Nové snímky od Betelgeuse - nejbližší hvězdy, která se nachází na pokraji supernovy

29. 1. 2013
Betelgeuse Supernovy Orion (souhvězdí) Herschel ESA

Evropskému vesmírnému teleskopu Herschel se podařilo pořídit detailní snímky hvězdy Betelgeuse a jejího bezprostředního okolí. V tom astronomové pozorují obří oblouky hmoty, kterou hvězda zřejmě vymrštila při jedné z posledních fází existence masivní hvězdy před gigantickou explozí supernovy. Snímky ukazují také další prachové objekty v blízkosti hvězdy, ty však zřejmě nepochází přímo z Betelgeuse.

Betelgeuse

BetelgeuseBetelgeuse je oranžová hvězda v levém horním rohu souhvězdí Orion, jedná se o nejbližší známou hvězdu, jejíž existence se pravděpodobně chýlí ke konci a která by mohla explodovat jako supernova. Astronomy zaujala nejprve svou zářivostí, poté velikostí a v posledních letech také svým chováním, kdy neustále mění svůj objem a stále detailnější pozorování odhalují zatím nepozorované procesy těsně před zánikem hvězdy.

Poslední pozorování výkonným infračerveným teleskopem Herschel ukazují vlákna hmoty, která vytváří oblouky kolem hvězdy, jde o hmotu, která byla z Betelgeuse vyvrhnutá do okolí. Kromě oblouků ale astronomové pozorují také lineární vlákna, která by mohla náležet spíše do mezigalaktického prostoru, než ke hvězdě samotné. Mohlo by jít o hmotu, která kopíruje galaktické magnetické siločáry, nebo o rozsáhlejší oblast mezihvězdného prachu a plynů.

Podle astronomů by se oblouková vlákna a lineární vlákna mohla v "blízké době" srazit, vnější oblouk by se mohl s rovným vláknem srazit za 5000 let.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Betelgeuse

Jak velká je superobří hvězda Betelgeuse? Astronomové vypočítali masu rudého obra z Orionu

28. 9. 2011

Jak velká je superobří hvězda Betelgeuse? Astronomové vypočítali masu rudého obra z OrionuBetelgeuse je jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze, ani není nijak zvlášť daleko - pouhých 650 světelných let, přesto se doposud astronomům nepodařilo zjistit masu této hvězdy. U jiných těles, u těch, které jsou obíhány jinými objekty, lze masu vypočítat ze vzájemné interakce objektů, u Betelgeuse ale astronomové nepozorují ani další hvězdu ani žádné exoplanety.

celý článek

Co se děje s hvězdou Betelgeuse? Doposud nejdetailnější záběry hvězdy, která se stane supernovou

4. 7. 2011

Co se děje s hvězdou Betelgeuse? Doposud nejdetailnější záběry hvězdy, která se stane supernovouBetelgeuse [bítldžús] je super obří hvězda v souhvězdí Orion. Kromě toho, že jde o jednu z největších známých hvězd, patří také mezi nejjasnější hvězdy na noční obloze. Tím však výčet zajímavostí o Betelgeuse nekončí, hvězda je totiž v poslední fázi před supernovou, zánikem masivní hvězdy obrovskou explozí, poskytuje tak astronomům unikátní pohled do procesů, které této explozi předcházejí.

celý článek

Jedna z největších známých hvězd možná brzy poskytne podívanou jakou svět neviděl

23. 1. 2011

Jedna z největších známých hvězd možná brzy poskytne podívanou jakou svět nevidělHvězda Betelgeuse dosahuje obrovských rozměrů a v galaktickém měřítku je relativně blízko Zemi. Betelgeuse je první hvězdou kromě našeho vlastního Slunce jejíž velikost byla změřena (v roce 1920). Je dokonce jednou z mála hvězd, které se na snímcích z Hubblova teleskopu nejeví jako tečka ale disk. Nachází se v souhvězdí Orionu a podle měření vědců se za posledních 15 let smrštila o 15 %. Připravuje se pro nás v souhvězdí Orion ohňostroj nevídaných rozměrů?

celý článek