Nová raketa NASA - Space Launch System - prošla dalším milníkem
Vývoj rakety, která má vynést astronauty na Měsíc nebo na Mars, dospěl do další fáze. Práce na hlavním stupni rakety se přesunou z konceptové fáze do fáze designové, umožnilo to setkání inženýrů, které proběhlo 21. června v Marschallově vesmírném středisku v Huntsville.
Hlavní stupeň bude poháněn čtveřicí raketových motorů RS-25, uvnitř bude uskladněn tekutý kyslík a vodík, které slouží jako palivo. K tomu bude navíc hlavní stupeň vybaven, podobně jako vysloužilé raketoplány, dvěma přídavnými raketami po stranách. Na špičce rakety bude ukryta vesmírná loď Orion, kterou bude moci SLS vyslat daleko za hranici gravitačního pole Země.
Více informací k tématu |
Další zprávy z kategorie Space Launch System (SLS)
V novém rozpočtu NASA jsou finance na výstavbu stanice na oběžné dráze Měsíce
Už v roce 2022 by se měla do vesmíru dostat první součást zcela nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, vyplývá to z návrhu rozpočtu pro americkou vesmírnou agenturu NASA na příští rok. NASA pro výstavbu této stanice hodlá využít nové rakety SLS, která je ještě ve vývoji, ale hodlá také spolupracovat se svými komerčními partnery a dalšími Zeměmi, se kterými už dnes spolupracuje v programu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze Země.
Další krok v průzkumu vesmíru bude návštěva planetky umístěné na oběžné dráze Měsíce
NASA ve středu upřesnila svou vizi průzkumu vesmíru na příští dekádu, která vyvrcholí misí Asteroid Redirect Mission (ARM), během které navštíví za zhruba dvanáct let dvojice astronautů planetku na oběžné dráze Měsíce. Součástí této mise je v první fázi manipulace automatické sondy se samotným asteroidem, který by měla navštívit už kolem roku 2020 a odtáhnout blíže k Zemi. A ve druhé fázi dojde k vyzkoušení aktuálně vyvíjených technologií pro lety astronautů do vesmíru včetně lodi Orion, rakety SLS a nového vesmírného pohonu.
Vývoj obří rakety SLS jde kupředu, NASA ve středu otestovala hlavní motor rakety
NASA zase o kousek pokročila ke snu létat ke vzdáleným planetám. Právě raketa SLS (Space Launch System) bude v budoucnosti vynášet do hlubokého vesmíru loď s posádkou Orion. Test proběhl na základně v Utahu, kde byl QM-1 (qualification motor), největší motor na pevná paliva na světě, zažehnut na dvě minuty. Délka zážehu byla srovnatelná s dobou, po kterou bude motor aktivní při letech do vesmíru. První test ve vesmíru je plánován na konec roku 2018, kdy raketa vynese do vesmíru nepilotovanou vesmírnou loď Orion na misi kolem Měsíce.
celý článekAktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátek
Start rakety Delta Heavy IV s vesmírnou lodí Orion plánovaný na dnešní odpoledne nakonec neproběhl. Příčinou zrušení startovní sekvence byla závada na raketě, kterou se nepodařilo vyřešit v rámci stanoveného startovacího okna. Další možnost startu je v pátek.
NASA testuje maketu nové rakety SLS ve větrném tunelu
Nová raketa, kterou aktuálně NASA vyvíjí, zatím nese název SLS (Space Launch System) a jejím úkolem bude vynést lidskou posádku do vesmíru a vystřelit ji k jiným planetám. První mise je naplánována na rok 2017, kdy SLS vynese vesmírnou loď Orion (zatím bez posádky) až na oběžnou dráhu Měsíce, odkud se zase automaticky vrátí k Zemi. V posledních týdnech probíhá testování zhruba třímetrového modelu rakety ve větrném tunelu Transonic Dynamics Tunnel ve výzkumném centru NASA Langley.
Vývoj nové rakety Space Launch System jde rychle, posouvá se do další fáze
NASA pokročila s vývojem nové rakety pro cestu lidí do vesmíru, ta se posouvá z konceptové fáze do fáze předběžného designu. Space Launch System (SLS) bude s Orionem na špičce dopravovat až šestici astronautů za oběžnou dráhu Země, k Měsíci, Marsu nebo blízkým planetkám. První astronauti by měli v Orionu dopraveném do vesmíru raketou SLS proletět kolem Měsíce už v roce 2019.
První Orion, který poletí do vesmíru dorazil na Floridu
NASA v pondělí představila veřejnosti první prototyp vesmírné lodi Orion (MPCV), který se dostane do vesmíru. Orion dorazil do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě z New Orleans, kde byla jeho konstrukce vyrobena, následovat bude jeho příprava pro let do vesmíru. První mise Orionu je plánovaná, zatím ještě bez posádky, na rok 2014.