Nový americký urychlovač NDCX-II bude zkoumat jadernou fúzi za pomoci paprsku iontů

12. 5. 2012
Energie Jaderná fúze Částicová fyzika

Nedávno dokončený urychlovač NDCX-II (Neutralized Drift Compression Experiment druhé generace) bude mít speciální úkol, vytvářet kvalitní, kompaktní paprsek těžkých iontů na daný cíl. Snahou vědců, kteří s urychlovačem pracují, je udělat nové objevy v oblasti termojaderné fúze.NDCX-II pracuje na jednoduchém principu: generovaný paprsek iontů je urychlen, aby měl větší energii a poté je nasměrován na cíl, na kterém vytváří extrémně vysoké teploty a tlak. Tento proces se nazývá fúze s inerciálním udržením (inertial confinement fusion), palivo je při něm zahřáto na velmi vysoké teploty tak rychle, že se nestačí rozpínat, což zabraňuje jemu úniku.

Jako palivo je při experimentech NDCX-II používán terčík s isotopy vodíku, které jsou paprskem iontů transformovány do tzv. husté teplé látky (warm dense matter), což je stádium hmoty mezi pevným skupenstvím a plazmou. Snahou vědců je zažehnout v této hmotě termojadernou reakci, která vede ke sloučení atomů a uvolnění energie.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Jaderná fúze

Vodíkovo-borová termojaderná fúze by mohla být na dosah, je bezpečná a generuje elektřinu přímo

19. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Termojaderná fúze pomocí laseru, která nevytváří žádný radioaktivní odpad, je podle vědců na dosah. Alespoň podle Heinricha Hora, který se svým týmem publikoval studii ve vědeckém magazínu Laser and Particle Beams. Na australské New South Wales University se věnují zkoumání vodíkovo-borové fúze, která nepoužívá radioaktivní látky, žádné radioaktivní látky nevytváří a generuje elektřinu přímo, bez potřeby převádět ji z tepelné energie pomocí turbín jako je tomu u jiných přístupů.

celý článek

Americkým vědcům se podařilo vytvořit rekordně silný laserový paprsek, jaderná fúze už je na dosah

22. 3. 2012

Vědcům v NIF (National Ignition Facility) v Kalifornii se podařilo zlomit rekord v síle laserového paprsku. Minulý týden dokázali spojením 192 samostatných paprsků vygenerovat laserový paprsek o síle 2,03 megajoulu, předchozí rekord byl pouhých 1,875. Konečným cílem laboratoře je zažehnout pomocí tohoto laseru jadernou fúzi, která by generovala více energie, než je do ní vkládáno.

celý článek