Rusko by nakonec mohlo pokračovat ve spolupráci na ISS i po roce 2020

28. 8. 2014
ISS Roskosmos

Podle vesmírné agentury Roskosmos by mohla ruská spolupráce s dalšími čtyřmi zeměmi na projektu ISS pokračovat i po roce 2020. Ještě před pár týdny to přitom vypadalo, že aktuální roztržka mezi Ruskem a USA nakonec způsobí ukončení spolupráce zmíněným rokem a Rusko se bude soustředit na jiné, zajímavější projekty. Podle všeho ale nadále pokračuje stavba nových modulů pro ruskou část stanice a možnost pokračování spolupráce je vysoká.

Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice - Mezinárodní vesmírná stanice ISS (International Space Station)Rusko začalo společně s Kanadou, EU, Japonskem a USA stavět Mezinárodní vesmírnou stanici v roce 1998. Dnes plánuje NASA využívat ISS nejméně do roku 2028. Podle slov Alexeje Krasnova, vedoucího pro ruský ISS program, z července 2014 ale Roskosmos kvůli krizi na Ukrajině nedostal svolení od vlády k pokračování ve spolupráci po roce 2020. Plány na oddělení ruské části ISS a vytvoření vlastní orbitální stanice už začaly plnit ruská média, jako nejpravděpodobnější se jeví program OPSEK (Orbital Piloted Assembly and Experiment Complex).

Ukrajinská krize vyvolala tenze mezi USA a Ruskem a vesmírná spolupráce těchto dvou velmocí byla doslova otřesena. NASA je závislá na Rusku při dopravě svých astronautů na oběžnou dráhu od doby, kdy vyřadila z provozu raketoplány. Mimo to také využívá množství ruských součástek do raket a embargo uvalené na nákup zboží z Ruska tuto krizi nadále prohloubilo. Výsledkem bylo prohlášení ruského vicepremiéra, že si Američané mohou své astronauty posílat na ISS třeba pomocí trampolíny.

Podle zdroje z Roskosmosu, kterého citovaly noviny Izvestija, ale existuje velká pravděpodobnost, že vláda k pokračování spolupráce na ISS nakonec svolí. Produkce nových zařízení pro ISS totiž nadále pokračuje podle plánu. Je však otázkou, zda jde o důkaz pokračující spolupráce mezi Roskosmosem a NASA, nově vytvářené moduly mohou být míněny pro nově připravovanou stanici OPSEK. Další otázkou však zůstává, zda Rusko má dostatek financí na to, aby zvládlo podobný projekt samo. Západní sankce uvalené na Ruskou federaci jsou mířeny nejen na armádní a průmyslovou spolupráci, ale také na finanční a ztěžují ruským bankám přístup k penězům.

Kanada, EU, Japonsko a USA ale nejsou jedinými potenciálními partnery Ruska ve vesmíru. Zejména Indie a Čína by pro Rusko mohly být významnými partnery při konstrukci nové orbitální stanice. Čína dopravila robotický rover na Měsíc a Indie vyslala orbitální sondu k Marsu, obě země vyvíjejí vlastní satelitní navigaci a nové rakety pro pilotované i nepilotované lety do vesmíru. Nehledě na to, že jedním z cílů čínského vesmírného programu je výstavba vlastní stanice na oběžné dráze Země.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie ISS

Mise japonské nákladní lodi HTV k vesmírné stanici byla odložena kvůli požáru na startovací rampě

11. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Mise japonské nákladní lodi HTV k vesmírné stanici byla odložena kvůli požáru na startovací rampěJaponská vesmírná agentura JAXA odložila start rakety H2-B s automatickou nákladní lodi HTV kvůli požáru, který se objevil 3,5 hodiny před plánovaným startem. Podle vyjádření společnosti Mitsubishi Heavy Industries, která raketu pro JAXA vyrábí, nedošlo k žádným zraněním a příčina požáru se dál vyšetřuje. HTV je automatická nákladní loď japonské vesmírné agentury, která má za úkol zásobovat mezinárodní vesmírnou stanici ISS, jde o její osmý let. Nový termín startu rakety H2-B zatím nebyl zveřejněn.

