Už přes týden probíhá největší cyberútok v historii, může vést až ke zpomalení internetu

28. 3. 2013
Internet

V posledních dnech byl globální internet zpomalen v důsledku masivního DDoS útoku, který podle expertů nemá obdoby. Původce útoků není známý, nicméně došlo k němu po hádce mezi organizace Spamhaus, která spravuje seznamy spammerů, a webhostingu Cyberbunker, který se na tento seznam spammerů nedávno dostal. Zanedlouho poté byly DNS servery Spamhausu zahlceny obrovským množstvím požadavků, které měly způsobit odstavení služby. K tomu nakonec nedošlo, protože společnost Spamhaus vlastní několik desítek serverů po celém světě a ještě dostala výpomoc od dalších firem jako je například Google.

Internet

Internet -Spamhaus je mezinárodní organizace se sídlem v Londýně a Ženevě, spravuje několik seznamů původců spamu, které jsou po internetu často využívány různými službami pro identifikaci nevyžádané pošty nebo dalších škodlivých aktivit. Jakmile se tedy někdo na tento list dostane, má velké problémy, protože jeho služby mohou najednou spadat do spamových košů. A právě zařazení holandské hostingové společnosti Cyberbunker do těchto blacklistů vyvolalo rozepři, která podle některých vyústila v tento útok.

DDoS útok je ve skutečnosti jen masivní vlna požadavků na server, která způsobí jeho zahlcení a následné zpomalení nebo úplné přerušení jeho provozu pro běžné uživatele. Tento typ útoku je distribuovaný, pochází z několika míst najednou, a je těžké, často nemožné určit jeho původce. 

Servery společnosti Spamhaus jsou ale také distribuované a není jednoduché je "shodit", to je zřejmě důvod proč je aktuálně probíhající vlna DDoS útoku tak masivní. Doposud nejmasivnější zaznamenané útoky dosahovaly síly zhruba 100 gb/s, Spamhaus ale čelí útoku o síle 300 gb/s. Takto velký útok na distribuované servery údajně nemá obdoby a vede k vedlejšímu efektu - zpomalení internetu. V posledních dnech tak může být internet v Evropě na některých místech zpomalený. 

S útokem na Spamhaus pomáhá také společnost Cloudflare, Google a další, jejichž snaha udržela služby Spamhaus aktivní. Útok probíhá už od 18. března, kdy měl sílu 10 gb/s, postupně jeho síla narostla až k včerejším 300 gb/s.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Internet

Plastové objekty vytištěné 3D tiskárnou komunikují přes Wi-Fi bez použití elektřiny

7. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Plastové objekty vytištěné 3D tiskárnou komunikují přes Wi-Fi bez použití elektřinyVědcům na University of Washington se podařilo poprvé na světě vytvořit pomocí 3D tiskárny plastové objekty, které samy od sebe, bez elektřiny a bezdrátově, komunikují s jinými zařízeními. Jde o objekty běžného použití vytisknuté pomocí běžně dostupných komerčních plastů, které komunikují se svým okolím odrážením Wi-Fi signálu do přijímače, který signály dekóduje a na jejich základě provádí nějakou akci. Své modely dali výzkumníci k dispozici veřejnosti na svých stránkách, můžete si tak sami vyzkoušet jak fungují.

celý článek

Samsung otestoval mobilní síť nové generace 5G na palubě pohybujícího se vlaku

4. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Samsung otestoval mobilní síť nové generace 5G na palubě pohybujícího se vlakuVývoj nového rychlého mobilního připojení jde kupředu. Po celém světě vznikají testovací sítě a plánují se implementace zkušebních vysílačů. Jihokorejské společnosti Samsung se začátkem prosince podařilo ve spolupráci s japonským mobilním operátorem otestovat připojení na palubě pohybujícího se vlaku. Vlak jel rychlostí 100 km/h a síť 5G umožnila download rychlostí 1,7 Gb/s, což umožnilo stahovat video v kvalitě 8K a také upload streamu ve 4K. Cílem japonského operátora je spustit sítě 5G do roku 2020. Ve stejné době by se mohla technologie objevit pro komerční využití také v sousedním Německu a postupně se objevovat i u nás.

celý článek

Tým vědců vytvořil nový rekord v rychlosti přenosu dat: 43 terabitů za sekundu

7. 8. 2014 (novější než zobrazený článek)

Tým vědců vytvořil nový rekord v rychlosti přenosu dat: 43 terabitů za sekunduTým vědců z Karlsruhe Institute for Technology (KIT) pokořil původní rekord 32 terabitů za sekundu za použití laseru a optického kabelu. Speciální optický kabel byl vyvinut japonskou firmou NTT a obsahuje místo jediného optického vlákna hned sedm. Rychlost přenosu dat neustále roste a rekordy padají každý rok, na rychlejší internet ve svém počítači si ale ještě počkáte.

Dnes dopoledne čelil útokům český vyhledávač seznam.cz, služba už je v Čechách obnovena

5. 3. 2013

Po včerejším útoku na významné české zpravodajské servery dnes čelil útokům i největší český vyhledávač Seznam. Podobně jako včera šlo o útok typu DDoS, který zahltí server obrovským množstvím požadavků a dochází tak k situaci, kde systém nezvládá všechny vyřídit, služba je tak zpomalena, nebo zcela nedostupná. Strůjce útoku se doposud nepřihlásil. Seznam obnovil svou činnost pro uživatele z České republiky a situaci nadále řeší.

České zpravodajské servery se staly terčem útoků a jsou mimo provoz

4. 3. 2013

Hlavní české zpravodajské servery se dostaly v pondělí ráno na mušku internetovým hackerům. Mimo provoz jsou mimo jiné weby ihned.cz, idnes.cz, lidovky.cz nebo také novinky.cz, útok zřejmě ovlivní i další. Podle vyjádření Martina Mesršmída, který má ve vydavatelství Economia na starosti nové technologie, jde o klasický DDoS útok, při kterém jsou servery zahlceny množstvím požadavků, což způsobuje jejich neschopnost je všechny obsloužit.

celý článek

Vědci přenesli kvantovou informaci z atomu na foton, usnadní se tak přenos kvantové informace

6. 2. 2013

Vědci přenesli kvantovou informaci z atomu na foton, usnadní se tak přenos kvantové informaceOptické kabely dnes slouží k přenosu informace rychlostí světla, v budoucnosti by ale mohly (stejnou rychlostí) přenášet také kvantovou informaci. Vědcům se totiž podařilo přenést kvantovou informaci z atomu na foton, který lze následně pomocí optického kabelu transportovat rychlostí světla k cíli, kde je kvantová informace opět přenesena na atom.

celý článek

Japonský mobilní operátor spouští univerzální překladač v reálném čase, stačí mít smartphone

22. 10. 2012

S aplikací Hanashite Honyaku vyvinutou japonským mobilním operátorem NTT DoCoMo, už Vám může být jedno, jakým jazykem mluví člověk, kterému právě voláte. Překládání mluvené konverzace v reálném čase se v Japonsku stane od listopadu realitou a může s sebou přinést revoluci s globální komunikaci.

celý článek