Měsíc bude mít nový měsíc, NASA chce přitáhnout planetku a umístit ji na oběžnou dráhu Měsíce

14. 4. 2013
Lety do vesmíru Orion Planetky (asteroidy) Asteriod Redirect

V navrhovaném rozpočtu NASA pro fiskální rok 2014, který před pár dny představil prezident Obama, se nachází suma 100 milionů dolarů, která má odstartovat program, na jehož konci poletí skupina astronautů k planetce zaparkované na orbitě Měsíce. Pokud by šlo všechno podle plánu, astronauti by mohli ve vesmírné lodi Orion navštívit zhruba 7-10 metrů dlouhý asteroid navštívit během deseti let.

Planetka, zachycení automatickou sondou

Planetka, zachycení automatickou sondou NASA plánuje prozkoumat jednu z planetek patřících do třídy NEO objektů, které krouží po podobné oběžné dráze jako Země. Po jejím úspěšném zachycení bude planetka pomocí automatické sondy transportována do blízkosti Měsíce, kde poslouží jako cíl pro pilotované mise.V první fázi bude třeba najít vhodný objekt, a to jak svou velikostí, hmotností tak třeba i oběžnou drázou. Planetka se musí nacházet dostatečně blízko Země, bude tedy pocházet z tzv. NEO objektů (near-earth objets), které mají podobnou oběžnou dráhu jako Země. Její prozkoumání tak pomůže lépe poznat bezprostřední sousedy naší planety, kteří zároveň mohou představovat významné riziko při příliš velkém přiblížení.

Ve druhé fázi bude k planetce vyslána automatická sonda, která ji zachytí a dopraví na oběžnou dráhu Měsíce, kde - na rozdíl od té zemské - není takový provoz. Nebezpečí pro Zemi od deset metrů velkého objektu nehrozí, kompletně by shořel v atmosféře. Při této fázi mise se lidé poprvé pokusí změnit oběžnou dráhu objektu ve vesmíru, což může být nepostradatelná zkušenost v případě, že se objeví planetka, která by se měla srazit s naší planetou. Mise astronautů k této planetce by mohla proběhnout někdy v roce 2025, dost možná by se tak ale mohlo stát i o několik let dříve. Díky prakticky nulové gravitaci, je přistání na malé planetce výrazně jednodušší než přistání na jakékoliv planetě nebo Měsíci. Planetka by tedy mohla být cílem jedné z prvních cest vesmírné lodi Orion, která se příští rok při prvním zkušebním letu podívá poprvé do vesmíru. Zatím je ale všechno ve fázi plánování. Navržený rozpočet pro NASA jde nyní na schválení do kongresu. Rozpočet pro NASA na fiskální rok 2014 (začíná v říjnu) je zhruba stejný jako ten pro předchozí rok (výdaje 17,7 miliard dolarů). Součástí tohoto rozpočtu jsou mimo jiné finance na vývoj raket a vesmírných lodí (2,7 miliardy $), planetární výzkum (1,2 miliardy $), vývoj soukromých vesmírných lodí (822 milionů $) nebo třeba teleskop Jamese Webba (658 milionů $). Plán na cestu astronautů k planetce je součástí vesmírného programu prezidenta Obamy, který volá po konstrukci rakety SLS a vesmírné lodi Orion pro průzkum vesmíru za oběžnou drahou Země. S funkční lodí Orion by se podle jeho plánu měla posádka vydat do roku 2025 k planetce a po roce 2030 k Marsu.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru

Vesmírná loď Starliner na svém prvním letu k ISS vstoupila na špatnou oběžnou dráhu, ke stanici nepoletí

20. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Dnes ve 12:36 vyletěla na svou první cestu na oběžnou dráhu vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing. Kapsli, která by od příštího roku mohla vozit na ISS posádku amerických astronautů, vynáší raketa Atlas V.

celý článek

NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné stanici

1. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA v příštích pěti letech plánuje komerční lety k Mezinárodní vesmírné staniciNASA chce využít nových soukromých vesmírných lodí Crew Dragon a Starliner k umožnění komerčních letů na ISS. Takové mise by mohly trvat od 15 do 30 dní a mimo jiné by umožnily zhodnocení psychologických dopadů na netrénované astronauty.