celý článek

Beton vyrobený ve vesmíru má odlišné vlastnosti, přesto by mohl posloužit k výstavbě budov na Měsíci i Marsu

10. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

Beton vyrobený ve vesmíru má odlišné vlastnosti, přesto by mohl posloužit k výstavbě budov na Měsíci i MarsuPosádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS se pokusila vyrobit beton na oběžné dráze. Výsledek dokázal, že beton v prostředí mikrogravitace ztvrdne, avšak jeho struktura je znatelně pórovitější než u betonu vyrobeného Zemi. Vědci nyní chtějí materiál z oběžné dráhy důkladně prozkoumat a dál zdokonalovat, aby mohl být použitý při výstavbě budoucích kolonií na Měsíci nebo Marsu.

celý článek

První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehem

7. 9. 2019 (novější než zobrazený článek)

První raketa Falcon 9, která ponese astronauty do vesmíru, prošla prvním testovacím zážehemSpolečnost SpaceX 29. srpna otestovala statickým zážehem motorů raketu Falcon 9, která vynese do vesmíru loď Crew Dragon při testovací misi Demo-2. Při této misi budou na palubě Dragonu dva astronauti a poletí k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Půjde o druhou testovací misi lodi Crew Dragon, při té první úspěšně doletěla na ISS a zpět, avšak zatím bez posádky. Doposud nebylo stanoveno pevné datum této mise, očekává se nicméně, že to bude koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku.

celý článek

Orbitální stanice ISS má nový dokovací port. Bude sloužit novým soukromým vesmírným lodím

22. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Orbitální stanice ISS má nový dokovací port. Bude sloužit novým soukromým vesmírným lodímDvojice amerických astronautů včera při výstupu do volného prostoru zprovoznila nový port pro vesmírné lodě na ISS s označením IDA-3 (International Dock Adapter). Zařízení bude používáno novými loděmi Crew Dragon a Starliner, které aktuálně vyvíjí společnosti SpaceX a Boeing. Na ISS už funguje podobné zařízení IDA-2, které bylo nainstalováno v roce 2016.

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tisku

16. 7. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA chce vyzkoušet výrobu družic na oběžné dráze pomocí 3D tiskuNASA v minulém týdnu udělila kontrakt na 73,7 milionů dolarů kalifornské společnosti Made in Space. Společnost peníze využije na přípravu prototypu družice Archinaut, která na oběžné dráze vyrobí zcela nové zařízení pomocí 3D tisku. První test by mohl proběhnout v roce 2022, kdy by mohla zařízení vynést na oběžnou dráhu raketa Electron.

celý článek

Vesmírná loď Crew Dragon po své první misi k ISS úspěšně přistála v oceánu, příští let už s posádkou

8. 3. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vesmírná loď Crew Dragon po své první misi k ISS úspěšně přistála v oceánu, příští let už s posádkouPo sobotním startu na raketě Falcon 9 a šesti dnech strávených ve vesmíru se vesmírná loď Crew Dragon dnes odpoledne úspěšně vrátila ze své první testovací mise. Crew Dragon zatím stále ještě bez posádky přistál za asistence čtyř padáků v Atlantiku ve 14:47 CET a završil tak úspěšnou první testovací misi Demonstration mission-1. Po této misi má následovat už let s posádkou, který by mohl proběhnout v červenci, ale je možné, že pro zajištění maximální bezpečnosti dvou astronautů na palubě, může být start odložen.

První testovací let vesmírné lodi Crew Dragon pokračuje úspěšným zakotvením u ISS

3. 3. 2019 (novější než zobrazený článek)

První testovací let vesmírné lodi Crew Dragon pokračuje úspěšným zakotvením u ISSVesmírná loď Crew Dragon na své první cestě do vesmíru úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Nový Dragon je nyní ke stanici připojen přes nový mezinárodní kotvící adaptér k modulu Harmony. Vesmírná loď určená pro dopravu astronautů může u stanice vydržet až 210 dní, při tomto testovacím letu se však zdrží jen 5 dní, poté se opět vrátí na Zemi.

celý článek