Suborbitální letadlo SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic havarovalo v poušti Mojave

2. 11. 2014
Virgin Galactic Suborbitální lety Vesmírná turistika

Společnost Virgin Galactic plánovala začít příští rok s komerčními suborbitálními lety, už teď je ale jasné, že tento milník se bude posouvat, možná o několik let. Příčinou je páteční havárie letadla VSS Enterprise při níž jeden pilot zahynul a druhý byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice. Richard Branson, majitel společnosti Virgin, se v rozhovoru po havárii zavázal, že udělá vše proto, aby minimalizoval zpoždění prvních komerčních letů pro veřejnost.

SpaceShipTwo

SpaceShipTwo Suborbitální letadlo SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic vyrábí její dceřiná společnost Scaled Composites. Na snímku je model VSS Enterprise, který měl do suborbitálních výšek vynášet první turisty. V roce 2014 však došlo k jeho zničení při testovacím letu.Prohlášení na webu Virgin Galactic říká, že společnost bude spolupracovat při vyšetřování nehody s výrobcem letadla Scaled Composited i místními úřady. Příčina nehody zatím není známá, havárie nastala při testovacím letu, kterých už proběhlo velké množství. Společnost prostřednictvím CEO George Whitesidese také vyjadřuje soustrast nad zemřelým pilotem a ubezpečuje, že dělá vše pro rodiny obou pilotů.

Virgin Galactic má kromě havarovaného VSS Enterprise k dispozici ještě další letadlo SpaceShipTwo, VSS Voyager. To je ale stále ve výrobě, v říjnu 2014 je kompletní z asi 60 % a do provozu má jít až v příštím roce. Celkem měla mít letka Virgin Galactic pět letadel SpaceShipTwo.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

  Další zprávy z kategorie Virgin Galactic

  Sám majitel Virgin Galactic chce do července letět na hranici vesmíru v lodi, kterou jeho firma vyvíjí

  10. 2. 2019 (novější než zobrazený článek)

  Sám majitel Virgin Galactic chce do července letět na hranici vesmíru v lodi, kterou jeho firma vyvíjíMajitel společnosti Virgin Galactic Richard Branson oznámil, že hodlá sám letět do vesmíru na palubě lodi, kterou jeho firma vyvíjí pro turisty, a to do července letošního roku. Vesmírné lodě SpaceShipTwo mají vynášet platící turisty na hranici vesmíru, tedy do výšky kolem sta kilometrů nad zemský povrch. Koncem loňského roku při posledním testovacím letu vyletěla vesmírná loď VSS Unity zatím nejvýše, do výšky 80 km.

  celý článek

  Suborbitální raketoplán VSS Unity společnosti Virgin Galactic dosáhl poprvé hranice vesmíru

  14. 12. 2018 (novější než zobrazený článek)

  Suborbitální raketoplán VSS Unity společnosti Virgin Galactic dosáhl poprvé hranice vesmíruRaketoplán VSS Unity vyletěl 13. prosince poprvé až ke hranici vesmíru a přiblížil tak první komerční let společnosti Virgin Galactic s vesmírnými turisty. Jde o letošní čtvrtý let raketoplánu SpaceShipTwo, který nese jméno VSS Unity, na jeho palubě byli dva piloti Mark Stucky a Rick Sturckow.

  celý článek

  Během týdnů by měla společnost Virgin Galactic začít létat na hranici vesmíru

  11. 10. 2018 (novější než zobrazený článek)

  Během týdnů by měla společnost Virgin Galactic začít létat na hranici vesmíruBritský miliardář Richard Branson prohlásil, že očekává, že jeho společnost Virgin Galactic vyšle svou první vesmírnou loď do vesmíru během pouhých týdnů, nikoliv měsíců. Zároveň také dodal, že on sám této možnosti využije během následujících měsíců. Společnost Virgin Galactin chce poskytovat lety na hranici vesmíru (100 km) pro turisty, kteří mají platit zhruba 250 000 dolarů. Pokud se prohlášení Bransona splní, bude Virgin Galactic první soukromou společností, která podobnou službu poskytuje.

  celý článek

  Vesmírná loď VSS Unity od Virgin Galactic provedla první raketový zážeh vysoko v atmosféře

  10. 4. 2018 (novější než zobrazený článek)

  Vesmírná loď VSS Unity od Virgin Galactic provedla první raketový zážeh vysoko v atmosféřeSuborbitální raketoplán společnosti Virgin Galactic VSS Unity prošel ve čtvrtek osmým testem, který jej dostal zatím nejvýš do atmosféry a dosáhl při něm doposud nejvyšší rychlosti. Virgin Galactic se tak dostává zase o krok blíže k pravidelným komerčním letům svých vesmírných lodí označovaných SpaseShipTwo na hranici vesmíru.

  celý článek

  Společnost Virgin Galactic provedla už sedmý test své suborbitální lodě VSS Unity

  18. 1. 2018 (novější než zobrazený článek)

  Společnost Virgin Galactic provedla už sedmý test své suborbitální lodě VSS UnityPři testu byla suborbitální loď VSS Unity vynesena mateřskou lodí VMS Eve do výšky 6 700 metrů, ve které byla spuštěna do klouzavého letu. Při svém letu dosáhla rychlosti 0,9 machu, tedy téměř rychlosti zvuku, což je maximální rychlost, kterou dokáže loď Unity dosáhnout bez zažehnutí svých raketových motorů. Dalším krokem v testování spolehlivosti a výkonu nového plavidla budou lety se zažehnutým raketovým motorem.

  celý článek