Evropská vesmírná agentura úspěšně otestovala experimentální návratový modul IXV

13. 2. 2015
Space Rider (IXV) ESA

ESA (European Space Agency) ve středu vypustila raketu Vega s experimentálním modulem IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), který slouží pro otestování nových technologií pro návrat z vesmíru do atmosféry Země. Evropa zatím nedisponuje technologií, která by umožnila návrat astronautů nebo experimentů zpátky na Zemi a snaží se to změnit právě tímto programem. Po startu v odpoledních hodinách našeho času vystoupalo IXV až do výše 412 kilometrů, aby se odtud vrátilo s vysokou rychlostí zpátky do atmosféry planety. Dvě hodiny po startu přistálo IXV úspěšně v Pacifickém oceánu nedaleko Galapág.

IXV

IXV - (Intermediate eXperimental Vehicle) je testovací plavidlo Evropské vesmírné agentury.Po oddělení od rakety Vega ve výšce 340 kilometrů nad povrchem, pokračoval modul IXV ještě výš až nad oběžnou dráhu Mezinárodní vesmírné stanice. Odtud se IXV pomocí trysek nasměrovalo zpátky k Zemi. Při návratu dosáhl modul hypersonických rychlostí, ze kterých zpomalil díky tření v atmosféře a následně také pomocí padáků. Po dopadu do oceánu byl potom vyloven lodí Nos Aries. Průběh letu byl zaznamenáván třemi stovkami senzorů, jejichž data poslouží pro další fázi vývoje.

První výsledky právě proběhnutého testu lze očekávat za šest týdnů. Následovat bude další fáze programu nazvaného PRIDE (Programme for Reusable In-Orbit Demonstrator for Europe). Dalším krokem je vývoj letounu PRIDE, který bude létat do vesmíru na raketě Vega a přistávat bude na ranveji, podobně jako raketoplány NASA.

Animace průběhu mise
Start rakety Vega
Plány na vylovení IXV z oceánu
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Space Rider (IXV)

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022

7. 6. 2019 (novější než zobrazený článek)

Vývoj evropské automatické lodi Space Rider spěje úspěšně k první misi v roce 2022Space Rider je automatická vesmírná loď vyvíjená evropskou vesmírnou agenturou. Nebude však sloužit pro dopravu nákladu na ISS jako už nepoužívaná ATV, bude létat na oběžnou dráhu s experimenty na palubě a následně se s nimi vracet na povrch Země. V uplynulých týdnech prošel schválením předběžný návrh celého systému lodi a ke konci tohoto roku by mělo dojít k jeho finálnímu ověření, po kterém bude následovat už samotná stavba prvního prototypu, který poletí do vesmíru.

celý článek

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátky

23. 7. 2014

Evropské experimentální návratové plavidlo IXV je připraveno na svou cestu do vesmíru a zpátkyNa listopad tohoto roku je plánována evropská mise IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), která otestuje evropské technologie pro cestu z vesmíru zpátky na Zemi. Nepilotované experimentální plavidlo vynese do vesmíru evropská raketa Vega z jihoamerického kosmodromu Kourou. Mise je součástí snahy evropské agentury vyvinout technologie, které by umožnily bezpečný transport materiálu z oběžné dráhy na Zemi.

celý článek

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě Vega

21. 12. 2011

ESA v roce 2014 vyzkouší svůj návratový modul IXV, na nové raketě VegaNová evropská raketa Vega se pomalu dostává do startovacích plánů z latinskoamerického kosmodromu Kourou. Svým prvním startem příští rok na konci ledna se lehká raketa Vega zařadí mezi střední Sojuz a těžkou Ariane 5, které už z kosmodromu Kourou startují.

celý článek

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXV

15. 6. 2011

ESA v létě rozhodne o konstrukci prototypu návratového modulu IXVIXV (Intermediate eXperimental Vehicle) je programem ESA, jehož cílem je navrhnout nový dopravní prostředek do vesmíru, který by měl mimojiné sloužit k dopravě lidské posádky do vesmíru. Podle Giorgio Tumina, projektového manažera mise, bude modul vynesen evropskou raketou Vega do vesmíru, poté se vrátí podobně jako raketoplán do zemské atmosféry a nakonec přistane za pomocí padáků do oceánu.

celý článek