Europu by mohly zkoumat mikrosondy - NASA vybírá misi na průzkum měsíce Jupitera

5. 10. 2014
Europa Jupiter

NASA udělila grant 100 000 dolarů na přípravu potenciální mise k Europě, která by využila celé letky automatických sond na zkoumání povrchu a nitra měsíce. Nízkonákladová mise by umístila na oběžnou dráhu malý satelit, který by vypouštěl mikrosondy o velikosti poštovní známky. Sondy by dopadly na vybrané místo na povrchu, kde byla z orbity detekována aktivita způsobená například vyvěráním vody z nitra měsíce. Vědci, kteří se na návrhu mise podíleli věří, že by mohli s relativně nízkými náklady zjistit více o Europě a o tom, co se děje pod její ledovou slupkou.

Europa

Europa Europa je jeden ze čtyř velkých (galileových) měsíců planety Jupiter a jen o něco menší než náš Měsíc. Pod ledovou slupkou tohoto měsíce se ukrývá oceán, větší než všechny oceány na zemi dohromady. Vědci se domnívají, že gravitace Jupitera a dvou dalších měsíců vytváří gravitační efekt, který deformuje Europu a vede k zahřívání jejího nitra.Příjemcem financí je nezisková organizace Draper Laboratory, která se soustředí na vývoj pokročilých technologií a s NASA už spolupracuje na jiných programech. Americká vesmírná agentura tento grant udělila prostřednictvím programu NIAC (NASA Innovative Advanced Concepts), ve kterém vybírá v několika vlnách nové koncepty na průzkum vesmíru. Návrh mikrosond na průzkum Europy je teď v první fázi a obdržel obnos 100 000 dolarů. Pokud se ukáže, že je proveditelný a NASA jej bude chtít nadále rozvíjet, mohou si jeho autoři sáhnout na ještě větší.

Daper Laboratory navrhuje vyslat k Europě CubeSat - malý satelit o velikosti několika decimetrů. CubeSaty jsou v posledních letech hojně vypouštěny na oběžnou dráhu Země, díky svým malým rozměrům jsou připojovány k větším nákladům (jako jsou cesty zásobovacích lodí k ISS) a mohou se tak dostat do vesmíru levně. Malá hmotnost CubeSatu zlevní také misi k Europě, nebude sice nabitý vědeckými přístroji, dokáže však posbírat dostatek nových dat, na jejichž základě může být navržena následná, důkladnější (a dražší) mise.

CubeSat na oběžné dráze Europy bude vybaven gravitačním senzorem vyvinutým také v Draper Laboratory, s jeho pomocí budou moct vědci zmapovat vnitřní strukturu měsíce. Podobný princip už NASA použila při průzkumu Měsíce při misi GRAIL, potřebovala k tomu ale dvě sondy, které snímaly objekt současně. Vědci z Draper Laboratory mají fungující model, který využívá metody měření studeného atomu, při kterém pomocí magnetických polí a laserů stabilizují atom a měří gravitační sílu, která na něj působí. Nepotřebují k tomu druhou sondu a dokáží toto zařízení umístit na malinký CubeSat.

Mikrosondy (nazvané v návrhu mise chipsat) by mohly být vypuštěny na konkrétní místo na povrchu Europy, kde byla z oběžné dráhy zachycena nějaká aktivita. Vědci se totiž domnívají, že se voda z oceánu pod povrchem na některých místech dostává na povrch, pomocí mikrosond by mohli zjistit její složení. Výhodou je pohotovost, se kterou by při takovéto misi mohli vědci reagovat na detekovanou aktivitu.

Každá mikrosonda by obsahovala senzory, které by dokázaly detekovat přítomnost určitých chemických prvků. Nebude obsahovat žádné pohyblivé součástky ani další vědecká zařízení. Na povrch Europy by sondy dopadaly volným pádem, jejich konstrukce a nízká gravitace měsíce by jim však měly umožnit přistát neporušené.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Europa

NASA na Antarktidě zkouší podmořského robota pro vzdálené měsíce

23. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA na Antarktidě zkouší podmořského robota pro vzdálené měsíceInženýři z NASA vyvinuli prototyp automatického podmořského plavidla BRUIE (Buoyant Rover for Under-Ice Exploration) a chystají se jej otestovat v ledových vodách Antarktidy. Tento rover je válec asi metr dlouhý a po obou stranách má velká kola, která mu umožňují pohyb pod ledovou vrstvou na hladině. V budoucnosti by toto zařízení mohlo putovat na měsíc Europa k Jupiteru nebo Enceladus u Saturnu, kde vědci předpokládají existenci velkých podpovrchových oceánů.

