Soukromá vesmírná plachetnice LightSail-A úspěšně rozvinula své plachty

14. 06. 2015
LightSail-1 Vesmírný pohon Planetary Society

Je to malá krabička, velikosti bochníku chleba. Ukrývá však velmi lehkou a velmi tenkou solární plachtu, která má dokázat sílu slunečních paprsků. Lightsail je projekt nevládní organizace Planetary Society a klade si za cíl předvést solární plachtění jako vesmírný pohon budoucnosti. Zatím jde pouze o demonstrační misi, příští rok v dubnu by se měla do vesmíru dostat sofistikovanější sonda Lightsail-1 a při jejím úspěchu budou následovat další dvě. Konečným cílem je cesta Lightsail-3 do Lagrangeova bodu L1.

LightSail-1

LightSail-1 - solární plachetnice soukromé neziskové organizace The Planetary Society. Na začátku roku 2011 se dokončuje její konstrukce a pokud se podaří představitelům společnosti najít vhodnou raketu, která ji vynese na oběžnou dráhu, mohla by odstratovat ještě do konce tohoto roku.Lightsail-A vynesla do vesmíru raketa Atlas V spolu s dalším nákladem 20. května. V následujících dnech se ale operátoři mise potýkali s vypadávající komunikací. Snahy o obnovení spojení nakonec vedly k úspěšnému rozvinutí plachty, které bylo potvrzeno snímky zaslanými zpátky na Zemi.

Planetary Society je americká nezisková společnost, založená mimo jiné Carlem Saganem. Dnes mezi její členy patří například CEO Bill Nye nebo Neil deGrasse Tyson.

Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Více informací k tématu
Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Další zprávy z kategorie LightSail-1

Soukromá organizace The Planetary Society staví vlastní solární plachetnici

12. 02. 2011

Soukromá organizace The Planetary Society staví vlastní solární plachetniciÚspěšné otestování solárního pohonu japonskou sondou Ikaros i americkou Nanosail-D motivuje členy neziskové organizace The Planetary Society k výstavbě vlastní solární plachetnice. The Planetary Society byla založena Carlem Saganem, známým popularizátorem vesmíru, a dalšími v 80. letech a snaží se svými projekty inspirovat a vzdělávat veřejnost za pomoci grantů a darů od svých členů.

celý článek