) dosáhne Elenin 11. září, tehdy by měla mít kometa i nejdelší ocas (koma). Z pohledu ze Země bude ale nejlépe pozorovatelná až v polovině října, perigea (největšího přiblížení Zemi) dosáhne totiž 16. října. Podle organizace Minor Planet Center (MPC), která pod dohledem Mezinárodní astronomické unie (IAU) sleduje tělesa sluneční soustavy, by mohla být kometa Elenin v říjnu dobře viditelná pouhým okem, záleží však na složení jejího ocasu.

celý článek

V srpnu se ke Slunci přiblíží kometa Elenin

24. 3. 2011

V srpnu se ke Slunci přiblíží kometa EleninKometa byla objevena teprve v prosinci minulého roku s pomocí robotické observatoře International Scientific Optical Network v Novém Mexiku ruským astronomem Leonidem Eleninem. Těleso dostalo astronomické označení C/2010 X1, ale je známější pod jménem, které má po svém objeviteli. Kometa Elenin oběhne Slunce po své eliptické orbitě jednou za 12 let a letos na podzim bude ze Země dobře pozorovatelná i za použití běžného dalekohledu. Za dobrých pozorovacích podmínek by měla být viditelná i pouhým okem.

celý článek