Astronomové z americké univerzity přišli na to, jak vznikají tajemné modré hvězdy

4. 11. 2011
Hvězdy Hvězdokupy Bílí trpaslíci

Modří opozdilci (blue stragglers) jsou staré hvězdy, které se zdají být mladší než ve skutečnosti jsou. Astronomové je pozorují ve hvězdokupách, ve kterých vznikají všechny hvězdy najednou, modří opozdilci ale září jasným namodralým světlem, což naopak indikuje, že jsou mladší než hvězdy v jejich okolí. Astronomové z Chicagské Northwestern University přišli podle studie publikované v časopise Nature s důkazem objasňující vznik této kategorie hvězd, jsou to kanibalové, kteří pomalu konzumují svého souputníka.

Střed Mléčné dráhy

Střed Mléčné dráhy Centrum naší galaxie zachycené Hubblovým teleskopem při hledání masivních exoplanet v blízkosti jejich mateřských hvězd. Při tomto průzkumu se astronomům podařilo najít 42 "modrých opozdilců" vyznačených zeleným zakroužkováním. Jde o hvězdy, které nezapadají do svého okolí, protože se zdají být mladší než sousední hvězdy.Existence modrých opozdilců astronomy znervózňovala už od jejich objevení v roce 1953, tyto hvězdy totiž nezapadaly do svého okolí a neodpovídaly žádné teorii evoluce hvězd. Časem se objevilo několik tezí, které se snažily jejich původ vysvětlit v podstatě dvěma různými způsoby, buďto museli modří opozdilci odněkud získávat množství hmoty, nebo se do svého okolí dostaly odjinud.

Astronom Aaron M. Geller spolu s Robertem Mathieu využili ke svému pozorování observatoř WIYN v Arizoně, jejíž optický teleskop zaměřili na hvězdokupu NGC 188 v souhvězdí Cepheus. NGC 188 je jednou z nejstarších hvězdokup, přesto se v ní nachází 21 známých masivních modrých hvězd (z celkových tří tisíc v celé hvězdokupě). Svá pozorování využili k porovnání několika hlavních teorií vzniku modrých opozdilců, zaměřili se hlavně na kolize hvězd, jejich spojení a také na transfer hmoty mezi hvězdami.

Při zkoumání modrých opozdilců přišli na to, že většina těchto hvězd jsou součástí binárního systému. "Ve skutečnosti nás k našemu závěru navedli právě souputníci modrých opozdilců, kteří dokonce nejsou ani vidět" řekl Aaron Geller. Gravitační efekt ukrytých partnerů sledovaných hvězd je jasně prozradil svým gravitačním vlivem na pozorované hvězdy. Jejich masa se podle pozorování astronomů pohybuje kolem poloviny masy našeho Slunce, což odpovídá kategorii bílých trpaslíků, zbylých jader hvězd, které přišly o své horní vrstvy.

Zbylé teorie kolize nebo sloučení hvězd by vyžadovaly mnohem větší masu sekundární hvězdy, podle astronomů Gellera a Mathieu to znamená, že modří opozdilci vznikají přenosem hmoty mezi hvězdami. Masivní modré hvězdy nasávají horní vrstvy svého souputníka, což jim dovoluje spalovat materiál ve svém nitru ve větší míře, a to dává vznik modré barvě, kterou astronomové pozorují.

Geller a Mathieu se v příštím roce dočkají možnosti pozorování hvězdokupy NGC 188 vesmírným teleskopem Hubble. Silnější přístroj jim dovolí zaměřit se právě na souputníky modrých opozdilců, což, jak doufají, jim pomůže vnést další světlo do evoluce těchto tajemných hvězd.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Hvězdy

U mladé hvězdy ve vzdálenosti 30 světelných let byla objevena exoplaneta velikosti Neptunu

25. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

U mladé hvězdy ve vzdálenosti 30 světelných let byla objevena exoplaneta velikosti NeptunuU mladé hvězdy AU Microscopii (AU Mic) se nachází exoplaneta AU Mic b o velikosti planety Neptun. V blízkosti Slunce je známo jen pár exoplanet obíhajících velmi mladou hvězdu. Tento nový objev umožní astronomům studii evoluce mladých hvězdných systémů, což jim na oplátku napoví, jak mohly vzniknout planety ve sluneční soustavě.

