NASA zvažuje nukleární pohon pro vesmírnou loď, která má letět k Marsu

24. 08. 2017
Cesta lidí na Mars Mars Rakety

Americká vesmírná agentura NASA zkoumá možnosti jak dopravit náklad a posádku k Marsu při budoucích misích. Aktuální pohony vesmírných lodí mají jen omezené možnosti a cesta je dlouhá, je tedy na místě uvažovat o nových způsobech, nových možnostech. Jednou z takových možností je nukleární pohon, který by byl úspornější než chemické motory a výkonnější než motory iontové. Agentura tak spojila síly se společností BWX Technologies (BWXT) a jejich společným cílem je vyvinout zcela nové nukleární reaktory, které by poháněly vesmírné lodi cestující k Marsu.

Mars

Mars - rudá planetaSpolečnost BWXT se dlouhodobě zabývá dodávkami nukleárních reaktorů a paliva pro americkou vládu. Nyní jí by udělen tříletý kontrakt za téměř 19 milionů dolarů, jehož cílem je vývoj právě takových nových technologií.
Autor článku: redakce
7
Zajímá vás toto téma?

Dejte nám vědět a klikněte na toto tlačítko.
Tématům, o která bude největší zájem,
se pokusíme věnovat více prostoru.

Více informací k tématu

Sdílejte

Další zprávy z kategorie Cesta lidí na Mars

Mezinárodní skupina vesmírných agentur vydala aktualizovaný plán průzkumu vesmíru

23. 08. 2013

Mezinárodní skupina vesmírných agentur vydala aktualizovaný plán průzkumu vesmíruSkupina ISECG (International Space Exploration Coordination Group) vydala 20. srpna aktualizaci své strategie Global Exploration Roadmap (GER), která si klade za cíl vytyčit milníky pro průzkum vesmíru, který by měl být završen přistáním lidské posádky na povrchu Marsu. Hlavním důvodem k aktualizovanému vydání této cestovní mapy má být zapracování plánů národních agentur, které se objevily od posledního vydání strategie v roce 2011.

celý článek

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na Mars

12. 05. 2013

Téměř 80 tisíc zájemců se přihlásilo na jednosměrnou cestu na MarsZa pouhé dva týdny se přihlásilo 78 tisíc zájemců o projekt kolonizace Marsu, který vyhlásila holandská společnost Mars One. V rámci tohoto projektu by měla v roce 2022 začít výstavba trvalé kolonie na rudé planetě, jejíž obyvatelé se stanou na trvalo marťany. Část financí pro tento projekt hodlá Mars One získat prostřednictvím reality show, která bude celý projekt provázet. Do konce srpna, kdy končí přihlašovací fáze, očekává společnost Mars One až půl milionu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars.

celý článek

NASA vyvíjí novou laboratoř pro ISS, kde bude pěstovat rostliny

19. 02. 2013

NASA vyvíjí novou laboratoř pro ISS, kde bude pěstovat rostlinyInženýři v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě pracují na projektu, který brzy oživí Mezinárodní vesmírnou stanici, a to doslova. Vyvíjí velkou komoru, ve které budou dlouhodobě pěstovat rostliny a zkoumat vliv mikrogravitace na jejich růst a vývoj. Výsledky výzkumu potom budou uplatněny třeba pro cestu na Mars, nebo jakoukoliv podobnou dlouhodobou vesmírnou misi.

celý článek

NASA chce postavit vesmírnou stanici za oběžnou drahou Měsíce, ale možná také ne

30. 09. 2012

NASA chce postavit vesmírnou stanici za oběžnou drahou Měsíce, ale možná také neNa internetu i v dalších médiích se objevily zprávy o plánech NASA na vybudování vesmírné stanice "Gateway" v Lagrangeově bodu 2 systému Země - Měsíc. Šlo by o základnu, ze které by probíhal průzkum odvrácené strany Měsíce, přilehlých planetek a v neposlední řadě také startovací místo pro první pilotovanou misi na Mars. Jde o téma, kterého se média s radostí chytla, je však třeba tyto naděje krásné budoucnosti ve vesmíru trošku přibrzdit, a to z prostého důvodu - nejsou peníze.

celý článek

Komise vybrala šest členů posádky, kteří si na Havaji vyzkouší stravu při letu na Mars

10. 07. 2012

Z více než 700 přihlášek vybrala porota na University of Hawaii šest jedinců, kteří se zúčastní simulované mise na Mars HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation). Začátkem příštího roku se tým přesune do opuštěné oblasti lávových polí na Havaji, kde budou po 4 měsíce simulovat cestu na rudou planetu. Hlavním cílem mise HI-SEAS je otestovat stravování posádky, vedlejší úkol potom bude mít každý z členů posádky jiný.

Rusko by chtělo zopakovat experiment Mars500, tentokrát na stanici ISS

06. 02. 2012

Loni v listopadu úspěšně skončil experiment Mars500, který měl za úkol simulovat let šestičlenné posádky na planetu Mars. Účastníci simulace byli uzavřeni 520 dní s replice vesmírné lodi nedaleko Moskvy a prováděli podobné operace jaké by mohla dělat posádka prvního letu k Marsu. Podle ředitele ruské vesmírné agentury Roskosmos teď Rusko zvažuje, zda podobný experiment neuskutečnit přímo ve vesmíru, na Mezinárodní vesmírné stanici.

celý článek

Přístroje na palubě robota Curiosity na cestě k Marsu zaznamenaly radiaci ze solární bouře

30. 01. 2012

Přístroje na palubě robota Curiosity na cestě k Marsu zaznamenaly radiaci ze solární bouřeRadiation Assessment Detector zaznamenal nárůst radiace, způsobený nejsilnější sluneční erupcí od roku 2005, kterou Slunce vypustilo 22. ledna. Mise MSL, jejíž je Curiosity součástí, mimo jiné zkoumá také množství solární radiace při cestě na Mars a na planetě samotné. Díky nově získaným datům budou moci vědci určit možný vliv nebezpečného záření na lidský organismus a navrhnout vesmírnou loď, která budoucí astronauty při cestě na rudou planetu ochrání.