ESA v listopadu rozhodne zda se bude chtít s NASA podílet na vývoji vesmírné lodi Orion

17. 10. 2012
Orion ATV ISS Lety do vesmíru

Evropská vesmírná agentura (ESA) stojí před důležitým rozhodnutím. Musí se prostřednictvím představitelů členských států, mezi které patří také České republika, rozhodnout, jakým způsobem se bude nadále podílet na programu ISS poté, co ze stanice odletí poslední ATV. Jednou z možných variant je vývoj a výroba servisního modulu pro americkou vesmírnou loď Orion, která má dopravit astronauty zpátky na Měsíc a poté ještě hlouběji do vesmíru.

Orion, sestava pro EM-1

Orion, sestava pro EM-1 - Exploration Mission 1 (EM-1) je poslední nepilotovaný testovací let vesmírné lodi Orion kolem Měsíce. Aktuálně (říjen 2012) je naplánován na rok 2017.Vývoj Orionu postupuje sice pomalu, ale jistě. Už za dva roky by měl do vesmíru vyletět první prototyp, zatím bez lidské posádky a bez rakety SLS, kterou NASA také stále ještě vyvíjí. Další test je naplánován až na rok 2017, kdy by měl Orion vyletěl do vesmíru na raketě SLS a se servisním modulem, který by mohl být právě nástupcem evropského ATV. Třetí mise Orionu bude první s lidskou posádku a podle stávajícího harmonogramu by měla proběhnout v roce 2021. Během této mise astronauti obletí Měsíc a opět se vrátí na Zemi, podobně jako u misí Apollo.

Evropská vesmírná agentura dnes nedisponuje kapacitou vynést astronauty do vesmíru. Přesto se na dění ve vesmíru podílí velkou měrou a to zejména prostřednictvím Mezinárodní vesmírné stanice. Evropské společnosti se podílely jak na vývoji některých modulů komplexu, tak zejména na vývoji ATV, automatického náklaďáku, který na stanici doveze víc než jakýkoliv jiný prostředek. Mimo to také slouží jak motor, který pomáhá udržet ISS na správné oběžné dráze se správnou rychlostí.

ESA má naplánováno celkem pět misí ATV, letos proběhla třetí, příští rok čtvrtá a v roce 2014 poslední. Evropa by se mohla podle jejího ředitele pro ISS a průzkum vesmíru, Bernarda Pattiho podílet na programu ISS vývojem servisního modulu pro nepilotovanou misi Orionu v roce 2017. Jak hodlá provázat ryze americkou misi vesmírné lodi Orion s financováním mezinárodního orbitálního komplexu už ale neuvedl. 

Ředitel evropské vesmírné agentury Jean-Jacques Dordain uvedl, že věří, že se představitelé členských států na mítinku v listopadu shodnou na podílení se na vývoji americké vesmírné lodi. Představitelé NASA se odmítli k tématu vyjádřit s tím, že ESA ještě nepodala oficiální vyjádření ke svému podílení se na této misi.

Pokud by skutečně došlo k využití upraveného ATV jako servisního modulu pro Orion, plnil by poměrně zásadní funkce. Většina hardwaru servisního modulu by měla být evropská a bude vycházet ze zkušeností s ATV. Modul by byl vybaven tryskou, která by Orion poháněla a také solárními panely, které by dodávaly energii. Zároveň by sloužil pro uskladnění kapalných, plynných i pevných látek včetně zásob pro posádku. 
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Orion

NASA úspěšně vyzkoušela nouzové přerušení letu vesmírné lodi Orion

2. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA úspěšně vyzkoušela nouzové přerušení letu vesmírné lodi OrionNASA v úterý v 13:00 provedla tzv. Ascent Abort-2 test, při kterém vyzkoušela bezpečnostní systém pro vesmírnou loď Orion. Při testu letěl Orion necelé tři minuty atmosférou a při letu se pomocí trysek oddělil od rakety. Systém má zabezpečit přežití posádky v případě náhlého problému s raketou v průběhu letu. Při ostrých cestách do vesmíru bude Orion vynášet raketa SLS pro tento test však bude použita výrazně slabší raketa SR118, která ji vynese zhruba do výšky 10 km.

