NASA oznámila svou spoluúčast na japonské misi k měsícům Marsu

26. 11. 2017
Phobos Mars Japonsko Hayabusa

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že se bude spolupodílet na japonské misi Martian Moons Exploration, jejímž cílem bude přinést na Zemi vzorky hornin z měsíce Marsu Phobos. Spoluúčast americké agentury bude prostřednictvím jednoho ze sedmi instrumentů na robotické sondě, která přistane na větším ze dvou měsíců Marsu. Půjde o spektrograf analyzující neutrony a gamma záření, který má vědcům pomoci zjistit kdy a jak se měsíce Marsu zformovaly.

Phobos

Phobos Jeden ze dvou měsíců planety MarsStart mise MMX je plánován na rok 2024, robotická sonda navštíví oba měsíce Marsu a na Phobosu potom přistane. V roce 2029 by potom měly dorazit vzorky hornin zpátky na Zemi, kde budou analyzovány. Japonská vesmírná agentura JAXA tak navazuje na úspěchy své předchozí mise Hayabusa, která doručila na Zemi vzorky z planetky Itokawa v roce 2010. Aktuálně také probíhá mise Hayabusa2, která má v roce 2020 přinést vzorky z asteroidu Ruygu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Phobos

Jak vypadá zatmění Slunce na Marsu? Úplně jinak než na Zemi

7. 4. 2019 (novější než zobrazený článek)

Jak vypadá zatmění Slunce na Marsu? Úplně jinak než na ZemiPři zatmění Slunce dochází k zakrytí naší hvězdy Měsícem při pohledu ze Země, podobná situace nastává také na Marsu, jehož dva měsíce jsou však od toho našeho dost odlišné. Phobos ani Deimos totiž nemají kulatý tvar, ani se z povrchu Marsu nejeví podobně velké jako Slunce. Při zatmění tak není disk Slunce zcela zakrytý a odhaluje nepravidelný tvar obou měsíců. Jak takové marsovské zatmění Slunce vypadá ukázaly nové snímky z roveru Curiosity.

celý článek

Povrch měsíců Marsu by mohl být elektricky nabitý od solárních větrů

19. 10. 2017

Povrch měsíců Marsu by mohl být elektricky nabitý od solárních větrůSilné sluneční erupce by mohly nabíjet některé oblasti na povrchu měsíců Marsu až na 100 voltů, ukazuje to studie publikovaná v magazínu Advances in Space Research 3. října. Podobný náboj by tak mohl ovlivnit elektroniku automatických sond nebo dokonce astronautů, kteří by s těchto měsíců zkoumali rudou planetu.

celý článek

VIDEO: Rover Curiosity pozoroval na obloze Marsu nevídanou podívanou

20. 8. 2013

VIDEO: Rover Curiosity pozoroval na obloze Marsu nevídanou podívanouPrvního srpna si dva měsíce planety Mars přichystaly podívanou pro největšího obyvatele rudé planety, rover Curiosity. Větší z měsíců, Phobos, proletěl mezi planetou a vzdálenějším menším měsícem Deimos. Curiosity si tuto nebeskou podívanou nemohl nechat ujít a namířil k nebi své kamery, se kterými pořídil během necelé minuty přes 40 snímků. Video poskládané z těchto snímků můžete vidět níže.

celý článek

Ruská mise na měsíc Marsu Phobos zřejmě skončí fiaskem, sonda spadne na Zem

13. 11. 2011

Ruská mise na měsíc Marsu Phobos zřejmě skončí fiaskem, sonda spadne na ZemRuská mise, která se měla stát zářným příkladem ruského vesmírného programu, zřejmě skončí neúspěchem. Po středečním startu se dostala sonda Fobos-Grunt úspěšně na oběžnou dráhu Země, nedošlo ale k zážehu motoru pro opuštění Země a vydání se na cesty na Mars. Sonda tak krouží kolem Země a pomalu se jí přibližuje, zřejmě koncem listopadu nebo začátkem prosince spadne na Zem spolu s plnými nádržemi toxického paliva.

celý článek

Ruská vesmírná sonda Fobos-Grunt zůstala po závadě na motoru na oběžné dráze Země

9. 11. 2011

Ruská vesmírná sonda Fobos-Grunt zůstala po závadě na motoru na oběžné dráze ZeměV úterý krátce po deváté hodině večer středoevropského času odstartovala raketa Zenit-2 z kosmodromu Bajkonur, jejím nákladem je vesmírná sonda Fobos-Grunt směřující k jednomu z měsíců planety Mars, Phobos. Start proběhl úspěšně, sonda ale měla asi 5 hodin po startu provést manévr, který by ji navedl na trajektorii směřující na Mars. Tento manévr neproběhl, "Vypadá to jakoby motor nepracoval správně" řekl Vladimir Popovkin, šéf Roskosmosu.

celý článek

Evropská sonda zachytila průlet Phobosu před Jupiterem

24. 6. 2011

Evropská sonda zachytila průlet Phobosu před JupiteremVesmírná sonda ESA Mars Express provedla začátkem května speciální manévr, díky kterému se dostala do pozice pro zaznamenání pozoruhodného jevu, přechodu měsíce Marsu před planetou Jupiter. Pro pořízení těchto záběrů se tedy 1. června Mars Express, Phobos i Jupiter dostali do jedné linie.

celý článek

Rusko připravuje vesmírnou misi na měsíc Marsu

23. 11. 2010

Rusko připravuje vesmírnou misi na měsíc MarsuK několika sondám operujícím na Marsu a v jeho okolí pod taktovkou NASA a ESA se již brzy připojí také ruské a čínské stroje. Cílem Rusů je zkoumání jednoho z měsíců planety Mars, Phobos.

celý článek