NASA a CSA dokončily na ISS poslední test před experimentem servisu satelitů

6. 7. 2012
Servis satelitů Oběžná dráha ISS

Americká a Kanadská vesmírná agentura na Mezinárodní vesmírné stanici společně zkouší nové technologie, které by měly vést k výrobě robotických družic starajících se o satelity na oběžné dráze Země. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) probíhá vně ISS za pomoci kanadského robotického ramene Dextre a speciálního RRM modulu. Následovat bude na konci tohoto léta předváděcí tankování paliva.

Servis satelitů na oběžné dráze

Servis satelitů na oběžné dráze - Údržba satelitů a prodlužování doby jejich fungování je jednou z činností ve vesmíru, které by mohly být pro jejich provozovatele výnosné.Experiment RRM Gas Fittings Removal task proběhl ve dnech 19.-22. června a byl druhým v řadě menších úkolů v rámci mise RRM. Během této demonstrace operátoři z Johnsonova vesmírného střediska na dálku ovládali robotické rameno Dextre a odstranili poklop trubice, kterou jsou družice tankovány před startem.

Snahou NASA a CSA je vytvořit schopnost opravovat satelity, které obíhají planetu a které by bez zásahu musely být vyřazeny z provozu. Robotický servis družic tak povede k prodloužení operací jednotlivých zařízení, což snižuje jejich cenu. Zároveň také dojde k omezení tvorby dalšího nebezpečného vesmírného odpadu. Kromě toho lze technologie vyvinuté pro robotický servis družic využít i v jiných oblastech ať už ve vesmíru nebo na Zemi.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Servis satelitů

Raketa Proton vynesla do vesmíru první vesmírnou sondu, která prodlouží životnost starého satelitu

9. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

Raketa Proton vynesla do vesmíru první vesmírnou sondu, která prodlouží životnost starého satelituDnes, krátce po poledni vyletěla z kosmodromu Bajkonur na raketě Proton první družice, která provede servis jiné družice na oběžné dráze. Vesmírná sonda MEV 1 (Mission Extension Vehicle) byla navržena americkou společností Northrop Grumman a stane se v podstatě novou pohonnou jednotkou dosluhující družice Intelsat 901.

celý článek

Na ISS bylo otestováno robotické plnění paliva, je servis satelitů na oběžné dráze na obzoru?

10. 2. 2013 (novější než zobrazený článek)

Na ISS bylo otestováno robotické plnění paliva, je servis satelitů na oběžné dráze na obzoru?Na Mezinárodní vesmírné stanici probíhaly v lednu testy robotického zařízení, jehož úkolem bylo doplnit palivo do modulu, který měl představovat družici. Tzv. RRM (Robotic Refueling Mission) je misí NASA, jejímž cílem je udělat servis satelitů přímo na oběžné dráze běžnou záležitostí a několikanásobně tak prodloužit životnost družic. Testy v simulovaných podmínkách proběhly úspěšně, můžeme se však v dohledné době těšit na rozvoj servisu satelitů na oběžné dráze?

celý článek

Na ISS začal experiment, který má předvést robotické doplňování paliva satelitům

8. 3. 2012

Na ISS začal experiment, který má předvést robotické doplňování paliva satelitůmAmerická a kanadská vesmírná agentura se na RRM (Robotic Refualing Mission) připravily společně. Testování nových technologií začalo ve středu. Při experimentu bude využit modul připevněný ke konstrukci ISS, který simuluje družici, které dochází palivo a kanadské robotické rameno Dextre bude simulovat servisní družici, jejímž úkolem má být robotický servis dalších zařízení na oběžné dráze.

Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březen

26. 1. 2012

Test čerpací stanice ve vesmíru byl kvůli loňské nehodě nákladní lodi progress odložen na březenPůvodně na leden plánovaný test servisu satelitů na Mezinárodní vesmírné stanici byl odložen až na polovinu března. Hlavním důvodem je zpoždění veškerých aktivit, které bylo způsobené nehodou nákladní lodi progress v loňském roce a následným zmrazením cest do vesmíru do doby než byla nehoda důkladně prošetřena.

celý článek

Společnosti MDA a Intelsat ruší plány na doplňování paliva družicím na oběžné dráze

21. 1. 2012

Společnosti MDA a Intelsat ruší plány na doplňování paliva družicím na oběžné drázeKanadská společnost MDA a provozovatel letky pěti desítek satelitů Intelsat před rokem ohlásily plán na poskytování služeb na oběžné dráze od roku 2015. Podle tohoto plánu měla vesmírná sonda navštěvovat již sloužící satelity na oběžné dráze a doplňovat jim palivo, prodloužila by se tak jejich životnost a tím i snížila jejich cena. Obě společnosti však počítaly s grantem od vlády Spojených států, který doposud nepřišel a nakonec dochází ke zrušení těchto plánů.

celý článek

Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?

23. 10. 2011

Jak dlouho nám ještě budou padat satelity na hlavu?Za poslední měsíc jde už o druhý případ pádu vyřazeného satelitu z vesmíru. Spousta lidí se ptá jak mohou být ti, co družice do vesmíru vysílají tak nezodpovědní, že je nechají nekontrolovaně padat na lidi. A je toho spousta, co na nás může všechno spadnout, odhaduje se, že kolem Země obíhají desítky milionů kusů různého smetí jejichž celková hmotnost je neuvěřitelných 5500 tun. Hodlá někdo se stále rostoucím nebezpečím něco dělat?

celý článek

První kontrakt na robotický servis satelitů na oběžné dráze už byl prodán

28. 8. 2011

První kontrakt na robotický servis satelitů na oběžné dráze už byl prodánOd roku 2015 by měla kanadská společnost MDA (MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd.) na oběžné dráze obsluhovat družice společnosti Intelsat, která vlastní množství geostacionárních satelitů. Kontrakt má cenu 280 milionů dolarů a půjde zřejmě o první komerční činnost tohoto druhu ve vesmíru.

celý článek