Přistávací modul InSight bude od listopadu 2018 vrtat pod povrch Marsu

26. 8. 2012
Mars InSight Geologie ve vesmíru DLR CNES Phoenix

NASA vybrala do svého programu relativně méně nákladných vesmírných misi InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) v roce 2012. Cílem mise bude zkoumání nitra a geologické aktivity na Marsu pomocí malé přistávací sondy. InSight bude měřit seizmickou aktivitu v nitru Marsu, kromě toho se také zaměří na jádro planety, jeho velikost, konzistenci a množství tepla, které vydává.

Mars, písečné bouře

Mars, písečné bouře - při začínajícím jaru na severní polokouli Marsu, když se začnou zmenšovat polární čepičky vzniká proudění mezi chladnými a teplejšími regiony a to vede ke vzniku písečných bouří.Samotná sonda bude zřejmě mnohým velmi povědomá, vychází totiž z designu sondy Phoenix, která na Marsu přistála v roce 2008 a hledala vodu v polární oblasti. Na rozdíl od Phoenixu je však očekávaná délka mise InSight výrazně delší, a to až jeden marťanský rok (dva roky na Zemi). Využití už vyzkoušených technologií umožnilo NASA udržet náklady na misi relativně nízko, na "pouhých" 425 milionů dolarů, podobně jako u mise Phoenix. Pro srovnání: mise Curiosity stála americké daňové poplatníky 2,5 miliardy dolarů.

Instrumenty přistávacího modulu
Kromě NASA se budou na misi podílet také další vesmírné agentury. Německá vesmírná agentura DLR dodá podpovrchovou minisondu Heat Flow and Physical Properties Package (HP3), která bude měřit teplo vycházející z nitra Marsu. Bude k tomu sloužit malá sonda, která se bude moci provrtat až pět metrů po povrch planety, kde bude sbírat informace o teplotě. Přes kabel obsahující další čidla každých 10 centimetrů bude komunikovat s přistávacím modulem, který bude signály předávat orbitální sondě MRO a ta posílat na Zemi. Druhý instrument Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) dodá francouzská vesmírná agentura CNES, která přispěje sofistikovaným seismometrem, ten bude měřit potenciální otřesy nebo jiné projevy geologické aktivity na planetě. Kromě toho bude také měřit výraznější atmosférické jevy a gravitační vliv měsíců Phobos a Deimos. Další vědecký instrument Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) tentokrát vyrobený v JPL bude měřit s vysokou přesností rotaci planety a tím zkoumat její nitro. Instrument Temperature and Winds for InSight (TWINS) od španělského Centro de Astrobilogía budou měřit počasí na místě přistání. Bude zkoumat magnetické vlivy způsobené ionosférou Marsu, bude mít vlastní kamery a robotické rameno.
Parametry mise InSight
  • Start: 5. května 2018
  • Raketa: Atlas V
  • Přistání: 26. listopadu 2018
  • Přistávací místo: Elysium Planitia
  • Operace na povrchu: 720 pozemských dní / 700 dní na Marsu
  • Předpokládaná doba trvání mise: 2 roky
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Mars

Rover Curiosity detekoval na Marsu zatím nejvyšší koncentraci metanu

26. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Rover Curiosity detekoval na Marsu zatím nejvyšší koncentraci metanuV minulém týdnu se podařilo roveru Curiosity zachytit doposud nejvyšší koncentraci metanu: 21 částic na miliardu. NASA kvůli tomu změnila plány roveru na několik následujících dní, aby mohl tuto anomálii prošetřit. Zatím není zřejmé odkud se metan bere, jeho rychlý rozpad v atmosféře však naznačuje nedávný vznik. Metan na Zemi vzniká při interakci hornin s vodou, nebo biologickými procesy.

celý článek

Rover Curiosity našel zatím největší koncentraci jílovitých hornin během svojí mise

3. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Rover Curiosity našel zatím největší koncentraci jílovitých hornin během svojí miseRover Curiosity se nedávno dostal do nové geologické oblasti, u které pozorování z oběžné dráhy napovídala, že by mohla obsahovat velké množství jílovitých hornin. Analýza vnitřku hornin pomocí vrtání nyní tyto závěry potvrdila, rover narazil na zatím největší koncentraci těchto hornin od začátku svojí mise. Vědci předpokládají, že tato oblast byla před miliardami let dnem jezera, na které se ukládaly vrstvy sedimentů.

celý článek

Čína plánuje postavit kromě orbitální stanice CSS také lunární vědeckou základnu

28. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Čínský vesmírný program nabírá na obrátkách. Koncem loňského roku se stala Čína první zemí, která přistála na odvrácené straně Měsíce a její sebevědomí dál roste. Ještě letos by měla k Měsíci odstartovat sonda Chang´e 5, která doveze vzorky na Zemi. Nově nyní představitelé čínského vesmírného programu oznámili další cíl: do deseti let postavit výzkumnou stanici na jižním pólu Měsíce, ke které budou létat astronauti.

celý článek

Sonda MRO zaznamenala sesuvy půdy na Marsu

26. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Sonda MRO zaznamenala sesuvy půdy na MarsuOrbitální sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zachytila evidenci o pohybu hornin na Marsu, konkrétně v oblasti Cerberus Fossae, která se nachází nedaleko rovníku. Snímek pořízený kamerou s vysokým rozlišením HiRISE ukazuje masy hornin, které se sesunuly z horního okraje srázu (světle modrou barvou). Na snímku lze také pozorovat další jev známý jako slope lineae, u kterého se někteří vědci domnívají, že by mohl být doprovázen výskytem kapalné vody.

Sonda InSight zachytila první otřesy na Marsu

24. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Sonda InSight zachytila první otřesy na Marsu6. dubna se podařilo seismometru SEIS, který koncem loňského roku umístila na povrch sonda InSight, detekovat první otřes povrchu Marsu. Oznámila to francouzská vesmírná agentura CNES, která přístroj vyvinula. Detekované chvění se podobá těm, které zaznamenaly mise Apollo na Měsíci. Jde o první potvrzenou událost, která byla způsobena pod povrchem Marsu, mise InSight má za cíl prostřednictvím většího počtu těchto otřesů zkoumat nitro planety.

celý článek

Rover Curiosity vrtal poprvé v nové oblasti na povrchu Marsu

23. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Rover Curiosity vrtal poprvé v nové oblasti na povrchu MarsuRobotické vozítko Curiosity před několika týdny opustilo region nazvaný Hřeben Very Rubinové (Vera Rubins Ridge) a dostalo se do nového regionu. Aktuálně se nachází v oblasti Clay-bearing Unit (jednotka s jílovitými horninami), kde byly ještě před přistáním roveru na Marsu detekovány jílovité horniny z oběžné dráhy. 6. dubna rover vyvrtal do jedné ze skal díru, aby zjistil, z čeho jsou horniny v tomto místě složeny.

celý článek

První vědecké závěry z mise Trace Gas Orbiter: v atmosféře Marsu je metan i voda

15. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

První vědecké závěry z mise Trace Gas Orbiter: v atmosféře Marsu je metan i vodaEvropská vesmírná agentura ESA prezentovala nejnovější výsledky mise orbitální sondy Trace Gas Orbiter (TGO), která od roku 2016 obíhá kolem planety Mars. Mezi výsledky jsou dopady loňské globální prachové bouře nebo také překvapivě nízké množství metanu v atmosféře. K tématu byly publikovány hned dvě studie v magazínu Nature a jedna v Proceedings of the Russian Academy of Science a výsledky zkoumání byly prezentovány na generálním shromáždění European Geosciences Union ve Vídni.

celý článek