celý článek

V okolí měsíce Europa se nachází molekuly vody, objev podporuje teorii o existenci gejzírů na jejím povrchu

19. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

V okolí měsíce Europa se nachází molekuly vody, objev podporuje teorii o existenci gejzírů na jejím povrchuVědcům se s pomocí teleskopu W. M. Keck Observatory na Havaji podařilo poprvé detekovat molekuly vody v bezprostředním okolí Europy, jednoho ze čtyř velkých měsíců planety Jupiter. Vědci předpokládají přítomnost oceánu pod povrchem tohoto měsíce a v posledních letech se objevuje také evidence podporující existenci gejzírů na jeho povrchu.

celý článek

NASA testuje anténu pro sondu k měsíci Europa. Stále ale není zřejmé, na jaké raketě Europa Clipper poletí

6. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

NASA testuje anténu pro sondu k měsíci Europa. Stále ale není zřejmé, na jaké raketě Europa Clipper poletíMěsíc planety Jupiter Europa je pro mnohé z vědců nejzajímavějším místem k prozkoumání ve sluneční soustavě. Jde totiž o ledové těleso, pod jehož povrchem se ukrývá globální oceán. Už za čtyři roky by k Europě měla odletět vesmírná sonda Europa Clipper, jejímž úkolem bude podrobně zmapovat její povrch a procesy, které na něm i pod ním probíhají. Vývoj sondy postupuje dopředu a NASA už testuje novou anténu, kterou bude vybavena.

celý článek

Nová teplotní mapa Europy odhalila nezvykle chladnou oblast na severní polokouli

26. 10. 2018 (novější než zobrazený článek)

Nová teplotní mapa Europy odhalila nezvykle chladnou oblast na severní polokouliEuropa je měsíc planety Jupiter pokrytý ledovou slupkou tvořící popraskaný povrch s množstvím geologických útvarů. Nová série čtyř snímků z radioteleskopu ALMA nyní odhaluje teplotní mapu povrchu Europy v dostatečném rozlišení, aby bylo možné zkoumat souvislosti konkrétních geologických oblastí s naměřenými teplotními rozdíly. V datech se také objevuje doposud neznámá chladná oblast na severní polokouli tohoto měsíce.

celý článek

Misi na Europu by mohly komplikovat velké krystaly ledu na jejím povrchu

9. 10. 2018 (novější než zobrazený článek)

Misi na Europu by mohly komplikovat velké krystaly ledu na jejím povrchuPodle nové studie v magazínu Nature Geoscience by mohl být povrch Europy, ledového měsíce planety Jupiter, pokrytý obřími krystaly ledu o výšce až 15 metrů. To by mohla být komplikace pro plánovanou misi na povrch Europy, která má zkoumat led a oceán, který se pod ním ukrývá. Problémové by mohly být zejména oblasti kolem rovníku, plánovaná mise tak musí buďto přistát blíže pólům, nebo s vysoce nerovným povrchem počítat.

celý článek

JUICE: první evropská mise k planetě Jupiter prochází prvními testy pro ověření technologií

11. 9. 2018 (novější než zobrazený článek)

JUICE: první evropská mise k planetě Jupiter prochází prvními testy pro ověření technologiíEvropská vesmírná agentura ESA společně se společností Airbus pokračují v přípravě mise JUICE, která vyšle sofistikovanou vesmírnou sondu k planetě Jupiter. Aktuálně probíhá testování na zjednodušeném modelu sondy (Thermal Development Model, TDM), při kterém se ověřuje dopad okolních teplot na sondu a její přístroje. Vývoj je teprve na začátku, nicméně podle ESA zatím vše směřuje k plánovanému startu mise v roce 2022.

celý článek

První mapa radiace, která dopadá na povrch Europy

31. 7. 2018 (novější než zobrazený článek)

První mapa radiace, která dopadá na povrch EuropyVědci prozkoumali data z misí, které v historii studovaly měsíc Europa obíhající planetu Jupiter, aby potvrdili, že nejsilnější radiace se nachází na rovníku a naopak v blízkosti pólů je relativně slabá. Europa má pod svým povrchem globální oceán jehož materiál se někdy dostává až na povrch (možná podobně jako láva na Zemi) a data o radiaci napoví, jak dlouho vydrží než je radiací sterilizovaný. Vědci využili data z misí Galileo a Voyager 1.

celý článek