Nová mise NASA k Marsu už má k dispozici nové megnetometry

23. 5. 2012
MAVEN Mars

Vědci a inženýři v NASA Goddard Space Flight Center vyvinuli magnetometry, které budou umístěny na palubě sondy MAVEN (Mars Atmosphere And Volatile EvolutioN ), která by měla od příštího roku zkoumat atmosféru Marsu. Nově vyvinutá zařízení teď byla poslána k implementaci do University of California at Berkeley Space Sciences Laboratory. Magnetické senzory budou umístěny na okraji solární panelů sondy, aby byly co nejdále od těla družice a v ní generovaných magnetických polí.

MAVEN

MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) mise NASA jejímž cílem je z oběžné dráhy zkoumat Atmosféru Marsu.Měření magnetického pole je důležité pro zkoumání hlavního cíle mise MAVEN, a to horní atmosféry Marsu a příčiny jejího úniku do vesmíru. Pohyb nabitých částic totiž silně závisí na magnetickém poli planety a důkladné prozkoumání chaotického magnetického pole Marsu pomůže vědcům určit, jak na dnes už slabou atmosféru působí sluneční větry.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie MAVEN

Sonda MAVEN zkracuje svou oběžnou dráhu, aby mohla přenášet data od roveru Mars 2020

12. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Sonda MAVEN zkracuje svou oběžnou dráhu, aby mohla přenášet data od roveru Mars 2020Orbitální sonda MAVEN přiletěla k Marsu před čtyřmi roky a jejím hlavním úkolem je zkoumání řídké atmosféry planety. Podobně jako další sondy na oběžné dráze planety však má také funkci komunikační družice: přeposílá signál od robotických sond na povrchu směrem k Zemi. 11 února proto začala sonda snižovat svou oběžnou dráhu, v nejvzdálenějším bodě se tak bude nacházet 4 500 kilometrů od povrchu namísto původních 6 200 kilometrů.

celý článek

Vědci pozorovali na Marsu protonovou polární záři

24. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

Vědci pozorovali na Marsu protonovou polární zářiPolární záře vzniká, když energetické částice naráží v atmosféře na molekuly plynů, které díky tomu září ve svých typických barvách. Vědcům se nyní podařilo identifikovat nový typ polární záře na planetě Mars, místo energetických elektronů, které jsou většinou původcem polárních září, je způsobují protony. K tomuto závěru pomohla data posbíraná orbitální sondou MAVEN.

celý článek

Globální prachová bouře na Marsu přetrvává, zřejmě potrvá několik měsíců než se prach usadí

22. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

Planeta Mars je aktuálně téměř celá zahalená prachem, který zvedla bouře po celém jejím povrchu. Je to unikátní příležitost prozkoumat, co se děje při takovém počasí v atmosféře i na povrchu sousední planety. Na oběžné dráze je několik orbitálních sond a na povrchu pracuje rover Curiosity, který vše zkoumá zblízka. Naopak rover Opportunity musel své operace přerušit, protože prach zastínil sluneční paprsky, které nabíjí její baterie přes solární panely.

celý článek

Mars má díky slunečním větrům zakroucený magnetický ocas

24. 10. 2017 (novější než zobrazený článek)

Mars má díky slunečním větrům zakroucený magnetický ocasMagnetické pole Marsu je sporadické, nepravidelné a velmi slabé v porovnání s magnetosférou Země. To zřejmě přispělo k úniku atmosféry do vesmíru v dávné minulosti planety, potvrzují to data z orbitální sondy MAVEN. Nová pozorování také poukazují na zakřivení tzv. magnetického ocasu planety (magnetotail), který se působením slunečního větru odchyluje o celých 45 stupňů od původně předpokládaného směru.

celý článek

Aktualizováno: Vesmírná sonda MAVEN dnes vstoupila na oběžnou dráhu Marsu

21. 9. 2014 (novější než zobrazený článek)

Aktualizováno: Vesmírná sonda MAVEN dnes vstoupila na oběžnou dráhu MarsuPo deseti měsících letu dnes úspěšně dorazila vesmírná sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) ke svému cíli. Vstoupila na eliptickou oběžnou dráhu za pomoci třicetiminutového zážehu, který ji zpomalil natolik, aby mohla být zachycena gravitací Marsu. Úkolem této orbitální sondy bude zkoumat vrchní vrstvy atmosféry planety. Vědci věří, že s novými daty zjistí více o tom, jak přišla rudá planeta o svou atmosféru, které v dávné historii umožňovala existenci kapalné vody na jejím povrchu.

Oblaka zmrzlé vody na Marsu jsou klíčem k neprozkoumanému termálnímu rytmu planety

18. 6. 2013 (novější než zobrazený článek)

Oblaka zmrzlé vody na Marsu jsou klíčem k neprozkoumanému termálnímu rytmu planetyVědcům se podařilo s pomocí dat z orbitální sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zjistit, že teplota v atmosféře Marsu stoupá a klesá hned dvakrát během jednoho dne. Jedno teplotní maximum nastává bez velkého překvapení v poledne, o půlnoci ale přichází další. S pomocí počítačových modelů vědci přišli na to, že za tímto efektem stojí lehká oblaka vodního ledu, která se vyskytují ve výškách mezi deseti a třiceti kilometry v rovníkové oblasti.

celý článek

Vesmírná sonda MAVEN, která za rok poletí k Marsu, jde do poslední fáze vývoje před odletem

22. 9. 2012 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná sonda MAVEN, která za rok poletí k Marsu, jde do poslední fáze vývoje před odletemMise MAVEN, která bude mít za úkol zkoumat atmosféru planety Mars, přešla do další fáze svého vývoje, když NASA 10. září rozhodla o splnění všech předem daných požadavků. Tzv. Key Decision Point-D (klíčový bod rozhodnutí) ve skutečnosti znamená, že by se měla kostra sondy, vědecké přístroje a pohon sestavit dohromady a připravit k odletu na Mars, který je plánován na příští rok. Vývoj sondy MAVEN, včetně jejích vědeckých přístrojů zatím probíhá přesně podle plánu a vše by se mělo stihnout do odletu v listopadu 2013.

celý článek