Nová raketa NASA - Space Launch System - prošla dalším milníkem

25. 06. 2012
Space Launch System (SLS) Lety do vesmíru Orion Rakety

Vývoj rakety, která má vynést astronauty na Měsíc nebo na Mars, dospěl do další fáze. Práce na hlavním stupni rakety se přesunou z konceptové fáze do fáze designové, umožnilo to setkání inženýrů, které proběhlo 21. června v Marschallově vesmírném středisku v Huntsville.Hlavní stupeň bude poháněn čtveřicí raketových motorů RS-25, uvnitř bude uskladněn tekutý kyslík a vodík, které slouží jako palivo. K tomu bude navíc hlavní stupeň vybaven, podobně jako vysloužilé raketoplány, dvěma přídavnými raketami po stranách. Na špičce rakety bude ukryta vesmírná loď Orion, kterou bude moci SLS vyslat daleko za hranici gravitačního pole Země.
Autor článku: Aleš Tomek
24
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Sdílejte

Další zprávy z kategorie Space Launch System (SLS)

Další krok v průzkumu vesmíru bude návštěva planetky umístěné na oběžné dráze Měsíce

28. 03. 2015 (novější než zobrazený článek)

Další krok v průzkumu vesmíru bude návštěva planetky umístěné na oběžné dráze MěsíceNASA ve středu upřesnila svou vizi průzkumu vesmíru na příští dekádu, která vyvrcholí misí Asteroid Redirect Mission (ARM), během které navštíví za zhruba dvanáct let dvojice astronautů planetku na oběžné dráze Měsíce. Součástí této mise je v první fázi manipulace automatické sondy se samotným asteroidem, který by měla navštívit už kolem roku 2020 a odtáhnout blíže k Zemi. A ve druhé fázi dojde k vyzkoušení aktuálně vyvíjených technologií pro lety astronautů do vesmíru včetně lodi Orion, rakety SLS a nového vesmírného pohonu.

celý článek

Vývoj obří rakety SLS jde kupředu, NASA ve středu otestovala hlavní motor rakety

12. 03. 2015 (novější než zobrazený článek)

NASA zase o kousek pokročila ke snu létat ke vzdáleným planetám. Právě raketa SLS (Space Launch System) bude v budoucnosti vynášet do hlubokého vesmíru loď s posádkou Orion. Test proběhl na základně v Utahu, kde byl QM-1 (qualification motor), největší motor na pevná paliva na světě, zažehnut na dvě minuty. Délka zážehu byla srovnatelná s dobou, po kterou bude motor aktivní při letech do vesmíru. První test ve vesmíru je plánován na konec roku 2018, kdy raketa vynese do vesmíru nepilotovanou vesmírnou loď Orion na misi kolem Měsíce.

celý článek

Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátek

04. 12. 2014 (novější než zobrazený článek)

Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátekStart rakety Delta Heavy IV s vesmírnou lodí Orion plánovaný na dnešní odpoledne nakonec neproběhl. Příčinou zrušení startovní sekvence byla závada na raketě, kterou se nepodařilo vyřešit v rámci stanoveného startovacího okna. Další možnost startu je v pátek.

celý článek

NASA testuje maketu nové rakety SLS ve větrném tunelu

06. 12. 2012 (novější než zobrazený článek)

NASA testuje maketu nové rakety SLS ve větrném tuneluNová raketa, kterou aktuálně NASA vyvíjí, zatím nese název SLS (Space Launch System) a jejím úkolem bude vynést lidskou posádku do vesmíru a vystřelit ji k jiným planetám. První mise je naplánována na rok 2017, kdy SLS vynese vesmírnou loď Orion (zatím bez posádky) až na oběžnou dráhu Měsíce, odkud se zase automaticky vrátí k Zemi. V posledních týdnech probíhá testování zhruba třímetrového modelu rakety ve větrném tunelu Transonic Dynamics Tunnel ve výzkumném centru NASA Langley.

celý článek

Vývoj nové rakety Space Launch System jde rychle, posouvá se do další fáze

27. 07. 2012 (novější než zobrazený článek)

Vývoj nové rakety Space Launch System jde rychle, posouvá se do další fázeNASA pokročila s vývojem nové rakety pro cestu lidí do vesmíru, ta se posouvá z konceptové fáze do fáze předběžného designu. Space Launch System (SLS) bude s Orionem na špičce dopravovat až šestici astronautů za oběžnou dráhu Země, k Měsíci, Marsu nebo blízkým planetkám. První astronauti by měli v Orionu dopraveném do vesmíru raketou SLS proletět kolem Měsíce už v roce 2019.

celý článek

První Orion, který poletí do vesmíru dorazil na Floridu

04. 07. 2012 (novější než zobrazený článek)

První Orion, který poletí do vesmíru dorazil na FloriduNASA v pondělí představila veřejnosti první prototyp vesmírné lodi Orion (MPCV), který se dostane do vesmíru. Orion dorazil do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě z New Orleans, kde byla jeho konstrukce vyrobena, následovat bude jeho příprava pro let do vesmíru. První mise Orionu je plánovaná, zatím ještě bez posádky, na rok 2014.

celý článek

Nová raketa NASA pro dopravu lidí na Mars prošla prvními dvěma milníky

02. 04. 2012

Nová raketa NASA pro dopravu lidí na Mars prošla prvními dvěma milníkyNASA se chystá s astronauty do hlubokého vesmíru, na Měsíc, k malým planetkám nebo k Marsu. K tomu potřebuje MPCV Orion, vesmírnou loď, ve které posádka poletí, a SLS (Space Launch System), novou výkonnou raketu, která Orion vynese za oběžnou dráhu Země a dál do vesmíru. Koncept SLS v březnu prošel dvěma důležitými milníky, System Requirements Review a System Definition Review, které přibližují požadavky a samotné provedení rakety, která má svůj první let uskutečnit v roce 2017.

celý článek