ESA se chystá na únorový start rakety Vega s experimentálním návratovým modulem IXV

21. 1. 2015
Space Rider (IXV) ESA Vega

Dlouho odkládaná mise IXV je aktuálně plánovaná na 11. února, kdy by měla z kosmodromu Kourou vyletět raketa Vega s IXV (Intermediate eXperimental Vehicle). Původní start byl 23. října loňského roku odložen, aby byl prostor na provedení dalších analýz a zajištění úspěchu této experimentální mise. Mise IXV bude trvat 100 minut od zážehu po dopad do moře. Dvoutunový modul o velikosti auta bude raketou Vega vynesen do výšky 320 kilometrů, a následně ještě vyšplhá o dalších 100 kilometrů výš, to už je výška srovnatelná s oběžnou dráhou ISS.

IXV

IXV - (Intermediate eXperimental Vehicle) je testovací plavidlo Evropské vesmírné agentury.Z této výšky zamíří IXV zpátky do atmosféry, kde musí vydržet extrémní podmínky při rychlosti 7,5 m/s, což je srovnatelné právě s návratem z nízké oběžné dráhy, kde se Mezinárodní vesmírná stanice nachází. V atmosféře potom dojde k otevření padáků a zbrzdění IXV před finálním dopadem do Pacifiku. Na IXV bude čekat loď Nos Aries, která modul vyloví a dopraví zpátky na pevninu pro důkladnou analýzu.

Evropská vesmírná agentura už dokázala vyvinout automatickou nákladní loď ATV, která zásobovala ISS posledních několik let. ATV však při návratu do atmosféry vždy shořelo, nebylo projektované na dopravu z vesmíru na Zemi. Toto chce ESA změnit a vyvíjí nové technologie, které mohou později sloužit také pro dopravu astronautů do vesmíru a zpátky. 
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Space Rider (IXV)

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022

7. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022Space Rider je automatická vesmírná loď vyvíjená evropskou vesmírnou agenturou. Nebude však sloužit pro dopravu nákladu na ISS jako už nepoužívaná ATV, bude létat na oběžnou dráhu s experimenty na palubě a následně se s nimi vracet na povrch Země. V uplynulých týdnech prošel schválením předběžný návrh celého systému lodi a ke konci tohoto roku by mělo dojít k jeho finálnímu ověření, po kterém bude následovat už samotná stavba prvního prototypu, který poletí do vesmíru.

celý článek

Evropská vesmírná agentura úspěšně otestovala experimentální návratový modul IXV

13. 2. 2015 (novější než zobrazený článek)

Evropská vesmírná agentura úspěšně otestovala experimentální návratový modul IXVESA (European Space Agency) ve středu vypustila raketu Vega s experimentálním modulem IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který slouží pro otestování nových technologií pro návrat z vesmíru do atmosféry Země. Evropa zatím nedisponuje technologií, která by umožnila návrat astronautů nebo experimentů zpátky na Zemi a snaží se to změnit právě tímto programem. Po startu v odpoledních hodinách našeho času vystoupalo IXV až do výše 412 kilometrů, aby se odtud vrátilo s vysokou rychlostí zpátky do atmosféry planety. Dvě hodiny po startu přistálo IXV úspěšně v Pacifickém oceánu nedaleko Galapág.

celý článek

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátky

23. 7. 2014

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátkyNa listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.

celý článek

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě Vega

21. 12. 2011

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě VegaNová evropská raketa Vega se pomalu dostává do startovacích plánů z latinskoamerického kosmodromu Kourou. Svým prvním startem příští rok na konci ledna se lehká raketa Vega zařadí mezi střední Sojuz a těžkou Ariane 5, které už z kosmodromu Kourou startují.

celý článek

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXV

15. 6. 2011

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXVIXV (Intermediate eXperimental Vehicle) je programem ESA, jehož cílem je navrhnout nový dopravní prostředek do vesmíru, který by měl mimojiné sloužit k dopravě lidské posádky do vesmíru. Podle Giorgio Tumina, projektového manažera mise, bude modul vynesen evropskou raketou Vega do vesmíru, poté se vrátí podobně jako raketoplán do zemské atmosféry a nakonec přistane za pomocí padáků do oceánu.

celý článek