celý článek

NASA pošle v příštím roce poprvé živé organismy do hlubokého vesmíru

24. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Během mise BioSentinel budou vyslány kvasinky na oběžnou dráhu kolem Slunce, aby vědci ověřili jak na ně bude působit radiace. Malá družice bude mít za úkol dostat se ven z magnetického pole Země, které naši planetu před radiací chrání, a měla by zde zůstat několik měsíců. Naposledy cestovaly živé organismy mimo magnetosféru Země při poslední misi Apollo v roce 1972. Mise BioSentinel bude součástí první mise vesmírné lodi Orion Artemis 1.

celý článek

Rakety Delta nebo Falcon by mohly vynést Orion na oběžnou dráhu, ale pouze jednou

16. 3. 2019 (novější než zobrazený článek)

Rakety Delta nebo Falcon by mohly vynést Orion na oběžnou dráhu, ale pouze jednouNASA zvažuje zapojení některé z komerčních raket do mise EM-1, během které má vesmírná loď Orion příští rok poprvé obletět Měsíc. Původní plány počítaly s tím, že už bude k dispozici raketa SLS, kterou pro NASA vyvíjí Boeing, její vývoj se ale neustále zpožďuje. Rozhodnutí zjistit, zda je vůbec možné vynést Orion na oběžnou dráhu a následně jej vyslat k Měsíci pomocí komerčních raket, přichází v době, kdy NASA nemá v rozpočtu dostatek prostředků pro vývoj pokročilé verze rakety SLS a naopak má za úkol, co nejrychleji dopravit astronauty na povrch Měsíce.

celý článek

Evropský servisní modul se vydá do USA, kde bude integrován s Orionem pro let k Měsíci

4. 11. 2018 (novější než zobrazený článek)

Evropský servisní modul se vydá do USA, kde bude integrován s Orionem pro let k MěsíciEvropský servisní modul, který bude zásobovat energií a pohánět vesmírnou loď Orion, se příští týden vydá na cestu z Evropy do Ameriky. Jde o evropský příspěvek k první testovací misi Orionu EM-1, při které obletí zatím bez astronautů Měsíc. Modul byl vyroben v Itálii a Německu a je založen na designu evropských nákladních lodí ATV, které zásobovaly Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Nedávno bylo dokončeno intenzivní testování modulu a na řadě je jeho integrace s lodí Orion.

celý článek

NASA upřesňuje své plány pro orbitální stanici na oběžné dráze Měsíce

13. 9. 2018 (novější než zobrazený článek)

NASA upřesňuje své plány pro orbitální stanici na oběžné dráze MěsíceNASA upřesnila kroky vedoucí k výstavbě orbitální stanice na oběžné dráze Měsíce. Podle nejnovějších plánů by měly být první moduly vyslány do vesmíru už v roce 2022. V roce následujícím by měla začít výstavba stanice nyní označované jako Gateway za přispění astronautů na oběžné dráze Měsíce v rámci třetí mise lodi Orion EM-3. V nových plánech pro Gateway jsou nové moduly, jejich plánované vynášení do vesmíru a kdo by je měl vyvíjet.

celý článek

NASA přiblížila následující vývoj kolem orbitální stanice u Měsíce

2. 5. 2018 (novější než zobrazený článek)

NASA přiblížila následující vývoj kolem orbitální stanice u MěsíceSpolečně s raketou SLS a vesmírnou lodí Orion je vesmírná stanice Lunar Orbital Platform-Gateway budoucností amerického výzkumu vesmíru. Vesmírné mise k této stanici budou stále komplexnější a mají vést k misím na povrch Měsíce a ve výsledku až k planetě Mars a hlouběji do sluneční soustavy. Výstavba lunární stanice má probíhat za spolupráce NASA s dalšími vládními agenturami (pravděpodobně půjde o stejné země jako při programu ISS) a komerčními partnery. Pro tyto partnery nyní NASA zveřejnila možnosti spolupráce.

celý článek

Servisní modul pro Orion se sestavuje v Brémách, ESA dokončuje první a už pracuje na druhém

20. 11. 2017 (novější než zobrazený článek)

Servisní modul pro Orion se sestavuje v Brémách, ESA dokončuje první a už pracuje na druhémEvropská vesmírná agentura spolupracuje s tou americkou při přípravě první nepilotované mise nové vesmírné lodi Orion. Evropským příspěvkem je servisní modul, který bude při první průzkumné misi (Exploration mission 1, EM-1) součástí lodi Orion při obletu Měsíce. Evropský modul vychází z prověřené technologie automatických lodí ATV, které zásobovaly ISS mezi roky 2008 a 2014 a poskytne Orionu pohon, energii a u pilotovaných letů se také postará o cirkulaci vody a kontrolu teploty a atmosféry.

celý článek