Mezi společnostmi vyvíjejícími vesmírné lodě plánuje první testy ve vesmíru překvapivě ATK

16. 5. 2012
Liberty Lety do vesmíru Vesmírné lodě Rakety

Společnost ATK má velmi ambiciózní cíl, vyvíjí raketu Liberty a před týdnem oznámila veřejnosti, že pokud získá dotace od NASA, mohla by v rámci testu vynést první astronauty na oběžnou dráhu už za tři roky. Liberty je raketa, která využívá ověřených evropských i amerických technologií a bude schopna vynést do vesmíru také lidskou posádku až sedmi astronautů. K jejich dopravě bude sloužit kapsle podobná Orionu, kterou chce ATK vyvinout společně s Lockheed Martin.

Liberty

Liberty raketa vyvíjená ve spolupráci americké společnosti ATK a evropské Astrium. Měla by nahradit plánovanou raketu NASA, Ares I, měla by však být levnější na vývoj i provoz, zejména díky použití již existujících systéml jako je například první stupeň rakety Ariane 5.ATK už pro NASA vyvíjela přídavné rakety pro starty raketoplánů využívajících pevné palivo, tuto technologii chce transformovat pro nové využití u raket Liberty. Horní stupeň rakety by zase měl vycházet z kryogenického horního stupně evropské rakety Ariane 5. Díky implementaci už existujících technologií chce ATK do tří let vyvinout systém, který by po boku dalších společností jako je SpaceX, Boeing a další mohl vozit astronauty na ISS a další cíle na oběžné dráze.

Samotný modul pro dopravu až sedmi astronautů by měl podle vice prezidenta ATK Kenta Romingera vycházet z designu Orionu, na kterém už Lockheed Martin pracuje. Místo hliníkovo-lithiové struktury Orionu bude ale vesmírná loď pro ATK vybavena alternativou z lehčích materiálů. Na rozdíl od Orionu, který je vyvíjen pro lety na Mars a k planetkám, totiž ATK nehodlá létat mimo oběžnou dráhu Země.

Testy s lidskou posádkou na oběžné dráze jsou podmíněné získáním dotací od NASA v rámci programu CCDev (Commercial Crew Development), ve kterém se NASA snaží společně se soukromými společnostmi vyvinout systém pro dopravu astronautů na oběžnou dráhu. Pokud ATK finance nezíská, vývoj bude sice podle Romingera pokračovat dál, nicméně pomalejším tempem.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru

Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?

29. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?Americká vesmírná agentura vyzvala veřejnost, aby jí pomohla navrhnout nový záchod pro astronauty, kteří poletí na Měsíc. S nápady můžete přicházet i vy, a to do letošního srpna. Svůj čas na záchodě, tak nyní můžete věnovat i něčemu přínosnému a přemýšlet nad tím, jaké to je, dělat potřebu v šestinové gravitaci.

celý článek

Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné stanice

31. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Crew Dragon automaticky zakotvil s posádkou u Mezinárodní vesmírné staniceV sobotu večer proběhl odložený start rakety Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon, která vynesla na oběžnou dráhu posádku dvou astronautů Douglase Hurleyho and Roberta Behnkena. Jde po devíti letech o první let astronautů do vesmíru ze Spojených států. V neděli večer čeká astronauty kotvení u Mezinárodní vesmírné stanice.

celý článek

Posádka Dragonu dorazila na Floridu před plánovaným středečním startem

21. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

Posádka Dragonu dorazila na Floridu před plánovaným středečním startemAstronauti Bob Behnken a Doug Hurley mají podle aktuálního plánu ve středu 27. května odletět na ISS v nové vesmírné lodi Crew Dragon. Jde o historicky první soukromý let do vesmíru s posádkou. Oba už dorazili do Kennedyho vesmírného centra a budou nyní testovat skafandry a samotnou loď Dragon.

První Dragon, který poveze astronauty do vesmíru, byl naplněn palivem

17. 5. 2020 (novější než zobrazený článek)

První Dragon, který poveze astronauty do vesmíru, byl naplněn palivemSpolečnost SpaceX po úspěšném tankování přesunula vesmírnou loď Crew Dragon do hangáru, kde na něj čeká raketa Falcon 9. Start lodi s dvoučlennou posádkou je stále v plánu na 27. května.

První let Dragonu s posádkou je v plánu na 27. května

18. 4. 2020 (novější než zobrazený článek)

První let Dragonu s posádkou je v plánu na 27. květnaNASA a společnost SpaceX plánují první let vesmírné lodi Crew Dragon s lidskou posádkou na 27. května. Cílem mise s označením Demo-2 je Mezinárodní vesmírná stanice, kde dvojice astronautů pobude několik měsíců.

Po problémovém prvním letu Starlineru jej Boeing zopakuje, stále ještě bez posádky

7. 4. 2020 (novější než zobrazený článek)

Po problémovém prvním letu Starlineru jej Boeing zopakuje, stále ještě bez posádkySpolečnost Boeing v pondělí oznámila, že plánuje provést ještě jeden testovací let vesmírné lodi CST-100 Starliner. Druhý testovací let bude následovat po nepovedeném prvním letu z konce loňského roku a bude opět bez posádky. Při něm kvůli chybě časování kapsle nedoletěla k ISS. Datum druhého letu zatím nebylo určeno.

První modul stanice Gateway bude mít dva vědecké instrumenty

24. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

První modul stanice Gateway bude mít dva vědecké instrumentyPrvní modul lunární orbitální stanice Gateway bude mít na palubě dvě vědecká zařízení - jedno evropské a druhé americké. Evropský experiment bude zkoumat radiační prostředí v bezprostředním okolí Měsíce. Americké zařízení zase bude zkoumat vesmírné počasí. Oba výzkumy vědcům napoví o možných nebezpečích pro budoucí astronauty, kteří poletí k Měsíci v rámci programu Artemis.