Vědcům v CERNu se podařilo pomocí LHC potvrdit existenci nové subatomární částice

02. 05. 2012
LHC Částicová fyzika CERN

Novou částici zachytil detektor CMS, jeden z experimentů na velkém hadronovém urychlovači LHC. Jedná se o variantu krásného baryonu v excitovaném stavu (excited beauty baryon) s označením Ξb*0.

LHC

LHC - schéma konstrukce trubice velkého hadronového urychlovače (Large Hardon Colider - LHC).



Baryony jsou subatomární částice jejich hmotnost je stejná nebo větší než hmotnost protonu. Standardní model částicové fyziky předpovídal existenci baryonů ve třech různých stavech - neutrálním, nabitém a excitovaném - poslední z nich však až doted nebyl pozorován při žádném experimentu.

Fyzikové našli signál nové částice mezi biliony kolizí protonů v LHC, který aktuálně operuje s energiemi kolem 7 TeV. Jak roste výkon urychlovače, objevují se stále nové a nové objevy a jejich počet zřejmě v následujících měsících nadále poroste. Brzy by také mělo být s definitivní platností rozhodnuto o existenci nebo neexistenci higgsova bosonu.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Další zprávy z kategorie LHC

Fúze kvarků generuje dosud nepředstavitelné množství energie, více než jaderná fúze

07. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Fúze kvarků generuje dosud nepředstavitelné množství energie, více než jaderná fúzeDvěma vědcům na univerzitách v Tel Avivu a Chicagu se podařilo teoreticky prokázat masivní množství energie uvolňované při interakci subatomárních částic známých jako kvarky. Při tomto subatomárním ekvivalentu jaderné fúze dochází k uvolnění až osmkrát většího množství energie než u vodíkové bomby. Tento objev přináší nové světlo do interakcí subatomárních částic a jejich potenciálního využití. Výsledky práce Marka Karlinera a Jonathana Rosnera byly publikovány ve vědeckém magazínu Nature.

celý článek

Čína představila světu své plány na výstavbu gigantického urychlovače částic CEPC

24. 09. 2014 (novější než zobrazený článek)

Doposud největší urychlovač částic leží pod Alpami, jmenuje se Large Hadron Collider (LHC) a operuje jej Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN). LHC sestává z 27 kilometrů dlouhého okruhu, ve kterém dochází k urychlování a následným srážkám subatomárních částic, nový čínský urychlovač CEPC bude mít v obvodu skoro až neuvěřitelných 80 kilometrů. Na projektu budou s čínskými vědci spolupracovat také evropští a američtí fyzikové, které mají s velkými urychlovači už spoustu zkušeností.

celý článek

Vědci z CERNu našli způsob jak experimentálně ověřit funkci higgsova bosonu

05. 08. 2014 (novější než zobrazený článek)

Vědci z CERNu našli způsob jak experimentálně ověřit funkci higgsova bosonuVědcům pracujícím s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), se podařilo objevit interakci subatomárních částic, která by mohla potvrdit, že higgsův boson skutečně zprostředkovává hmotnost pro ostatní částice, jak praví Standardní model. Práce fyziků tak ani po potvrzení objevu božské částice, jak je higgsův boson často označován, není hotová a LHC má pořád co na práci.

celý článek

Urychlovač LHC vyprodukoval doposud neznámou subatomární částici, mohl by to být higgsův boson

07. 07. 2012 (novější než zobrazený článek)

Urychlovač LHC vyprodukoval doposud neznámou subatomární částici, mohl by to být higgsův bosonEvropští vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) oznámili 4. července na setkání fyziků v Melbourne objev nové částice, která by mohla být dlouho hledaným higgsovým bosonem. Nadšení fyziků je zatím nejvýše od spuštění LHC, jehož hlavním cílem je nalezení právě higgsova bosonu, který má být podle teoretického Standardního modelu zodpovědný za hmotnost ostatních částic.

celý článek

Zvěsti o detekci higgsova bosonu zaplavují internet, vědci z CERNu možná brzy oznámí průlom v jeho hledání

21. 06. 2012 (novější než zobrazený článek)

Před několika dny se na internetu začaly objevovat zprávy o možné detekci higgsova bosonu ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC). Mezi prvními se zvěsti objevily na blozích fyziků, kteří se podílí na výzkumu v LHC, ty pak rychle převzala také světová média. Zatím nepotvrzené zprávy říkají, že se mezi kolizemi v LHC objevuje událost, která vypadá tak, jak by měl vypadat právě higgsův boson.

celý článek

Dráha protonů v LHC se musí adaptovat kvůli fluktuující gravitaci Měsíce

10. 06. 2012 (novější než zobrazený článek)

Vědci v CERNu, kteří pracují s detektory velkého hadronového urychlovače LHC, pozorují při srážkách urychlených částic odchylky způsobené gravitační silou Měsíce. Vzniká tak podobný efekt, jako ten, co způsobuje slapové jevy, kdy se hladina oceánů mění při přílivu a odlivu. Dráhy protonů tak musí být upravovány, aby se mohly v detektorech urychlovače srazit tak, jak mají.

celý článek

Vědci z CERNu našli při rozpadu některých subatomárních částic odchylky od Standardního modelu

29. 05. 2012 (novější než zobrazený článek)

Vědci z CERNu našli při rozpadu některých subatomárních částic odchylky od Standardního modeluNeočekávanou asymetrii při rozpadu mezonu B objevili vědci z evropského sdružení fyziků CERN, které operuje urychlovač částic LHC v Alpách. Význam této asymetrie je v tom, že nebyla předpovězena Standardním modelem, teorií, která by měla vysvětlit chování subatomárního světa.

celý článek