Diody LED mohou podle vědců z MIT dosahovat efektivity větší než 100 %

6. 3. 2012
Energie Fyzika

Vědcům z MIT se podařilo dokázat, že LED diody mohou za určitých podmínek emitovat více světla než spotřebovávají elektřiny. Zní to trošku přehnaně, jak může něco emitovat více energie než jí přijímá? Přesto je tomu tak, svůj výzkum popisuje Parthiban Santhanam se svým týmem ve studii publikované v magazínu Physical Review Letters.Aby zvýšené efektivity dosáhli, operují však vědci v extrémně malých množstvích elektrické energie, pouhých 30 pikowatů však v diodě vygeneruje 69 pikowatů světla, tedy efektivita nad 200 %. Fyzikální mechanismus, který se za tímto experimentem skrývá, využívá malé množství přebytkového tepla, které vzniká při vibracích v atomické mřížce zařízení způsobených entropií.

Při vyšším napětí však tento proces přestává pracovat, v LED diodách totiž efektivita klesá s rostoucím napětím. Přesto výzkumníci doufají, že jejich experimenty povedou k vývoji úsporných svítidel, které nevydávají přebytečné teplo.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Energie

Objev feroelektřiny v ultratenkém materiálu by mohl umožnit nevídanou miniaturizaci počítačů

4. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Miniaturizace elektronických zařízení vyžaduje aby materiály, ze kterých se skládají, dokázaly fungovat ve stále menších rozměrech. Vědcům z University of California - Berkeley se nyní podařilo vyrobit materiál, který vykazuje známky feroelektřiny ve vrstvě tlusté pouhé dva atomy. Zařízení s touto technologií bude moct být velmi malé a bude schopno pracovat s menším množstvím energie.

celý článek

Nová studie odhaluje nové elektronové skupenství hmoty

20. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

Tým vědců vedený Megan Briggemanovou publikoval v magazínu Science studii, která se zaměřuje na jednodimenzionální vodivost, při které elektrony putují vodivým materiálem ve skupině namísto samostatně. Dochází tak k tzv. balistické vodivosti, při které skupiny elektronů cestují v jednom směru bez rozptylu. V takové situaci materiál nevydává při vedení proudu žádné teplo.

celý článek

Byl spuštěn nejvýkonnější evropský laser, nachází se kousek od Prahy

3. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

V pondělí 2. července spustili vědci ve výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech kousek od Prahy jeden z nejvýkonnějších laserů na celém světě. Laser L3-HAPLS má petawattový výkon a dokáže generovat 3,3 pulzy za sekundu po dobu jedné hodiny. Maximální doba trvání jednoho pulzu je 27 femtosekund. Slavnostnímu spuštění předcházela kontrola mezinárodním týmem odborníků, která ověřila funkčnost a splnění specifikací laseru.

celý článek

Laserové pulsy generují elektřinu rychleji než jakákoliv jiná metoda

1. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

Vezměte si ultratenké vlákno skla, 1000x tenčí než je lidský vlas a propojte si ním dva vodiče. Když jej zasáhnete laserovým pulsem, který trvá pouhou femtosekundu (0,000 000 000 000 001 s), začnou se dít neobvyklé věci. Sklo je transformováno do materiálu, který se chová jako kov, a laser generuje elektrický proud, a to rychleji než jinými metodami. Výsledky výzkumu vědců z University of Rochester byly publikovány v magazínu Nature Communications.

celý článek

Vědci vytvořili novou kvantovou částici s vlastnostmi kulového blesku

5. 3. 2018 (novější než zobrazený článek)

Vědci na Amherst College (USA) a Aalto University (FIN) vytvořili poprvé třídimenzionální skyrmion v Boseho-Einsteinově kondenzátu. Skyrmion je částice, která byla teoreticky předpovězena před 40 lety, ale až nyní se ji podařilo prokázat empiricky. Tato částice má určité vlastnosti podobné kulovému blesku a vědci chtějí s pomocí tohoto výzkumu nejen poznat lépe tento fenomén, ale také zjistit, zda by nešel využít například ve fúzních reaktorech.

celý článek

Australská vláda rozdá solární panely a baterie domácnostem ve snaze vytvořit obří elektrárnu

7. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Kolem padesáti tisíc domácností má obdržet solární panely a baterie, které budou propojeny a vytvoří tak největší virtuální elektrárnu na světě. Podle nového vládního plánu bude pro domácnosti vše zdarma, celý projekt bude financován z prodané přebytečné energie, kterou propojený systém vyrobí. Plán přichází po úspěšném zapojení největší baterie na světě, která dokáže zásobovat až třicet tisíc domácností.

celý článek

Vodíkovo-borová termojaderná fúze by mohla být na dosah, je bezpečná a generuje elektřinu přímo

19. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Termojaderná fúze pomocí laseru, která nevytváří žádný radioaktivní odpad, je podle vědců na dosah. Alespoň podle Heinricha Hora, který se svým týmem publikoval studii ve vědeckém magazínu Laser and Particle Beams. Na australské New South Wales University se věnují zkoumání vodíkovo-borové fúze, která nepoužívá radioaktivní látky, žádné radioaktivní látky nevytváří a generuje elektřinu přímo, bez potřeby převádět ji z tepelné energie pomocí turbín jako je tomu u jiných přístupů.

celý článek