Van Allenovy sondy objevily třetí radiační pás obklopující Zemi

28. 2. 2013
Van Allenovy Sondy Země Oběžná dráha

Od jejich objevení před 50 lety se vědělo o existenci dvou radiačních pásů v okolí Země, ve kterých se shromažďují energeticky nabité částice pocházející vetšinou ze slunečních větrů. Nová pozorování dvojice Van Allenových sond, které loni NASA vypustila na oběžnou dráhu, teď ale ukazují existenci třetího pásu, o kterém se doposud nevědělo.

Van Allenovy radiační pásy kolem Země

Van Allenovy radiační pásy kolem Země - Van Allenovy radiační pásy vytváří dva kruhy se zvýšenou radiací a výskytem nabitých částic kolem rovníku naší planety. O jejich objev se zasloužil James Van Allen, který se v 50. letech prosadil o zahrnutí přístrojů k měření radiace na oběžné dráze u sond Explorer 1 a 3.Pro dnešní civilizaci je znalost chování Van Allenových radiačních pásů nezbytností. Při zvýšené sluneční aktivitě totiž může dojít ke zvětšení velikosti pásů a jejich přiblížení se umělým satelitům kolem Země a řekněme, že nabité částice a elektrické obvody v družicích si příliš nerozumí. 

Zkoumání dynamiky okolí naší planety je důležité ať už kvůli vesmírnému počasí způsobovaným sluneční aktivitou, tak například kvůli pilotovaným letům do vesmíru. Van Allenovy sondy teď ukazují, že struktura těchto regionů se zvýšenou radiací je komplexnější, než se doposud myslelo.

Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Van Allenovy Sondy

Van Allenovy sondy vstupují do poslední fáze svojí mise, na jejím konci shoří v atmosféře

13. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Van Allenovy sondy vstupují do poslední fáze svojí mise, na jejím konci shoří v atmosféřeDvojice vesmírných sond, které zkoumaly radiační pásy kolem Země, se připravují na konec svojí mise. Operátoři z JPL postupně sníží oběžnou dráhu u obou sond, aby je navedli na trajektorii, na jejímž konci shoří v atmosféře naší planety. Van Allenovy sondy zkoumaly posledních šest měsíců region radiace, který obklopuje Zemi a získaly také množství informací o provozu zařízení v tomto nehostinném prostředí.

celý článek

NASA přejmenovala dvojici sond na oběžné dráze na počest Jamese Van Allena

10. 11. 2012

NASA přejmenovala dvojici sond na oběžné dráze na počest Jamese Van AllenaNASA přejmenovala dvě aktivní identické sondy doposud označované jako RBSP (Radiation Belt Storm Probes) na Van Allen Probes. Úkolem Van Allenových sond je zkoumání radiačních pásů obepínajících Zemi, které vznikají díky magnetickému poli naší planety. Tyto pásy objevil James Van Allen, a jsou také označovány jako Van Allenovy pásy.

celý článek

Dvojice vesmírných sond RBSP je na cestě do Van Allenových radiačních pásů

31. 8. 2012

Dvojice vesmírných sond RBSP je na cestě do Van Allenových radiačních pásů Po čtvrtečním úspěšném startu je dvojice sond na oběžné dráze Země a je na své cestě na vyšší oběžnou dráhu, kde se radiační pásy nacházejí. Do vesmíru vynesla sondy RBSP raketa Atlas V z mysu Canaveral na Floridě.

celý článek

NASA posouvá start mise RBSP, která má zkoumat Van Allenovy pásy, na pátek

20. 8. 2012

Start rakety Atlas V s dvojicí vesmírných sond RBSP byl v neděli odložen z původního termínu ve čtvrtek 23. srpna na pátek. Příčinou je preventivní kontrola motorů RD-180, které pohánějí raketu Atlas. Za všechno může anomálie, která byla nalezena u motoru jiné rakety Atlas, a den navíc má sloužit k tomu, aby bylo s jistotou jasné, že se anomálie nevyskytuje i u právě připravované rakety.