Seznamte se s evropskou vesmírnou misí Euclid, která se zaměří na temnou energii

26. 6. 2012
Euclid Temná energie ESA Vesmír Lagrangeovy librační body

Evropská vesmírná agentura v říjnu vybrala dvě vesmírné mise k realizaci v rámci svého programu Cosmic Vision 2015-25, Solar Orbiter a Euclid. Zatímco první ze jmenovaných se zaměří na naši mateřskou hvězdu, teleskop Euclid obrátí své senzory do hlubin vesmíru, kde bude hledat projevy temné energie. ESA teď schválila design této mise a dala povolení k přechodu do výrobní fáze.

Euclid

Euclid Vesmírný teleskop Euclid Evropské vesmírné agentury.Kromě schválení konceptu mise také ESA v dřívějších týdnech uzavřela smlouvu s NASA, která teleskopu dodá infračervené detektory. V nadcházejících měsících bude soukromým společnostem nabídnuto podílení se na misi.

Koncept mise pracuje se zrcadlem o průměru 1,2 metru, které bude pozorovat třetinu noční oblohy z jednoho z lagrangeových bodů poblíž Země. Předmětem pozorování teleskopu Euclid budou dvě miliardy galaxií, z nichž vědci vytvoří 3D mapu. Detailním mapování rozložení viditelné i temné hmoty chtějí vědci lépe porozumět evoluci universa a vlivu temné energie na jeho rozpínání.

  • plánovaný start mise Euclid: 2020
  • poloměr zrcadla teleskopu: 1,2 metru
  • spektrum pozorování: viditelné až infračervené
  • plánovaná délka trvání mise: 5 let
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Euclid

ESA zve NASA k podílení se na misi Euclid, Američané se mají vyjádřit do půlky května

22. 1. 2012

ESA zve NASA k podílení se na misi Euclid, Američané se mají vyjádřit do půlky května18. ledna řekl představitel ESA, že pokud má NASA zájem participovat na evropské misi Euclid, musí se obě agentury formálně domluvit do poloviny května. ESA vybrala misi Euclid loni do programu Cosmic Vision 2015-2020 a chce začít s její realizací.

celý článek

V roce 2017 vyšle ESA vesmírnou sondu Solar Orbiter nebezpečně blízko Slunci

10. 10. 2011

V roce 2017 vyšle ESA vesmírnou sondu Solar Orbiter nebezpečně blízko SlunciMise nese označení Solar Orbiter a je součástí evropského programu Cosmic Vision, do kterého byl vybrán 4. října společně s misí Euclid, která bude zkoumat temnou hmotu. Vesmírná sonda Solar Orbiter se přiblíží Slunci nejvíce ze všech sond, které jej doposud zkoumaly, měla by se dostat až do vzdálenosti 40 milionů kilometrů od jeho horkého povrchu.

celý článek

Nová mise ESA Euclid bude s pomocí vesmírného teleskopu zkoumat temnou energii

7. 10. 2011

Nová mise ESA Euclid bude s pomocí vesmírného teleskopu zkoumat temnou energiiEvropská vesmírná agentura seznámila veřejnost s novou vesmírnou misí, která je součástí tzv Cosmic Vision 2015-2025, jde o misi Euclid, která má za cíl mapovat vesmír v doposud nevídané míře. Vesmírný teleskop bude nahlížet do hlubin vesmíru vzdálených až 10 miliard světelných let, bude zkoumat rozpínání vesmíru a vliv temné energie na běžnou hmotu.

celý článek