ESA a Roskosmos do konce roku podepíší dohodu o spolupráci na misi ExoMars

08. 04. 2012
ExoMars Mars ESA Roskosmos

Na jednání 6. dubna se evropská a ruská strana dohodly na spolupráci při následující evropské misi k rudé planetě. ExoMars v sobě ukrývá hned dvě mise k Marsu, v roce 2016 a 2018, kdy v první části by měla k Marsu doletět orbitální sonda a malý přistávací modul, a ve fázi druhé hlavní část mise, evropské robotické vozítko.

ExoMars Rover

ExoMars Rover - robotická sonda ESA, která by měla odletět na Mars v roce 2018. Na vývoji a některých částech se podílí také ruská vesmírná agentura.Mise ExoMars prošla kvůli financování nespočetnými změnami, ať už organizačními nebo technologickými. Z původně plánované startu v roce 2011 sešlo a byl přesunut nejdříve na rok 2016. Později sešlo z plánované americké spolupráce a Evropa se obrátila na Rusko, které se loni neúspěšně pokusilo o průzkum Marsu s vesmírnou sondou Fobos-Grunt.

Aktuálně je projekt ve fázi domlouvání závazků jednotlivých stran. Do konce roku má vzniknout dohoda, kterou obě strany podepíší, a zdá se, že je zde i snaha dodržet původní termín startu první části mise v roce 2016.

Mise ExoMars jak byla plánovaná ve spolupráci s NASA

Autor článku: Otakar Zajíc
1
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Líbil se Vám článek?

Chcete vědět o dalším článku?

Další zprávy z kategorie ExoMars

Evropská orbitální sonda Trace Gas Orbiter dokončila manévry při vstupu na oběžnou dráhu Marsu

23. 02. 2018 (novější než zobrazený článek)

Evropská orbitální sonda Trace Gas Orbiter dokončila manévry při vstupu na oběžnou dráhu MarsuEvropská sonda TGO (Trace Gas Orbiter) dorazila k planetě Mars už v říjnu roku 2016. Tehdy však vstoupila na vysoce eliptickou oběžnou dráhu, která ji sice přibližovala na 200 kilometrů, ale v nejvzdálenějším bodě se nacházela až 98 000 kilometrů od povrchu. Za pomoci tření v horní vrstvě atmosféry potom sonda postupně každé 4 dny zpomalovala a korigovala svou oběžnou dráhu na současnou eliptickou.

celý článek

ESA podepsala dohodu o spolupráci s Ruskem při cestě k Marsu, je to dobrý nápad?

20. 03. 2013 (novější než zobrazený článek)

ESA podepsala dohodu o spolupráci s Ruskem při cestě k Marsu, je to dobrý nápad?Evropská vlajková mise k planetě Mars prošla výraznými změnami, ta poslední byla završena 14. března, kdy Ruská vesmírná agentura podepsala spolu s tou evropskou dohodu o spolupráci. ExoMars představuje evropskou snahu dobýt rudou planetu, mise se skládá z několika částí: orbitální sondy, roveru a statického přistávacího modulu. Ruská účast na misi kompletně nahrazuje tu původní americkou, je to ale dobrý nápad, když ruský vesmírný program prochází krizí a to nejen při meziplanetárním průzkumu?

celý článek

ESA vyvine novou raketu Ariane a bude se podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

25. 11. 2012 (novější než zobrazený článek)

ESA vyvine novou raketu Ariane a bude se podílet na vývoji vesmírné lodi OrionNa summitu v italské Neapoli se minulý týden dohodli ministři členských zemí na budoucím vývoji Evropské vesmírné agentury a dali jí několik významných cílů. Prvním z nich je vývoj nástupce rakety Ariane, který dokáže být konkurenceschopný na trhu s dopravou nákladu do vesmíru. Dalším důležitým cílem pro ESA je podílení se na vývoji nové vesmírné lodi NASA, Orion, pro kterou dodá Evropa technologie použité u nákladní lodi ATV.

celý článek

ESA se obrací na Rusko, bude ExoMars společným projektem NASA, ESA a Roskosmosu?

19. 10. 2011

ESA se obrací na Rusko, bude ExoMars společným projektem NASA, ESA a Roskosmosu?Mise ExoMars se po několika měsících opět mění, Evropská vesmírná agentura (ESA) už nehodlá dál přesvědčovat americkou vesmírnou agenturu (NASA) a 13. října obrátila se na ruskou vesmírnou agenturu (Roskosmos). Podle původních plánů měla NASA poskytnout raketu pro vyslání prvního vědeckého zařízení v roce 2016, americká vesmírná agentura na to ale nemá podle vyjádření svých představitelů místo ve svém rozpočtu.

celý článek