Malý raketoplán Dream Chaser prošel dalším milníkem, volný let a přistání s autopilotem

15. 11. 2017
Dream Chaser Lety do vesmíru Vesmírné lodě ISS

11. listopadu prošel raketoplán společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC) úspěšným testem, při kterém byl vyzkoušen volný let s autopilotem bez asistence jiných zařízení a následné přistání na ranveji. Šlo o simulaci poslední fáze letu při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, na kterou (a z které) by měl raketoplán v prvních letech svého provozu dovážet zásoby. Výsledky tohoto testu ovlivní výslednou podobu modelu, který už do vesmíru skutečně poletí. S prvním letem se počítá na rok 2019 nebo 2020.

Dream Chaser

Dream Chaser - raketoplán vyvíjený americkou společností Sierra Nevada pro dopravu nákladu nebo lidské posádky na ISS.Během testu byl prototyp raketoplánu spuštěn z helikoptéry ve výšce tří kilometrů nad zemí. Následně se letadlo pomocí autopilotu navedlo na přistávací dráhu, kde pak úspěšně přistálo. Podobný test byl proveden už před 4 roky, tehdy ale došlo k nehodě, když se přistávací zařízení nevysunulo podle pokynů palubního počítače. Aktuální test proběhl se zcela novým vybavením.

Dream Chaser je projekt soukromé společnosti Sierra Nevada Corporation, která za přispění know-how NASA a dotací americké vlády vyvíjí malý raketoplán pro lety do vesmíru (Dream Chaser je na délku asi čtvrtinový oproti vysloužilým raketoplánům NASA). 

V první vyvíjené verzi bude Dream Chaser opakovaně použitelný pro automatické, nepilotované lety s nákladem na ISS, startovat bude na raketě Atlas nebo Falcon Heavy a přistávat bude na ranveji, jako běžné letadlo. NASA plánuje se začátkem zásobovacích misí na rok 2019, do roku 2024 by mělo podle kontraktu proběhnout nejméně šest misí.

Společnost SNC se původně ucházela o kontrakt NASA pro pilotované lety k orbitální stanici, neuspěla však v konkurenci rozpracovanějších modelů společností SpaceX a Boeing (rok 2014). Úspěch přišel až s modifikovanou verzí pro automatické zásobovací mise k ISS v lednu 2016.

Další plány na využití nového dopravní prostředku na nízkou oběžnou dráhu mají Evropská vesmírná agentura, která by Dream Chaseru chtěla využít pro orbitální experimenty po dosloužení ISS. Zájem projevila také Organizace spojených národů, která by chtěla pořídit nepilotovanou verzi Dream Chaseru pro výzkum z rozvojových zemí.
Líbí se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Další zprávy z kategorie Dream Chaser

NASA pozastavuje program na vývoj komerčních lodí, dokud nevyřeší stížnost jednoho z účastníků

07. 10. 2014

NASA pozastavuje program na vývoj komerčních lodí, dokud nevyřeší stížnost jednoho z účastníkůNASA v září vybrala společnosti Boeing a SpaceX do konečné fáze jejího programu na vývoj vesmírných lodí pro dopravu astronautů Commercial Crew Transportation Capability (CCtCap). Třetí společnost, Sierra Nevada Corp. (SNC), která se s dvěma vybranými účastnila předchozí fáze programu, podala stížnost na výběr kandidátů do finální fáze. Všechny tři společnosti už od NASA přijaly značné obnosy peněz a jejich lodě se pomalu blíží k dokončení.

celý článek

NASA má problém, stížnost Sierra Nevada může zpozdit práce na vývoji komerčních lodí

01. 10. 2014

NASA má problém, stížnost Sierra Nevada může zpozdit práce na vývoji komerčních lodí Před několika dny vybrala NASA společnosti SpaceX a Boeing pro pokračování svého programu na podporu vývoje a výroby nových vesmírných lodí. Mezi úzký výběr se ale nevešla třetí společnost, Sierra Nevada Corporation (SNC), která byla součástí předchozích kol programu a vyvíjí malý raketoplán Dream Chaser. Ta v pátek podala formální stížnost a dodává, že její návrh vyjde americké poplatníky o téměř miliardu dolarů levněji než ten od Boeingu (Boeing obdrží od NASA v následujících třech letech 4,2 miliardy dolarů).

celý článek

Raketoplán Dream Chaser si vyzkoušel závěsný test, na podzim už poletí sám

25. 08. 2013

Raketoplán Dream Chaser si vyzkoušel závěsný test, na podzim už poletí sámAmerická společnost Sierra Nevada provedla ve čtvrtek v Kalifornii druhý úspěšný test s malým raketoplánem Dream Chaser. Funkční prototyp byl v rámci dvouhodinového testovacího letu zavěšen na helikoptéře Erikson, která je vybavena jeřábem, a kopíroval trajektorii, po které bude po návratu z oběžné dráhy přistávat. Dream Chaser je jedním z plavidel, které si klade za cíl během několika let vynášet lidskou posádku do vesmíru.

celý článek

První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společností

15. 01. 2013

První nové vesmírné lodě budou zřejmě pilotovat piloti soukromých společnostíTechnologický vývoj jde nezadržitelně kupředu. V Americe vzniká hned několik nových prototypů vesmírných lodí, které se už brzy dostanou do vesmíru. Přesto, že jsou z části financované státem prostřednictvím NASA, jsou vyvíjeny soukromými společnostmi a ty je také budou provozovat. S tím souvisí také to, kdo bude vesmírné lodi pilotovat, měli by to být piloti pracující pro provozovatele, nikoli astronauti NASA.

celý článek

Vývoj mini raketoplánu Dream Chaser pokračuje i v nově vyhlášeném programu NASA CCiCap

29. 08. 2012

Vývoj mini raketoplánu Dream Chaser pokračuje i v nově vyhlášeném programu NASA CCiCapSierra Nevada Corporation (SNC) je jedna ze společností, která se účastní programu CCiCap americké vesmírné agentury, jehož výsledkem bude několik soukromých vesmírných lodí se schopností vynášet astronauty na oběžnou dráhu Země. SNC včera oznámila veřejnosti, že její mini raketoplán Dream Chaser už splnil první z několika bodů programu CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability) a je na dobré cestě ke splnění časového i finančního harmonogramu.

celý článek

Tři vesmírné lodě, kterým NASA věří natolik, že bude financovat jejich vývoj

07. 08. 2012

Tři vesmírné lodě, kterým NASA věří natolik, že bude financovat jejich vývojV pátek NASA oznámila trojici společností, kterým hodlá nadále finančně pomáhat s vývojem jejich vesmírných lodí, raket a dalších technologií pro dopravu astronautů na nízkou oběžnou dráhu Země. Do finále souboje o dopravu na orbitu postoupily společnost SpaceX, Boeing a Sierra Nevada, společně si rozdělí přes miliardu dolarů během následujících 14 měsíců v rámci programu CCiCap.

celý článek

Společnost Sierra Nevada otestovala design svého malého raketoplánu Dream Chaser

08. 06. 2012

Společnost Sierra Nevada otestovala design svého malého raketoplánu Dream ChaserKoncem května otestovala Sierra Nevada Corporation (SNC) aerodynamické chování modelu Dream Chaseru přímo ve vzduchu. Model 1:1 k budoucímu raketoplánu vyzvedl vrtulník Erickson Air-Crane v Coloradu. Podobně jako už vysloužilé raketoplány, projde i Dream Chaser intenzivním testováním ve vzduchu, aby bylo bezpochyby jasné, že jeho křídla fungují tak, jak mají.

celý článek