Rusko chce poslat vesmírnou sondu k planetce Apophis, která může v roce 2036 ohrozit Zemi

9. 4. 2012
Apophis (planetka) NEO Planetky (asteroidy)

Ruská akademie věd přišla v sobotu s reportem, ve kterém navrhuje vyslání vesmírné sondy k planetce (99942) Apophis, s jejíž pomocí by byla upřesněna její oběžná dráha. Apophis je v hledáčku ruských astronomů proto, že se jedná o jeden z rizikových objektů, který by se mohl v roce 2036 srazit se Zemí.

Apophis (radarový obraz)

Apophis (radarový obraz) - planetka Apophis astronomův stále uniká, ve světelném spektru je to pouhá čmouha na objektivu teleskopu a v radiovém spektru je také na hranici detekovatelnosti. Tento obrázek pochází z obrovského radiového teleskopu Arecibo (Portoriko).Na turínské stupnici (vyjadřuje čísly od nuly do deseti riziko, které objekt představuje pro Zemi) byl loni Apophis přeřazen do třídy s nejnižším rizikem pro Zemi, přesto se ruští vědci stále zajímají o jeho oběžnou dráhu. Ta jej v roce 2029 přivede do blízkosti naší planety a v roce 2036 zřejmě ještě blíž. Ve snaze přesně definovat oběžnou dráhu planetky teď ruská akademie věd přichází s nápadem umístit na Apophis vesmírnou sondu.

Zařízení by pomocí radioizotopového zdroje vysílalo radiový signál s jehož pomocí by mohli astronomové přesně sledovat pozici planetky a s vysokou přesností tak určit a předpovědět její oběžnou dráhu.

Přesto, že je ruskými vědci Apophis hodnocen jako největší riziko pro Zemi, podle turínské stupnice existují ještě dva rizikovější objekty. 2007 VK184 se může srazit se Zemí v roce 2048 s pravděpodobností 0,055 % a 2011 AG5 v roce 2040 s pravděpodobností 0,2 %.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Apophis (planetka)

Apophis nás zřejmě neohrozí, srážka Země s nově objevenou planetkou je ale ještě pravděpodobnější

29. 2. 2012

Apophis nás zřejmě neohrozí, srážka Země s nově objevenou planetkou je ale ještě pravděpodobnějšíPlanetka 2011 AG5 byla objevena teprve loni americkými astronomy, má asi 140 metrů napříč a je považována NASA i mezinárodními organizacemi sledujícími hrozby z vesmíru za velké nebezpečí. Při projekci její trajektorie do budoucnosti to totiž vypadá, že by se planetka mohla nebezpečně přiblížit k Zemi v roce 2040, na pouhých 0,00192 AU (287 200 kilometrů).

celý článek

Pravděpodobnost srážky Země s planetkou Apophis v roce 2036 je 1:250000

12. 2. 2011

Pravděpodobnost srážky Země s planetkou Apophis v roce 2036 je 1:250000Ruský astronom Leonid Sokolov byl koncem ledna citovaný agenturou RIA Novosti, když se vyjádřil, že je možné, že dojde ke kolizi mezi Zemí a planetkou Apophis v roce 2036. Některá média nicméně ráda zveličují a předpovídají paniku a tak se do titulků novinových článků dostávají prognózy o kolizi, předpovědi ruských astronomů o konci světa a odpočítávání do apokalypsy. Tyto zprávy je ale třeba uvést na pravou míru a nemást veřejnost hloupostmi od lidí, kteří tématu nerozumí.

celý článek