Vývoj nové rakety Space Launch System jde rychle, posouvá se do další fáze | Space Launch System (SLS) | Living future, zpravodajství z vědy

Vývoj nové rakety Space Launch System jde rychle, posouvá se do další fáze

27. 07. 2012
Space Launch System (SLS) Orion Lety do vesmíru

NASA pokročila s vývojem nové rakety pro cestu lidí do vesmíru, ta se posouvá z konceptové fáze do fáze předběžného designu. Space Launch System (SLS) bude s Orionem na špičce dopravovat až šestici astronautů za oběžnou dráhu Země, k Měsíci, Marsu nebo blízkým planetkám. První astronauti by měli v Orionu dopraveném do vesmíru raketou SLS proletět kolem Měsíce už v roce 2019.Komise složená z expertů NASA schválila předběžný koncept jednotlivých částí rakety jakožto i raketu jako celek. Dosavadní vývoj shledali uspokojivým a povolili posun do další fáze, ve které budou inženýři pracovat na konkrétnějších detailech jednotlivých stupňů rakety, jejich motorů a toho, jak by měly fungovat.

Některé součásti budoucí rakety už jsou ve vývoji mnohem dál, například společnost Pratt & Whitney Rocketdyne už nějakou dobu testuje motory J-2X, které budou součástí druhého stupně rakety. A společnost ATK, která by měla dodat přídavné rakety podobné těm, kterými disponovaly raketoplány, už připravuje první rakety k testování.

První testovací let ve vesmíru by měl proběhnout v roce 2017, kdy SLS vyšle první Orion na cestu kolem Měsíce. Pilotovaná mise by měla následovat dva roky poté, kdy by kolem Měsíce měla proletět čtveřice astronautů.
Autor článku: Aleš Tomek
23
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem, se pokusíme na portálu www.livingfuture.cz věnovat více prostoru.

Více informací k tématu
Sdílejte