Vesmírný teleskop Kepler možná našel planetu, která postupně mizí před jeho objektivy
Na zatím neprobádaný fenomén narazili astronomové, kteří pracují teleskopem Kepler, jehož hlavním úkolem je hledání planet mimo sluneční soustavu. Mezi měřeními teleskopu objevili oranžového trpaslíka KIC 12557548, která je zřejmě obíhaná exoplanetou. Množství světla, které planeta při přechodu mezi hvězdou a teleskopem blokuje, však výrazně kolísá. Podle astronomů by k tomu mohlo docházet proto, že planeta se podobá kometě a vychází z ní ocas prachových částeček, které částečně blokují světelné paprsky vycházející z hvězdy.

Exoplaneta KOI-961.03 Ilustrace planetárního systému hvězdy KOI-961, která se nachází ve vzdálenosti 130 světelných let v souhvězdí Labutě. Kolem hvězdy obíhají tři malé exoplanety, z nichž KOI-961.03 je nejmenší a dosahuje velikost Marsu.
Exoplaneta KIC 12557548b je velmi malá a zřejmě se podobá planetě Merkur v našem vlastním solárním systému, přestože je výrazně větší. Svou hvězdu oběhne zhruba jednou za 16 hodin a je tak jednou z nejrychleji obíhajících zatím objevených exoplanet. Na jejím povrchu by se mohla teplota pohybovat kolem asi 1800 °C. Naměřené hodnoty se astronomové pokouší vysvětlit hned několika teoriemi, které se snaží vysvětlit pozorování další exoplanetou nebo tím, že by hvězda KIC 12557548 byla například dvojhvězda. Nakonec se ale přiklání k úniku materiálu z atmosféry planety, díky kterému planeta přichází o hmotnost a v důsledku zřejmě dojde k její úplné dezintegraci.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Exoplanety
Nový teleskop JWST by mohl detekovat existenci atmosféry u exoplanet pomocí teploty
Hned čtyři nové studie publikované v magazínu Astrophysical Journal, navrhují nový přístup v hledání atmosfér u exoplanet: pomocí měření teploty. Tento přístup je využitelný zejména u exoplanet obíhajících červené trpaslíky, kde je obyvatelná zóna tak blízko hvězdy, že planety v ní mají synchronní rotaci - tedy ukazují svojí hvězdě stále stejnou polokouli.
Nově objevená exoplaneta TOI-677b rozšířila ne příliš početné řady kategorie teplých Jupiterů
Mezinárodní tým astronomů ohlásil objev nové exoplanety, kterou označili jako teplý Jupiter. Toto označení vychází z kategorie horkých Jupiterů, což jsou masivní exoplanety obíhající velmi blízko svým mateřským hvězdám. Nově objevená planeta TOI-677b obíhá v o něco větší vzdálenosti a teploty na ní nejsou tak vysoké jako u horkých Jupiterů.
Blízká exoplaneta LHS 3844b je více než dvakrát těžší než Země, zřejmě ale nemá žádnou atmosféru
Exoplaneta LHS 3844b byla objevena v roce 2018 vesmírným teleskopem TESS u malého červeného trpaslíka ve vzdálenosti zhruba 49 světelných let. Má zhruba 2x větší hmotnost než Země a dalo by se tak očekávat, že má dostatečnou gravitaci, aby si udržela vlastní atmosféru. Zřejmě se však nachází příliš blízko svojí hvězdě, která ji o atmosféru připravila a připomíná tak spíše Merkur nebo Měsíc, které žádnou výraznou atmosféru nemají.
celý článekExoplaneta HD 203949b k překvapení vědců přežila nebezpečnou fázi svojí mateřské hvězdy
Vesmírnému teleskopu TESS se podařilo objevit další novou exoplanetu. Je osmkrát větší než Jupiter a obíhá hvězdu HD 203949 ve vzdálenosti 257 světelných let. Nejde však o obyčejnou planetu, obíhá totiž velmi blízko hvězdě, která prošla fází rudého obra, při které měla být zničena.
Astronomové pozorují pohyb plynů v disku kolem mladé hvězdy, zřejmě jej způsobují rodící se exoplanety
Detailní pozorování observatoře ALMA přinesla první detekci pohybu plynů uvnitř protoplanetárního disku. V nové studii publikované v magazínu Nature vědci popisují kromě detekce pohybu plynů ve směru kolem hvězdy HD 163296 také pohyb nad a pod rovinu disku a směrem k hvězdě a od ní. Pohyb těchto plynů je s velkou pravděpodobností způsoben rodícími se exoplanetami.
Pozorování z celého světa potvrdila existenci exoplanety pomocí vzácného jevu gravitační mikro čočky
V roce 2017 objevil amatérský astronom Tadashi Kojima z Japonska na noční obloze nezvyklý objekt. Následná pozorování potvrdila, že jde o mikro čočku, vzácný jev způsobený gravitací masivního objektu. V tomto konkrétním případě světlo od hvězdy vzdálené asi 2 600 světelných let proletělo na cestě k Zemi kolem hvězdy vzdálené asi 1 600 světelných let. Tento průlet světlo pozměnil natolik, že je možné objekt v blízkosti charakterizovat, a to se nyní podařilo pomocí výkonných teleskopů po celém světě. A kromě hvězdy zde vědci našli také planetu.
Nově potvrzená exoplaneta činí z hvězdy Groombridge 34 jeden z nejbližších multiplanetárních systémů
NASA zařadila 10. října do svého archivu exoplanet 16 nových světů, aktuálně se v něm nachází 4 073 planet obíhajících jiné hvězdy v Mléčné dráze. Patří mezi ně také už dříve objevená a poté za chybu považovaná planeta Groombridge 34 A b a také nově objevená sesterská planeta Groombridge 34 A c. Tato dvojhvězda červených trpaslíků se nachází pouhých 11 světelných let daleko a jde o nejbližší známý multiplanetární systém.
celý článek