ESA a Roskosmos do konce roku podepíší dohodu o spolupráci na misi ExoMars

08. 04. 2012
ExoMars Mars ESA Roskosmos

Na jednání 6. dubna se evropská a ruská strana dohodly na spolupráci při následující evropské misi k rudé planetě. ExoMars v sobě ukrývá hned dvě mise k Marsu, v roce 2016 a 2018, kdy v první části by měla k Marsu doletět orbitální sonda a malý přistávací modul, a ve fázi druhé hlavní část mise, evropské robotické vozítko.Mise ExoMars prošla kvůli financování nespočetnými změnami, ať už organizačními nebo technologickými. Z původně plánované startu v roce 2011 sešlo a byl přesunut nejdříve na rok 2016. Později sešlo z plánované americké spolupráce a Evropa se obrátila na Rusko, které se loni neúspěšně pokusilo o průzkum Marsu s vesmírnou sondou Fobos-Grunt.

Aktuálně je projekt ve fázi domlouvání závazků jednotlivých stran. Do konce roku má vzniknout dohoda, kterou obě strany podepíší, a zdá se, že je zde i snaha dodržet původní termín startu první části mise v roce 2016.

Mise ExoMars jak byla plánovaná ve spolupráci s NASA

Autor článku: Otakar Zajíc
12
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Sdílejte

Další zprávy z kategorie ExoMars

ESA podepsala dohodu o spolupráci s Ruskem při cestě k Marsu, je to dobrý nápad?

20. 03. 2013 (novější než zobrazený článek)

ESA podepsala dohodu o spolupráci s Ruskem při cestě k Marsu, je to dobrý nápad?Evropská vlajková mise k planetě Mars prošla výraznými změnami, ta poslední byla završena 14. března, kdy Ruská vesmírná agentura podepsala spolu s tou evropskou dohodu o spolupráci. ExoMars představuje evropskou snahu dobýt rudou planetu, mise se skládá z několika částí: orbitální sondy, roveru a statického přistávacího modulu. Ruská účast na misi kompletně nahrazuje tu původní americkou, je to ale dobrý nápad, když ruský vesmírný program prochází krizí a to nejen při meziplanetárním průzkumu?

celý článek

ESA vyvine novou raketu Ariane a bude se podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

25. 11. 2012 (novější než zobrazený článek)

ESA vyvine novou raketu Ariane a bude se podílet na vývoji vesmírné lodi OrionNa summitu v italské Neapoli se minulý týden dohodli ministři členských zemí na budoucím vývoji Evropské vesmírné agentury a dali jí několik významných cílů. Prvním z nich je vývoj nástupce rakety Ariane, který dokáže být konkurenceschopný na trhu s dopravou nákladu do vesmíru. Dalším důležitým cílem pro ESA je podílení se na vývoji nové vesmírné lodi NASA, Orion, pro kterou dodá Evropa technologie použité u nákladní lodi ATV.

celý článek

ESA se obrací na Rusko, bude ExoMars společným projektem NASA, ESA a Roskosmosu?

19. 10. 2011

ESA se obrací na Rusko, bude ExoMars společným projektem NASA, ESA a Roskosmosu?Mise ExoMars se po několika měsících opět mění, Evropská vesmírná agentura (ESA) už nehodlá dál přesvědčovat americkou vesmírnou agenturu (NASA) a 13. října obrátila se na ruskou vesmírnou agenturu (Roskosmos). Podle původních plánů měla NASA poskytnout raketu pro vyslání prvního vědeckého zařízení v roce 2016, americká vesmírná agentura na to ale nemá podle vyjádření svých představitelů místo ve svém rozpočtu.

celý článek