Vývoj mini raketoplánu Dream Chaser pokračuje i v nově vyhlášeném programu NASA CCiCap

29. 08. 2012
Dream Chaser Lety do vesmíru Vesmírné lodě

Sierra Nevada Corporation (SNC) je jedna ze společností, která se účastní programu CCiCap americké vesmírné agentury, jehož výsledkem bude několik soukromých vesmírných lodí se schopností vynášet astronauty na oběžnou dráhu Země. SNC včera oznámila veřejnosti, že její mini raketoplán Dream Chaser už splnil první z několika bodů programu CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability) a je na dobré cestě ke splnění časového i finančního harmonogramu.

Dream Chaser

Dream Chaser - raketoplán vyvíjený americkou společností Sierra Nevada pro dopravu nákladu nebo lidské posádky na ISS.SNC představila NASA implementační plán programu CCiCap, deteilní design Dream Chaseru, rozložení jeho vývoje, testování, vyhodnocení, redukci rizikových aktivit a testování všech letových systémů, které proběhne v následujících 21 měsících. V následujících měsících tak čeká inženýry SNC vývoj dalších systémů nezbytných pro lety na oběžnou dráhu a následné horizontální přistání na Zemi. Zároveň s tím budou redukovat rizika v různých částech letu a postupně Dream Chaser připravovat na první test ve vesmíru.

SNC se nyní připravuje na testy prototypu Dream Chaseru ve vzduchu. Approach and Landing Testy proběhnou ještě do konce letošního na základně Edwards a budou připomínat testování prvního prototypu raketoplánů, Enterprise. 

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Dream Chaser

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem

15. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem11. listopadu prošel raketoplán společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC) úspěšným testem, při kterém byl vyzkoušen volný let s autopilotem bez asistence jiných zařízení a následné přistání na ranveji. Šlo o simulaci poslední fáze letu při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou (a z které) by měl raketoplán v prvních letech svého provozu dovážet zásoby. Výsledky tohoto testu ovlivní výslednou podobu modelu, který už do vesmíru skutečně poletí. S prvním letem se počítá na rok 2019 nebo 2020.

celý článek

NASA pozastavuje program na vývoj komerčních lodí, dokud nevyřeší stížnost jednoho z účastníků

07. 10. 2014 (novější než zobrazený článek)

NASA pozastavuje program na vývoj komerčních lodí, dokud nevyřeší stížnost jednoho z účastníkůNASA v září vybrala společnosti Boeing a SpaceX do konečné fáze jejího programu na vývoj vesmírných lodí pro dopravu astronautů Commercial Crew Transportation Capability (CCtCap). Třetí společnost, Sierra Nevada Corp. (SNC), která se s dvěma vybranými účastnila předchozí fáze programu, podala stížnost na výběr kandidátů do finální fáze. Všechny tři společnosti už od NASA přijaly značné obnosy peněz a jejich lodě se pomalu blíží k dokončení.

celý článek

NASA má problém, stížnost Sierra Nevada může zpozdit práce na vývoji komerčních lodí

01. 10. 2014 (novější než zobrazený článek)

NASA má problém, stížnost Sierra Nevada může zpozdit práce na vývoji komerčních lodí Před několika dny vybrala NASA společnosti SpaceX a Boeing pro pokračování svého programu na podporu vývoje a výroby nových vesmírných lodí. Mezi úzký výběr se ale nevešla třetí společnost, Sierra Nevada Corporation (SNC), která byla součástí předchozích kol programu a vyvíjí malý raketoplán Dream Chaser. Ta v pátek podala formální stížnost a dodává, že její návrh vyjde americké poplatníky o téměř miliardu dolarů levněji než ten od Boeingu (Boeing obdrží od NASA v následujících třech letech 4,2 miliardy dolarů).

celý článek

Raketoplán Dream Chaser si vyzkoušel závěsný test, na podzim už poletí sám

25. 08. 2013 (novější než zobrazený článek)

Raketoplán Dream Chaser si vyzkoušel závěsný test, na podzim už poletí sámAmerická společnost Sierra Nevada provedla ve čtvrtek v Kalifornii druhý úspěšný test s malým raketoplánem Dream Chaser. Funkční prototyp byl v rámci dvouhodinového testovacího letu zavěšen na helikoptéře Erikson, která je vybavena jeřábem, a kopíroval trajektorii, po které bude po návratu z oběžné dráhy přistávat. Dream Chaser je jedním z plavidel, které si klade za cíl během několika let vynášet lidskou posádku do vesmíru.

celý článek

První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společností

15. 01. 2013 (novější než zobrazený článek)

První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společnostíTechnologický vývoj jde nezadržitelně kupředu. V Americe vzniká hned několik nových prototypů vesmírných lodí, které se už brzy dostanou do vesmíru. Přesto, že jsou z části financované státem prostřednictvím NASA, jsou vyvíjeny soukromými společnostmi a ty je také budou provozovat. S tím souvisí také to, kdo bude vesmírné lodi pilotovat, měli by to být piloti pracující pro provozovatele, nikoli astronauti NASA.

celý článek

Tři vesmírné lodě, kterým NASA věří natolik, že bude financovat jejich vývoj

07. 08. 2012

Tři vesmírné lodě, kterým NASA věří natolik, že bude financovat jejich vývojV pátek NASA oznámila trojici společností, kterým hodlá nadále finančně pomáhat s vývojem jejich vesmírných lodí, raket a dalších technologií pro dopravu astronautů na nízkou oběžnou dráhu Země. Do finále souboje o dopravu na orbitu postoupily společnost SpaceX, Boeing a Sierra Nevada, společně si rozdělí přes miliardu dolarů během následujících 14 měsíců v rámci programu CCiCap.

celý článek

Společnost Sierra Nevada otestovala design svého malého raketoplánu Dream Chaser

08. 06. 2012

Společnost Sierra Nevada otestovala design svého malého raketoplánu Dream ChaserKoncem května otestovala Sierra Nevada Corporation (SNC) aerodynamické chování modelu Dream Chaseru přímo ve vzduchu. Model 1:1 k budoucímu raketoplánu vyzvedl vrtulník Erickson Air-Crane v Coloradu. Podobně jako už vysloužilé raketoplány, projde i Dream Chaser intenzivním testováním ve vzduchu, aby bylo bezpochyby jasné, že jeho křídla fungují tak, jak mají.

celý článek