Japonský mobilní operátor spouští univerzální překladač v reálném čase, stačí mít smartphone

22. 10. 2012
Mobilní telefony Internet

S aplikací Hanashite Honyaku vyvinutou japonským mobilním operátorem NTT DoCoMo, už Vám může být jedno, jakým jazykem mluví člověk, kterému právě voláte. Překládání mluvené konverzace v reálném čase se v Japonsku stane od listopadu realitou a může s sebou přinést revoluci s globální komunikaci.Jak služba funguje? Stačí mít k dispozici chytrý telefon, na něm operační systém Android 2.2 nebo vyšší, a mluvit jedním z podporovaných jazyků. Ať už při psaní nebo při mluvené konverzaci pak aplikace sama od sebe překládá například z japonštiny do angličtiny se zpožděním kolem jedné sekundy.

Použití aplikace je zdarma a platí se pouze za přenesená data při překládání. Službu lze využít i mimo mobilní komunikaci v reálném světě a lze očekávat, že po jejím zdokonalení najde nespočet využití. Zatím má aplikace problémy s různými dialekty nebo složitějšími větami, podobně jak jakýkoliv jiný automatický překladač. Pro základní potřeby turisty v Tokiu, který se potřebuje představit, naznačit svou situaci a požádat o radu však plně postačuje.

Není těžké si v nadcházejících letech představit rozšíření aplikace po celém světě a umožnění komunikace, které dnes jazyková bariéra brání. Propojení internetu a mobilních telefonů tak přináší další usnadnění dříve jen složitě nebo nákladně řešitelných problémů.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Mobilní telefony

Výzkumníci přišli s praktickou cestou jak nabíjet mobilní telefony pomocí laseru přes celou místnost

24. 2. 2018 (novější než zobrazený článek)

Přesto, že jsou telefony zařízeními pro bezdrátové používání, jejich nabíjení stále vyžaduje elektrický kabel, nebo přinejmenším dotek skrze speciální nabíjecí plochu. Výzkumníkům z University of Washington se nyní ale podařilo přijít se způsobem jak telefony nabíjet pomocí laserů klidně napříč celou místností. A co víc, jde o bezpečné nabíjení. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Proceedings of the Association for Computing Machinery on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies.

celý článek

Samsung otestoval mobilní síť nové generace 5G na palubě pohybujícího se vlaku

4. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Samsung otestoval mobilní síť nové generace 5G na palubě pohybujícího se vlakuVývoj nového rychlého mobilního připojení jde kupředu. Po celém světě vznikají testovací sítě a plánují se implementace zkušebních vysílačů. Jihokorejské společnosti Samsung se začátkem prosince podařilo ve spolupráci s japonským mobilním operátorem otestovat připojení na palubě pohybujícího se vlaku. Vlak jel rychlostí 100 km/h a síť 5G umožnila download rychlostí 1,7 Gb/s, což umožnilo stahovat video v kvalitě 8K a také upload streamu ve 4K. Cílem japonského operátora je spustit sítě 5G do roku 2020. Ve stejné době by se mohla technologie objevit pro komerční využití také v sousedním Německu a postupně se objevovat i u nás.

celý článek

Průhledné chytré telefony ze skla? Podle tchaiwanské společnosti už do konce tohoto roku

18. 2. 2013 (novější než zobrazený článek)

Průhledné chytré telefony ze skla? Podle tchaiwanské společnosti už do konce tohoto rokuTchaiwanská společnost Polytron Technologies si věří a tvrdí, že ještě tento rok by se mohly na trh dostat průhledné skleněné smartphony. Společnost, která je pobočkou americké společnosti Polytronics, představila video s prototypem skleněného mobilního telefonu, zatím však funguje bez softwarového vybavení.

celý článek

T-Mobile spouští v Praze testování mobilního připojení k internetu nové generace Smart LTE

13. 7. 2012

T-Mobile spouští v Praze testování mobilního připojení k internetu nové generace Smart LTEZkušební provoz odstartoval 11. července v Praze 4 - Kamýku a má společnosti umožnit odhadnout chování této nové technologie v reálném prostředí. Smart LTE je nástavba LTE sítí od Samsungu, která navyšuje kapacitu sítě až o 30 % a zároveň zabraňuje vzájemnému rušení sousedících vysílačů. Při připojení přes LTE (3GPP Long Term Evolution) můžete stahovat data z internetu až rychlostí 150 Mbps (upload až 50 Mbps) už ve více než 20 zemích světa. Česká republika se k nim připojuje s 12 vysílači v Praze a také v Mladé Boleslavi, kde má T-Mobile jednoho ze svých největších zákazníků.

Japonská společnost SMK představuje dotykový displej, který lze ovládat i s rukavicí

1. 11. 2011

Kapacitní dotykové displeje mají jednu velkou nevýhodu, nelze je ovládat rukou, která má na sobě rukavici. Tím se tyto typy zařízení stávají nevhodnými pro určitá prostředí, kde jsou rukavice podmínkou, například sterilní laboratoře. Japonská společnost SMK ale vyvinula novou technologii, která vylepšuje sensitivitu plochy a umožňuje ovládání v rukavicích.

celý článek

Nový iPhone 4S využívá kromě navigace GPS také ruský navigační systém Glonass

31. 10. 2011

Společnost Apple zabudovala do nové verze svého telefonu hned dva systémy pro určení pozice, dnes už standardně využívaný americký systém GPS a nově také ruský satelitní systém Glonass. Ruská média tuto zprávu převzala s nadšením a dostala se i na první stránky ruských novin. Podle deníku Vedomosti jde o první případ, kdy se podobný ruský systém dostal na světový trh.

celý článek

NASA vyvíjí pro americkou vládu mobilní detektor toxických plynů pro chytré telefony

18. 10. 2011

Jing-li, vědec pracující v Amesově výzkumném centru NASA, pracuje společně s dalšími na vývoji detektoru nebezpečných plynů, které by se mohly jednoduše, levně a rychle rozšířit mezi uživateli chytrých telefonů. Výzkum je prováděn pod vlajkou vládního programu Cell-All, který má na starosti americké ministerstvo vnitra.

celý článek