Skupina Anonymous vyřadila z provozu servery americké vlády poté, co byl zablokován Megaupload

20. 01. 2012
Internet

Ve čtvrtek byla americkými úřady zablokována webová stránka megaupload.com a vydán zatykač na její majitele pro porušování autorských práv. Několik hodin poté se ozvala hackerská skupina Anonymous, která se pochlubila "sestřelením" portálu justice.gov. Následovaly webové stránky společnosti Universal Music, která je aktuálně v soudní při s Megauploadem. Tím však výčet nekončí a později přibyly další napadlé stránky RIAA (obdoba české OSA) a MPAA (Motion Picture Association of America). Lze očekávat, že další weby do rána ještě přibudou.

Anonymous

Anonymous - logo hackerské skupiny AnonymousMegaupload poskytoval služby sdílení souborů, mezi kterými se nacházely také pirátské kopie hudebních alb, filmů, televizních seriálů, her a softwaru. Čtyři z majitelů společnosti byli zatčeni ve čtvrtek na Novém Zélandu, další tři jsou zatím na svobodě.

Anonymous collective, skupina hackerů, která se k útokům přihlásila, dnes vydala varování vládě Spojených států, aby se nepokoušela cenzurovat internet. Zároveň vyzvala k demonstracím a protestům proti jakémukoliv omezování svobody na internetu a také k dalšímu šíření této zprávy. Pokud by vláda USA nadále pokračovala ve snahách regulovat internet, má podle vyjádření skupiny Anonymous očekávat další ukázku síly uživatelů internetu.

Velkou nevoli na internetu vyvolal také tzv. návrh SOPA (Stop Online Piracy Act), který má cílit na potlačení internetového pirátství. Během čtvrtka byl na protest proti SOPA přerušen provoz anglicky psané wikipedie a sociální sítě se jen hemžily memy narážejícími na negativní dopady této nové legislativy. Obavou odpůrců návrhu je, že by mohlo dojít k cenzuře internetu nejen ve Spojených státech ale i jinde na světě, prosazení tohoto návrhu nicméně zatím není jisté.
Autor článku: Jan Ouhlický
22
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Sdílejte

Další zprávy z kategorie Internet

Tým vědců vytvořil nový rekord v rychlosti přenosu dat: 43 terabitů za sekundu

07. 08. 2014 (novější než zobrazený článek)

Tým vědců vytvořil nový rekord v rychlosti přenosu dat: 43 terabitů za sekunduTým vědců z Karlsruhe Institute for Technology (KIT) pokořil původní rekord 32 terabitů za sekundu za použití laseru a optického kabelu. Speciální optický kabel byl vyvinut japonskou firmou NTT a obsahuje místo jediného optického vlákna hned sedm. Rychlost přenosu dat neustále roste a rekordy padají každý rok, na rychlejší internet ve svém počítači si ale ještě počkáte.

Už přes týden probíhá největší cyberútok v historii, může vést až ke zpomalení internetu

28. 03. 2013 (novější než zobrazený článek)

Už přes týden probíhá největší cyberútok v historii, může vést až ke zpomalení internetuV posledních dnech byl globální internet zpomalen v důsledku masivního DDoS útoku, který podle expertů nemá obdoby. Původce útoků není známý, nicméně došlo k němu po hádce mezi organizace Spamhaus, která spravuje seznamy spammerů, a webhostingu Cyberbunker, který se na tento seznam spammerů nedávno dostal. Zanedlouho poté byly DNS servery Spamhausu zahlceny obrovským množstvím požadavků, které měly způsobit odstavení služby. K tomu nakonec nedošlo, protože společnost Spamhaus vlastní několik desítek serverů po celém světě a ještě dostala výpomoc od dalších firem jako je například Google.

celý článek

Dnes dopoledne čelil útokům český vyhledávač seznam.cz, služba už je v Čechách obnovena

05. 03. 2013 (novější než zobrazený článek)

Po včerejším útoku na významné české zpravodajské servery dnes čelil útokům i největší český vyhledávač Seznam. Podobně jako včera šlo o útok typu DDoS, který zahltí server obrovským množstvím požadavků a dochází tak k situaci, kde systém nezvládá všechny vyřídit, služba je tak zpomalena, nebo zcela nedostupná. Strůjce útoku se doposud nepřihlásil. Seznam obnovil svou činnost pro uživatele z České republiky a situaci nadále řeší.

České zpravodajské servery se staly terčem útoků a jsou mimo provoz

04. 03. 2013 (novější než zobrazený článek)

Hlavní české zpravodajské servery se dostaly v pondělí ráno na mušku internetovým hackerům. Mimo provoz jsou mimo jiné weby ihned.cz, idnes.cz, lidovky.cz nebo také novinky.cz, útok zřejmě ovlivní i další. Podle vyjádření Martina Mesršmída, který má ve vydavatelství Economia na starosti nové technologie, jde o klasický DDoS útok, při kterém jsou servery zahlceny množstvím požadavků, což způsobuje jejich neschopnost je všechny obsloužit.

celý článek

Vědci přenesli kvantovou informaci z atomu na foton, usnadní se tak přenos kvantové informace

06. 02. 2013 (novější než zobrazený článek)

Vědci přenesli kvantovou informaci z atomu na foton, usnadní se tak přenos kvantové informaceOptické kabely dnes slouží k přenosu informace rychlostí světla, v budoucnosti by ale mohly (stejnou rychlostí) přenášet také kvantovou informaci. Vědcům se totiž podařilo přenést kvantovou informaci z atomu na foton, který lze následně pomocí optického kabelu transportovat rychlostí světla k cíli, kde je kvantová informace opět přenesena na atom.

celý článek

Japonský mobilní operátor spouští univerzální překladač v reálném čase, stačí mít smartphone

22. 10. 2012 (novější než zobrazený článek)

S aplikací Hanashite Honyaku vyvinutou japonským mobilním operátorem NTT DoCoMo, už Vám může být jedno, jakým jazykem mluví člověk, kterému právě voláte. Překládání mluvené konverzace v reálném čase se v Japonsku stane od listopadu realitou a může s sebou přinést revoluci s globální komunikaci.

celý článek

Americké banky už týden odráží cyberútoky od neznámého původce

30. 09. 2012 (novější než zobrazený článek)

Americké banky už týden odráží cyberútoky od neznámého původceNejméně šest významných bankovních institucí v USA se stalo terčem útoku přes internet, mezi zasažené banky patří Bank of America, JPMorgan Chase, nebo Citigroup. Útoky mají podoby "denial of service", kdy jsou servery, na kterých běží webové schránky uměle zahlceny a běžní uživatelé pak mohou mít problém se k nim dostat. Kdo je za útoky zodpovědný zatím není zřejmé.

celý článek