NASA rozdává další peníze, tentokrát nechá soukromé společnosti vyvinout nový vesmírný pohon

05. 12. 2011
Vesmírný pohon VASIMR Cesta lidí na Mars Technologie

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vybral pět společností, které by měly přijít s koncepty pro demonstraci solárního elektrického pohonu. Celkem rozděluje tři miliony dolarů a očekává od zúčastněných společností report, ve kterém bude definován koncept mise demonstrující využití této nové technologie, která hraje klíčovou roli pro cestování astronautů za hranici nízké oběžné dráhy naší planety.

Solar electric propulsion

Solar electric propulsion - vývoj vesmírného pohonu nové generace je nezbytným krokem k expanzi lidí do vesmíru. Mezi zvažovanými technologiemi jsou VASIMR a iontový pohon. První orbitální testy s prototypem VASIMR by mohly proběhnout už do 4 let.Mezi vybrané společnosti patří:
  • Analytical Mechanics Associates Inc., Hampton, Va.
  • Ball Aerospace & Technologies Corp., Boulder, Colo.
  • The Boeing Company, Huntington Beach, Calif.
  • Lockheed Martin Space Systems Company, Littleton, Colo.
  • Northrop Grumman Systems Corp., Redondo Beach, Calif.
Solární elektrický pohon (solar electric propulsion) využívá slunečních paprsků pro generování elektřiny, která je následně využívána v motoru, který pohání vesmírnou loď kupředu. Zvažovány jsou dva různé přístupy, iontový pohon a VASIMR. Iontový motor pomocí magnetického pole urychluje částečky paliva, které vychází tryskou ven, což dává lodi sice malé, ale stabilní zrychlení opačným směrem. VASIMR zase s pomocí radiových vln zahřívá palivo na velmi vysoké teploty čímž dosahuje většího zrychlení, tento pohon je silnější a spotřebovává také větší množství elektřiny. Vývoj nového vesmírného pohonu je nezbytností pro cesty lidí za oběžnou dráhu Země. Koncepty misí identifikují případné nedostatky současných technologií a potřeby pro jejich uskutečnění. Solární elektrický pohon je součástí cestovní mapy NASA pro budoucnost průzkumu vesmíru, tento pohon by měl dovézt první lidskou posádku na planetu Mars.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Další zprávy z kategorie Vesmírný pohon

NASA chce na malé družici vyzkoušet novou technologii pohonu vesmírných sond

27. 05. 2018 (novější než zobrazený článek)

Společnost Phase Four oznámila, že NASA zakoupila jednu z jejich trysek druhé generace, aby ověřila použitelnost jejich technologie přímo ve vesmíru. Americká vesmírná agentura hodlá použít tuto novou pohonnou jednotku s plazmovým pohonem na jedné ze svých budoucích misí malých cubesatů. Tento nový elektrický vesmírný pohon využívá plazmatu generovaného pomocí radiofrekvencí místo elektrod jak je tomu u dnes už běžných Hallových motorů.

celý článek

První vesmírný pohon, který dýchá vzduch z okraje atmosféry, prošel úspěšně testováním

09. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

První vesmírný pohon, který dýchá vzduch z okraje atmosféry, prošel úspěšně testovánímTýmu vedenému odborníky z ESA se podařilo sestavit a vyzkoušet první vesmírný pohon, který dokáže na hranici vesmíru načerpávat molekuly vzduchu a používat je jako palivo. Začátkem března prošel testováním ve vakuové komoře, která simulovala podmínky na nízké oběžné dráze Země. Díky této nové technologii budou moci budoucí mise trvat výrazně déle, družice také budou moci být vybaveny více instrumenty díky menší hmotnosti bez paliva.

celý článek

NASA plánuje robotickou misi k sousední hvězdě, zkoumá jaký pohon bude nejvhodnější

31. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

NASA plánuje robotickou misi k sousední hvězdě, zkoumá jaký pohon bude nejvhodnějšíAnthony Freeman, výzkumník v Jet Propulsion Laboratory v NASA, v prosinci představil na konferenci Americké geofyzikální Unie tým, který pracuje na projektu cesty vesmírné sondy k sousední hvězdě Alfa Centauri. Je to vůbec poprvé, co se NASA zabývá misí s podobným zaměřením, až doposud byla její pozornost soustředěna výhradně na cesty sond do sluneční soustavy. Změna přišla, když v loňském roce dostala NASA úkolem zabývat se meziplanetárním výzkumem. Vše je na samotném začátku a aktuálně vědci pracují na tom, jaký pohon bude taková vesmírná sonda mít. Jako reálné datum začátku této mise vidí rok 2069.

celý článek

Soukromá vesmírná plachetnice LightSail-A úspěšně rozvinula své plachty

14. 06. 2015 (novější než zobrazený článek)

Soukromá vesmírná plachetnice LightSail-A úspěšně rozvinula své plachtyJe to malá krabička, velikosti bochníku chleba. Ukrývá však velmi lehkou a velmi tenkou solární plachtu, která má dokázat sílu slunečních paprsků. Lightsail je projekt nevládní organizace Planetary Society a klade si za cíl předvést solární plachtění jako vesmírný pohon budoucnosti. Zatím jde pouze o demonstrační misi, příští rok v dubnu by se měla do vesmíru dostat sofistikovanější sonda Lightsail-1 a při jejím úspěchu budou následovat další dvě. Konečným cílem je cesta Lightsail-3 do Lagrangeova bodu L1.

celý článek

Další krok v průzkumu vesmíru bude návštěva planetky umístěné na oběžné dráze Měsíce

28. 03. 2015 (novější než zobrazený článek)

Další krok v průzkumu vesmíru bude návštěva planetky umístěné na oběžné dráze MěsíceNASA ve středu upřesnila svou vizi průzkumu vesmíru na příští dekádu, která vyvrcholí misí Asteroid Redirect Mission (ARM), během které navštíví za zhruba dvanáct let dvojice astronautů planetku na oběžné dráze Měsíce. Součástí této mise je v první fázi manipulace automatické sondy se samotným asteroidem, který by měla navštívit už kolem roku 2020 a odtáhnout blíže k Zemi. A ve druhé fázi dojde k vyzkoušení aktuálně vyvíjených technologií pro lety astronautů do vesmíru včetně lodi Orion, rakety SLS a nového vesmírného pohonu.

celý článek

NASA otestovala „neuvěřitelný“ elektrický vesmírný pohon, který nepotřebuje žádné palivo

31. 08. 2014 (novější než zobrazený článek)

Vesmírný pohon jako ze science fiction filmu se dostal v posledních týdnech do článků a blogů po celém světě. K velkému překvapení vědců se ukázalo, že funguje, ačkoliv by podle současných vědeckých poznatků neměl, což okamžitě podnítilo skepticismus ohledně této technologie. Systém je navržen k využití mikrovlnné energie odrážené podél speciálně tvarované komory k vyvolání tahu. S původní myšlenkou „EM-pohonu“ přišel Britský vynálezce Roger Shawyer v roce 2001, který navrhl pohon, jenž by vytvářel sílu tímto způsobem. Kritici se mu ovšem vysmáli, s tím že by porušoval zákony hybnosti. Přesto to ale vypadá, že skutečně funguje.

celý článek

ESA bude podporovat komerční využití iontových pohonů na oběžné dráze Země

02. 12. 2012 (novější než zobrazený článek)

ESA bude podporovat komerční využití iontových pohonů na oběžné dráze ZeměEvropská vesmírná agentura se prostřednictvím ministrů členských zemí v listopadu dohodla na vytvoření partnerství se soukromým sektorem při vývoji elektrického pohonu pro komerční satelity. Využití iontových motorů umožní celkové snížení nákladů na provoz družic, namísto stávajících chemických motorů, které s sebou do vesmíru musí vozit velké množství paliva, totiž využívají elektřinu a jen malé množství paliva.

celý článek