Společnost Blue Origin se chystá na Měsíc. Vyvine nový motor a přistávací modul Blue Moon

10. 5. 2019 (novější než zobrazený článek)

Společnost Blue Origin se chystá na Měsíc. Vyvine nový motor a přistávací modul Blue MoonCEO Jeff Bezos v noci slavnostně představil plány svojí společnosti Blue Origin pro cesty na Měsíc. Tento program se jmenuje Blue Moon a jeho cílem je dovézt náklad i posádku k Měsíci a zpět. Pomoci tomu má zcela nový raketový motor BE-7, který už společnost vyvíjí a mohl by být poprvé zažehnutý už letos v létě. Tento motor bude součástí nového přistávacího modulu Blue Moon, který by mohl k Měsíci letět s posádkou už v roce 2024.

celý článek

Člověk na Měsíci do 5 let, NASA požaduje vyšší rozpočet pro lety na Měsíc

11. 3. 2019 (novější než zobrazený článek)

Člověk na Měsíci do 5 let, NASA požaduje vyšší rozpočet pro lety na MěsícVe finančních požadavcích NASA pro příští fiskální rok (začíná v říjnu 2019) se podle předběžných zpráv objevují vyšší částky pro průzkum Měsíce na úkor jiných programů. Podle nových plánů by mohli první astronauti přistát na povrchu Měsíce už v 2024. Zároveň však dojde k omezení financí pro cesty do hlubokého vesmíru (například cesta na Mars, která byla doposud plánována na polovinu třicátých let). Ukazuje se tak posun ke krátkodobějším cílům od těch dlouhodobých.

celý článek

První soukromá vesmírná loď Crew Dragon je na oběžné dráze, v rámci testovacího letu poletí k ISS

2. 3. 2019 (novější než zobrazený článek)

První soukromá vesmírná loď Crew Dragon je na oběžné dráze, v rámci testovacího letu poletí k ISSV sobotu v 8:54 našeho času odstartovala raketa Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon na její první cestu k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. V prvních deseti minutách proběhlo vše podle plánů, raketa vynesla vesmírnou loď na oběžnou dráhu a její první stupeň se vrátil zpět na Zemi, kde řízeně přistál na palubě automatické lodi v oceánu. Crew Dragon je nová verze vesmírné lodi Dragon, kterou společnost Spacex modifikovala pro lety astronautů na oběžnou dráhu.

celý článek

Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověka

11. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

Elon Musk naznačil cenu cesty na Mars, měla by být dostupná pro běžného člověkaŽivot na Marsu se zdá být každým rokem reálnější. Na rozdíl od NASA a dalších vesmírných agentur, které se zatím soustředí na výzkum vesmíru malým okruhem vyvolených, intenzivně trénovaných astronautů, má společnost SpaceX cíl výrazně jiný: dostupné cesty na sousední planetu pro úplně obyčejné lidi. Podle Elona Muska by měla být cena za cestu na Mars srovnatelná s koupí domu, což by mělo umožnit postupnou kolonizaci Marsu.

celý článek

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem NASA, v roce 2020 by mohl letět k ISS

21. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem NASA, v roce 2020 by mohl letět k ISSAmerická společnost Sierra Nevada prošla ověřením NASA IR4 a může začít vyrábět první verzi raketoplánu Dream Chaser, která by se mohla podívat do vesmíru v roce 2020. Společnost vyvíjí raketoplán za pomoci zkušeností a financí NASA v rámci programu CRS-2 (Commercial Resupply Services 2) a v budoucnu by jeho prostřednictvím měla zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. V rámci CRS-1 byly za pomoci NASA vyvinuty nákladní lodě Dragon a Cygnus, které už k ISS pravidelně létají.

celý článek