Exploze meteoru nad Ruskem způsobila zranění téměř tisícovky lidí, žádní mrtví

15. 2. 2013
Meteory NEO Země

V pátek ráno se nad ruským regionem Chelyabinsk objevila žhavá koule, která zmizela v oslepujícím záblesku následovaným silnou tlakovou vlnou, která způsobila řady škod a zranění. Událost byla zaznamenaná 200 kilometrů na sever i na jih, hlavní škody ale zůstaly omezené na epicentrum. Co se vlastně stalo není úplně jasné, odborníci však vylučují souvislost s blížící se planetkou 2012 DA14, která proletí kolem Země dnes večer.Expert NASA na planetky Don Yeomans považuje událost za bolid, který explodoval ve vzduchu při jeho pádu na Zem. Bolidy jsou velmi jasné meteory, které často ozáří úplně celou oblohu. Meteor, který explodoval v oblasti Chelyabinsk, mohl mít podle Yeomanse před svým vstupem do atmosféry rozměry několika metrů. Jak se řítil atmosférou, tak třením vzduchu postupně docházelo k zahřívání meteoru, který poté začal zářit a mohl tak připomenout obří tryskové letadlo při pohledu ze Země. Postupně však šlo zřetelně pozorovat jak se objekt rozpadá na menší kousky a několik desítek metrů nad Zemí se rozpadl úplně v zářivé explozi. 

Tlaková vlna následně podle Chelyabinských autorit zranila 985 lidí, z toho dva lidé z města Kopaysk vážně, 46 zraněných odpoledne na to stále zůstává v nemocnici. 

Kromě bolidu se objevila také jiná vysvětlení exploze, jednou z uvažovaných příčin je také blíže neurčená souvislost s planetkou 2012 DA14, která má dnes večer proletět rekordně blízko kolem Země. Tato planetka má však rozměry fotbalového hřiště a její srážka se Zemí by zřejmě byla devastující. Planetka 2012 DA14 proletí nad Indonésií v pátečních večerních hodinách.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Meteory

Japonský satelit vytvoří umělý meteorický déšť

30. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Japonský satelit vytvoří umělý meteorický déšťJaponská společnost Astro Live Experiences (ALE) vypustí do vesmíru malý satelit ALE-2, který bude mít za úkol v příštím roce vytvořit umělý meteorický déšť. Družice z oběžné dráhy ve výšce 400 kilometrů vypustí do zemské atmosféry stovky malých barevných pelet, které vytvoří podívanou pro miliony lidí pod nimi.

celý článek

Poslední meteorický déšť tohoto roku, Geminidy - sledujte je na obloze už dnes

14. 12. 2011

Geminidy patří mezi pravidelné meteorické roje, které se opakují rok co rok, když naše planeta prolétá zbytky zanechanými kometami. Geminidy jsou výjimkou, protože je způsobuje materiál zanechaný objektem 3200 Phaethon, který je zřejmě rozpadající se planetkou.

celý článek

V pátek nás čeká vrchol meteorického deště Orionidů, pozůstatků Halleyovy komety

21. 10. 2011

Planeta Země prolétá zbytky materiálu zanechaného Halleyovou kometou, který když hoří v atmosféře, přináší lidem na povrchu známou jako meteorický déšť. Tento je známý jako Orionidy a objevuje se každý rok na přelomu října a listopadu. Už od druhého října můžete pozorovat noční oblohu a hledat padající hvězdy zdánlivě vylétající ze souhvězdí Orion. Orionidy by měly být aktivní až do 7. listopadu, nejčetnější by ale měly být tento pátek.

celý článek

V sobotu večer rozzářily noční oblohu padající hvězdy, drakonidy

9. 10. 2011

V sobotu kolem desáté hodiny večer středoevropského času se na obloze podle odhadů některých astronomů mohlo objevit množství meteorů padajících na Zemi, odhady se šplhaly až k tisícovce meteorů za hodinu. Meteorická bouře se nakonec nekonala, několik drakoidů ale k vidění přece jen bylo. Jak vidno předvídatelnost meteorických dešťů je spolehlivá zhruba stejně jako předpověď těch běžných.

celý článek