Společnost Orbital Sciences úspěšně otestovala raketu Antares, příště už poletí s nákladní lodí Cygnus

22. 04. 2013
Antares Rakety Cygnus Orbital Sciences ISS

Společnost Orbital Sciences získala, podobně jako SpaceX, kontrakt od NASA na dopravu zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podobně jako SpaceX také vyvíjí vlastní raketu i vesmírnou loď. Sestrou k už fungující raketě Falcon 9, která vynáší na oběžnou dráhu vesmírnou loď Dragon, je raketa Antares, která prošla v neděli finálním testem a vynesla do výšky 250 kilometrů náklad, který má představovat budoucí automatickou nákladní loď Cygnus.

Cygnus

Cygnus - automatická vesmírná loď společnosti Orbital Sciences. Podle kontraktu s NASA by měla společnost dopravit do roku 2015 9 nákladů na Mezinárodní vesmírnou staniciAntares je nově vyvinutá raketa (v dřívějších fázích vývoje byla označována jako Taurus II) a v neděli proběhl její první let do vesmíru. Při plné výbavě zvládne vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad o hmotnosti až 6 tun (Falcon dokáže vynést na stejnou orbitu až 10 tun).

Do konce roku chce společnost Orbital Sciences ještě naposled otestovat raketu Antares a nákladní loď Cygnus. Mise Cygnus 1 (Orbital Sciences COTS Demo Flight) by měla proběhnout letos v červnu a jejím cílem je ISS. Pokud se při této misi neobjeví výraznější problémy, ještě do konce roku 2013 proběhne plnohodnotná zásobovací mise na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Antares

Vyšetřování nehody rakety Antares je v plném proudu, vše ukazuje na závadu na motoru rakety

05. 11. 2014 (novější než zobrazený článek)

Vyšetřování nehody rakety Antares je v plném proudu, vše ukazuje na závadu na motoru raketyPrvní výsledky vyšetřování nehody z 28. října poukazují na závadu na motoru rakety Antares, oznámila to ve středu 5. listopadu společnost Orbital Sciences. Raketa Antares je poháněná motory AJ26, které jsou modifikovanou verzí sovětských motorů NK-33 a NK-43, známé pro svůj výjimečný poměr výkon/hmotnost (136,7). Výsledkem pravděpodobně bude ukončení používání těchto motorů v raketách Antares v budoucnosti. Orbital Sciences hodlá dodržet svůj kontrakt s NASA na dodávky zásob na ISS, bez změny ceny a pouze s mírnou změnou termínů startů raket.

Raketa Antares explodovala při startu, měla vynést nákladní loď Cygnus k ISS

29. 10. 2014 (novější než zobrazený článek)

Obří exploze ozářila místo prvního nočního startu rakety Antares, která měla vynést na oběžnou dráhu nákladní loď Cygnus, jež měla na ISS dovézt nové zásoby. NASA i společnost Orbital Sciences nadále vyšetřují příčinu exploze ale zároveň pokračují v přípravách dalších zásobovacích misí. Vesmírná loď Cygnus už k ISS dvakrát se zásobami doletěla a včera se tak mělo stát potřetí, celkem by měl Cygnus podle dosavadního kontraktu letět k ISS osmkrát. Podle NASA havárie rakety nijak neohrozí posádku na oběžné dráze. Už v prosinci by měla k orbitální stanici letět druhá soukromá nákladní loď, Dragon.

Nákladní loď Cygnus míří po úspěšném startu rakety Antares k orbitální stanici

19. 09. 2013 (novější než zobrazený článek)

Nákladní loď Cygnus míří po úspěšném startu rakety Antares k orbitální stanici Už druhá soukromá společnost se pokouší prorazit s technologií pro zásobování Mezinárodní vesmírné stanice. Po společnosti SpaceX, jejíž Dragon už ISS několikrát navštívil, přichází na řadu Orbital Sciences a vesmírná loď Cygnus, která ve středu odstartovala na první demonstrační let. Raketa Antares odstartovala s nákladní lodí Cygnus ve středu v Virginie a realizovala tak první let z tohoto amerického státu k ISS, doposud létaly rakety, včetně Falconu s Dragonem, k ISS z Floridy.

celý článek

Finální test rakety Antares proběhl úspěšně, už v létě by mohl proběhnout první let k ISS

26. 02. 2013

Americká společnost Orbital Sciences provedla v pátek finální test své rakety Antares před jejím prvním letem do vesmíru, který by měl proběhnout v příštích týdnech. Při svém příštím letu do vesmíru, plánovaném na léto tohoto roku, by už měla raketa Antares nést automatickou vesmírnou nákladní loď Cygnus, jejímž cílem bude Mezinárodní vesmírná stanice.

celý článek