Planety mohou kolem hvězd zřejmě vznikat v mnohem delším období než se původně uvažovalo

3. 2. 2013
Herschel Exoplanety Hvězdy

Dosavadní vědomosti o vývoji hvězdných soustav a vzniku planet vedly vědce k závěru, že k formování planet dochází relativně rychle během tisícovek až jednoho nebo dvou milionů let. Nová pozorování evropským vesmírným teleskopem Herschel ale naznačují, že tomu tak vždycky být nemusí.

Akreční disk

Akreční disk - při působení gravitační síly vzniká akreční disk, ve kterém se shlukuje materiál gravitačně vázaný ke středu.Astronomové se prostřednictvím infračerveného teleskopu Herschel podívali na hvězdu TW Hydrae, která se nachází ve vzdálenosti 175 světelných let. K jejich překvapení zjistili, že disk plynů a prachu kolem hvězdy je mnohem masivnější než ukazovala dosavadní pozorování. Obsahuje dokonce tolik hmoty, že by z ní mohlo vzniknout až 50 jupiterů!

Hvězda TW Hydrae je však 10 milionů let stará a při takovém věku už mají ostatní hvězdy své soustavy vyčištěné zformovanými exoplanetami. Z pozorování zatím není zřejmé, zda exoplanety v okolí TW Hydrae skutečně vznikají. Astronomové budou soustavu zkoumat nadále v naději, že se dozvědí více o vzniku planetárních systémů a planet samotných.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Exoplanety

  Nově potvrzená exoplaneta činí z hvězdy Groombridge 34 nejbližší multiplanetární systém

  18. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  NASA zařadila 10. října do svého archivu exoplanet 16 nových světů, aktuálně se v něm nachází 4 073 planet obíhajících jiné hvězdy v Mléčné dráze. Patří mezi ně také už dříve objevená a poté za chybu považovaná planeta Groombridge 34 A b a také nově objevená sesterská planeta Groombridge 34 A c. Tato dvojhvězda červených trpaslíků se nachází pouhých 11 světelných let daleko a jde o nejbližší známý multiplanetární systém.

  celý článek

  Astronomové našli masivní exoplanetu, která oběhne svou hvězdu za pouhých 18 hodin

  12. 10. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Astronomové našli masivní exoplanetu, která oběhne svou hvězdu za pouhých 18 hodinNová exoplaneta byla odhalena při průzkumu NGTS (Next Generation Transit Survey), který probíhá v Čile z observatoře Paranal. Cílem NGTS je hledání exoplanet o velikosti mezi planetou Neptun a Země u zářivých hvězd. Nejčastěji však astronomové při svojí práci pozorují tzv. horké Jupitery, tedy masivní planety, které se nacházejí velmi blízko svým hvězdám. Nově objevená planeta NGTS-10b je dokonce ze známých horkých Jupiterů svojí hvězdě nejblíž.

  celý článek

  Masivní exoplaneta u drobné hvězdy překvapila astronomy, je na svou hvězdu příliš velká

  30. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Astronomové našli u blízkého červeného trpaslíka masivní planetu. Je sice menší než Jupiter, ale v porovnání s hmotností svojí hvězdy je obří. Je dokonce tak velká, že není zřejmé, jak mohla u drobné hvězdy vzniknout. Vědci totiž doposud uvažovali, že tak velké planety vznikají pouze u větších hvězd.

  celý článek

  V atmosféře exoplanety K2-18b ve vzdálenosti 111 světelných let byla detekována vodní pára

  11. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

  V atmosféře exoplanety K2-18b ve vzdálenosti 111 světelných let byla detekována vodní páraVědcům z Université de Montréal se podařilo pomocí Hubblova teleskopu detekovat vodní páru a možná i oblaka s kapalnou vodou v atmosféře exoplanety K2-18b ve vzdálenosti 111 světelných let. Jde o nejmenší podobné těleso, v jehož atmosféře se podařilo vodu nalézt. Voda byla v atmosférách exoplanet detekována už dříve, jednalo se ale zatím pouze o masivní plynné obry. Tentokrát jde o planetu pouze dvakrát větší než Země, která se navíc nachází v obyvatelné zóně svojí mateřské hvězdy.

  celý článek

  První detekce draslíku v atmosféře exoplanety

  6. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

  První detekce draslíku v atmosféře exoplanetyTým astronomů vedený Enginem Kalesem detekoval chemický prvek draslík v atmosféře exoplanety. Jde o první takový případ, i když se výskyt tohoto prvku u exoplanet očekával už od začátku jejich studia. Tato konkrétní planeta už byla astronomy několikrát zkoumána, draslík však detekován nebyl, nebo nebyly výsledky přesvědčivé. Teprve za použití teleskopu LBT (Large Binocular Telescope) a instrumentu PEPSI (Potsdam Echelle Polarimetric and Spectroscopic Instrument) vědci získali dostatečně silný signál draslíku.

  celý článek

  Unikátní exoplaneta na extrémně eliptické oběžné dráze kolem svojí hvězdy

  29. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Unikátní exoplaneta na extrémně eliptické oběžné dráze kolem svojí hvězdyAstronomům se pomocí teleskopů Lick Observatory v Kalifornii a W. M. Keck na Havaji podařilo identifikovat exoplanetu s nezvyklou oběžnou dráhou - je výrazně eliptická. Kdyby se planeta pohybovala kolem Slunce, přibližovala by se Slunci na vzdálenost Marsu a v nejvzdálenějším bodě by byla dál než Neptun. Objekty s eliptickou dráhou sice ve sluneční soustavě existují, jde ale o malé planetky na okraji v Kuiperově pásu.

  celý článek

  U blízké hvězdy Gliese 1061 byly objeveny hned tři nové exoplanety

  26. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

  U hvězdy Gliese 1061 ve vzdálenosti pouhých 12 světelných let našli astronomové hned tři nové exoplanety. Všechny tři jsou jen o něco větší než Země a nachází se v obyvatelné zóně hvězdy. K objevu byla použita metoda měření radiální rychlosti hvězdy, při které se sleduje gravitační vliv planet na hvězdu, kterou obíhají.

  celý článek