Vývoj nové rakety Space Launch System jde rychle, posouvá se do další fáze

27. 07. 2012
Space Launch System (SLS) Orion Lety do vesmíru

NASA pokročila s vývojem nové rakety pro cestu lidí do vesmíru, ta se posouvá z konceptové fáze do fáze předběžného designu. Space Launch System (SLS) bude s Orionem na špičce dopravovat až šestici astronautů za oběžnou dráhu Země, k Měsíci, Marsu nebo blízkým planetkám. První astronauti by měli v Orionu dopraveném do vesmíru raketou SLS proletět kolem Měsíce už v roce 2019.Komise složená z expertů NASA schválila předběžný koncept jednotlivých částí rakety jakožto i raketu jako celek. Dosavadní vývoj shledali uspokojivým a povolili posun do další fáze, ve které budou inženýři pracovat na konkrétnějších detailech jednotlivých stupňů rakety, jejich motorů a toho, jak by měly fungovat.

Některé součásti budoucí rakety už jsou ve vývoji mnohem dál, například společnost Pratt & Whitney Rocketdyne už nějakou dobu testuje motory J-2X, které budou součástí druhého stupně rakety. A společnost ATK, která by měla dodat přídavné rakety podobné těm, kterými disponovaly raketoplány, už připravuje první rakety k testování.

První testovací let ve vesmíru by měl proběhnout v roce 2017, kdy SLS vyšle první Orion na cestu kolem Měsíce. Pilotovaná mise by měla následovat dva roky poté, kdy by kolem Měsíce měla proletět čtveřice astronautů.
Autor článku: Aleš Tomek
23
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Více informací k tématu

Sdílejte

Další zprávy z kategorie Space Launch System (SLS)

Vývoj obří rakety SLS jde kupředu, NASA ve středu otestovala hlavní motor rakety

12. 03. 2015 (novější než zobrazený článek)

NASA zase o kousek pokročila ke snu létat ke vzdáleným planetám. Právě raketa SLS (Space Launch System) bude v budoucnosti vynášet do hlubokého vesmíru loď s posádkou Orion. Test proběhl na základně v Utahu, kde byl QM-1 (qualification motor), největší motor na pevná paliva na světě, zažehnut na dvě minuty. Délka zážehu byla srovnatelná s dobou, po kterou bude motor aktivní při letech do vesmíru. První test ve vesmíru je plánován na konec roku 2018, kdy raketa vynese do vesmíru nepilotovanou vesmírnou loď Orion na misi kolem Měsíce.

celý článek

Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátek

04. 12. 2014 (novější než zobrazený článek)

Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátekStart rakety Delta Heavy IV s vesmírnou lodí Orion plánovaný na dnešní odpoledne nakonec neproběhl. Příčinou zrušení startovní sekvence byla závada na raketě, kterou se nepodařilo vyřešit v rámci stanoveného startovacího okna. Další možnost startu je v pátek.

celý článek

NASA testuje maketu nové rakety SLS ve větrném tunelu

06. 12. 2012 (novější než zobrazený článek)

NASA testuje maketu nové rakety SLS ve větrném tuneluNová raketa, kterou aktuálně NASA vyvíjí, zatím nese název SLS (Space Launch System) a jejím úkolem bude vynést lidskou posádku do vesmíru a vystřelit ji k jiným planetám. První mise je naplánována na rok 2017, kdy SLS vynese vesmírnou loď Orion (zatím bez posádky) až na oběžnou dráhu Měsíce, odkud se zase automaticky vrátí k Zemi. V posledních týdnech probíhá testování zhruba třímetrového modelu rakety ve větrném tunelu Transonic Dynamics Tunnel ve výzkumném centru NASA Langley.

celý článek

První Orion, který poletí do vesmíru dorazil na Floridu

04. 07. 2012

První Orion, který poletí do vesmíru dorazil na FloriduNASA v pondělí představila veřejnosti první prototyp vesmírné lodi Orion (MPCV), který se dostane do vesmíru. Orion dorazil do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě z New Orleans, kde byla jeho konstrukce vyrobena, následovat bude jeho příprava pro let do vesmíru. První mise Orionu je plánovaná, zatím ještě bez posádky, na rok 2014.

celý článek

Nová raketa NASA - Space Launch System - prošla dalším milníkem

25. 06. 2012

Nová raketa NASA - Space Launch System - prošla dalším milníkemVývoj rakety, která má vynést astronauty na Měsíc nebo na Mars, dospěl do další fáze. Práce na hlavním stupni rakety se přesunou z konceptové fáze do fáze designové, umožnilo to setkání inženýrů, které proběhlo 21. června v Marschallově vesmírném středisku v Huntsville.

celý článek

Nová raketa NASA pro dopravu lidí na Mars prošla prvními dvěma milníky

02. 04. 2012

Nová raketa NASA pro dopravu lidí na Mars prošla prvními dvěma milníkyNASA se chystá s astronauty do hlubokého vesmíru, na Měsíc, k malým planetkám nebo k Marsu. K tomu potřebuje MPCV Orion, vesmírnou loď, ve které posádka poletí, a SLS (Space Launch System), novou výkonnou raketu, která Orion vynese za oběžnou dráhu Země a dál do vesmíru. Koncept SLS v březnu prošel dvěma důležitými milníky, System Requirements Review a System Definition Review, které přibližují požadavky a samotné provedení rakety, která má svůj první let uskutečnit v roce 2017.

celý článek

NASA pokročila ve vývoji nového motoru J-2X, který bude do vesmíru vynášet Orion

17. 12. 2011

NASA pokročila ve vývoji nového motoru J-2X, který bude do vesmíru vynášet Orion14. prosince byl letos naposledy otestován první prototyp nového motoru J-2X, který bude pohánět horní stupeň budoucí rakety prozatím nazývané Space Launch System (SLS). NASA vyvíjí tento nový systém nejen pro dopravu na oběžnou dráhu, ale hlavně pro lety astronautů hlouběji do vesmíru, na Měsíc, Mars, nebo nějakou planetku obíhající v blízkosti Země.

celý článek