Ve středu nás čeká unikátní zatmění Slunce, postaví se před něj planeta Venuše [video] | Venuše | Living future, zpravodajství z vědy

Ve středu nás čeká unikátní zatmění Slunce, postaví se před něj planeta Venuše

03. 06. 2012
Venuše Slunce Země

Úkaz, který už nikdy nespatříte, přechod (transit) Venuše před Sluncem nastane 6. června ráno a bude v tomto století poslední. Tuto událost bude možné pozorovat téměř po celém světě včetně našeho území a kromě ochrany očí nevyžaduje k pozorování žádnou další techniku.Planeta Venuše obíhá Slunce ve vzdálenosti 0,7 AU (1 AU je vzdálenost Slunce-Země) a její disk bude při přechodu před Sluncem představovat asi 30x menší plochu než disk sluneční. Přechody Venuše před Sluncem nastávají vždy v párech, které jsou oddělené více jak sto lety. Poslední transit nastal v roce 2004 a ten další přijde až v roce 2117.

Přechody Venuše před Sluncem jsou pozorovány od 18. století a pomáhaly astronomům v určení vzdáleností ve sluneční soustavě nebo studiu atmosféry Venuše. V 60. letech 18. století dokonce vznikla iniciativa, jejímž výsledkem byla cesta Jamese Cooka z Anglie do Pacifického oceánu, odkud byl přechod dobře pozorovatelný. Cookova pozorování však nepřinesla výrazné výsledky, ty přišly až století poté, kdy se vědcům podařilo poprvé změřit velikost sluneční soustavy podle postupu který navrhl Edmund Halley na začátku 18. století. 

Autor článku: Otakar Zajíc
9
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem, se pokusíme na portálu www.livingfuture.cz věnovat více prostoru.

Sdílejte