Poslední meteorický déšť tohoto roku, Geminidy - sledujte je na obloze už dnes

14. 12. 2011
Meteory

Geminidy patří mezi pravidelné meteorické roje, které se opakují rok co rok, když naše planeta prolétá zbytky zanechanými kometami. Geminidy jsou výjimkou, protože je způsobuje materiál zanechaný objektem 3200 Phaethon, který je zřejmě rozpadající se planetkou.Geminidy lze pozorovat mezi 12. a 16. prosincem, hlavní podívaná by ale měla přijít mezi 13. a 14. prosincem, ve střední Evropě to bude ve středu večer kolem sedmé hodiny. Při vrcholu aktivity lze u geminidů pozorovat až 120 meteorů za hodinu.

Na noční obloze je najdete zdánlivě vylétat ze souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini). Doufejme tedy, že vyjde počasí s nízkou oblačností a Měsíc, který byl nedávno v úplňku, nebude příliš rušit. 
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Meteory

Japonský satelit vytvoří umělý meteorický déšť

30. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Japonský satelit vytvoří umělý meteorický déšťJaponská společnost Astro Live Experiences (ALE) vypustí do vesmíru malý satelit ALE-2, který bude mít za úkol v příštím roce vytvořit umělý meteorický déšť. Družice z oběžné dráhy ve výšce 400 kilometrů vypustí do zemské atmosféry stovky malých barevných pelet, které vytvoří podívanou pro miliony lidí pod nimi.

celý článek

Exploze meteoru nad Ruskem způsobila zranění téměř tisícovky lidí, žádní mrtví

15. 2. 2013 (novější než zobrazený článek)

V pátek ráno se nad ruským regionem Chelyabinsk objevila žhavá koule, která zmizela v oslepujícím záblesku následovaným silnou tlakovou vlnou, která způsobila řady škod a zranění. Událost byla zaznamenaná 200 kilometrů na sever i na jih, hlavní škody ale zůstaly omezené na epicentrum. Co se vlastně stalo není úplně jasné, odborníci však vylučují souvislost s blížící se planetkou 2012 DA14, která proletí kolem Země dnes večer.

celý článek

V pátek nás čeká vrchol meteorického deště Orionidů, pozůstatků Halleyovy komety

21. 10. 2011

Planeta Země prolétá zbytky materiálu zanechaného Halleyovou kometou, který když hoří v atmosféře, přináší lidem na povrchu známou jako meteorický déšť. Tento je známý jako Orionidy a objevuje se každý rok na přelomu října a listopadu. Už od druhého října můžete pozorovat noční oblohu a hledat padající hvězdy zdánlivě vylétající ze souhvězdí Orion. Orionidy by měly být aktivní až do 7. listopadu, nejčetnější by ale měly být tento pátek.

celý článek

V sobotu večer rozzářily noční oblohu padající hvězdy, drakonidy

9. 10. 2011

V sobotu kolem desáté hodiny večer středoevropského času se na obloze podle odhadů některých astronomů mohlo objevit množství meteorů padajících na Zemi, odhady se šplhaly až k tisícovce meteorů za hodinu. Meteorická bouře se nakonec nekonala, několik drakoidů ale k vidění přece jen bylo. Jak vidno předvídatelnost meteorických dešťů je spolehlivá zhruba stejně jako předpověď těch běžných.

celý článek