celý článek

První rentgenový záblesk od hvězdy v rané fázi vývoje

22. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

První rentgenový záblesk od hvězdy v rané fázi vývojeAstronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Chandra podařilo detekovat záblesk rentgenové radiace od velmi mladé hvězdy. Nese označení HOPS 383, nachází se 1 400 světelných let daleko a až bude starší, bude se podobat Slunci. Nyní ji ale astronomové pozorují ještě s akrečním diskem materiálu, který protohvězda konzumuje. Jde o první detekci rentgenového záření od takové hvězdy v takto brzké fázi jejího vývoje.

celý článek

Desetina lithia v naší glaxii pochází z hvězdných explozí

4. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

Desetina lithia v naší glaxii pochází z hvězdných explozíTým vědců vedený astrofyzikem Sumnerem Starrfieldem z Arizona State University zjistil, že velká část lithia v naší galaxii pochází z explozí označovaných jako klasické novy. Pro svůj výzkum vědci zkombinovali teorii, laboratorní studie a přímá pozorování. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Astrophysical Journal.

celý článek

Teleskop TESS detekoval harmonické rytmy od proměnlivých hvězd Delta Scuti

24. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Teleskop TESS detekoval harmonické rytmy od proměnlivých hvězd Delta ScutiPozorování vesmírného teleskopu TESS umožnila vědcům identifikovat 60 hvězd kategorie Delta Scuti s harmonickými pulzy. U této kategorie proměnlivých hvězd mají vědci problém interpretovat jejich chování, jejich pulzy jsou často neuspořádané. Nový výzkum by to mohl změnit a umožnit vědcům zjistit více o těchto hvězdách.

celý článek

Sklon oběžných drah exoplanet v systému TRAPPIST-1 není příliš odchýlený od rotace hvězdy

14. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Sklon oběžných drah exoplanet v systému TRAPPIST-1 není příliš odchýlený od rotace hvězdyAstronomům z Tokyo Institute of Technology se podařilo změřit rotaci hvězdy TRAPPIST-1, kolem které obíhá hned několik planet podobných Zemi. Vědci zjistili, že osa, kolem které rotuje hvězda, je podobná jako osy rovin, ve kterých obíhají hvězdu její planety, podobně jako je tomu u sluneční soustavy. Planetární systém TRAPPIST-1 astronomy velmi zajímá, obsahuje totiž zatím nejvíce objevených exoplanet, z nichž jsou všechny podobně velké jako Země.

celý článek

U hvězdy Kepler-88 s unikátní rezonancí exoplanet byla objevena nová masivní planeta

13. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

U hvězdy Kepler-88 s unikátní rezonancí exoplanet byla objevena nová masivní planetaS pomocí teleskopu W.M. Keck Observatory na Havaji se astronomům podařilo objevit třetí exoplanetu u hvězdy Kepler-88. Jde nyní o největší planetu u této hvězdy ve vzdálenosti 1 200 světelných let, která je přírůstkem do planetárního systému s výjimečnou rezonancí planet, kde masivnější planeta ovlivňuje délku roku u menší z planet.

celý článek

Slunce je méně aktivní než ostatní podobné hvězdy, čeká nás zvýšení jeho aktivity?

10. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Slunce je méně aktivní než ostatní podobné hvězdy, čeká nás zvýšení jeho aktivity?Analýza 369 hvězd podobných Slunci ukazuje, že variace v záři naší hvězdy jsou výrazně slabé. Ke svému výzkumu vědci využili katalogu hvězd vytvořených vesmírnými teleskopy Kepler a Gaia, které mapují jejich záření a další charakteristiky od roku 2009. V daném období Slunce vykazovalo fluktuaci 0,07 %, zatímco ostatní srovnatelné hvězdy měly typicky fluktuaci pětinásobnou.

celý článek