Nově pozorovaná planetární dvojčata vnáší nové světlo do teorie o nafukování horkých jupiterů

01. 12. 2017
Exoplanety Hvězdy

Mezi objevenými exoplanetami se často vyskytuje jedna třída planet: jde o plynné obry, které na rozdíl od situace ve sluneční soustavě obíhají velmi blízko svým mateřským hvězdám. Pozorování teleskopy však ukazují, že na rozdíl od Jupiteru nebo Saturnu jsou tyto planety výrazně větší i když mají podobnou nebo menší hmotnost. Nová studie přichází s vysvětlením na základě pozorování podobných planet u různých hvězd.

Exoplaneta

Exoplaneta - Ilustrace planety obíhající vzdálenou hvězdu. Na snímku je zobrazen tzv. horký jupiter, plynný obr podobný planetě Jupiter v naší sluneční soustavě. Na rozdíl od Jupiteru ale obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě.Horké jupitery obíhají své hvězdy často během jednotek dní, jsou jim tedy velmi blízko, jde o zlomek vzdálenosti planety Merkur od Slunce. Jejich hmotnost se často pohybuje v podobných mezích jako u planet Jupiter a Saturn v naší sluneční soustavě, jejich rozměry jsou však nepoměrně větší. Vědci se tento fenomén pokouší vysvětlovat různými teoriemi, jedna z nich připisuje původ nafukování těchto planet výměně tepelné energie mezi mateřskou hvězdou a planetou.

Aby tuto teorii prokázali, podívali se astronomové havajským teleskopem W. M. Keck na dvě podobné exoplanety, které našli v datech z vesmírného teleskopu Kepler. Hledali však pouze takové exoplanety, které obíhají specifický druh hvězdy - červeného obra. Jde o hvězdy ve finální fázi hvězdného života, kdy dochází k nafukování horní vrstvy její atmosféry, jejíž materiál se tak dostává dál od jádra. V takovéto situaci by měl horký jupiter v její blízkosti přijímat ještě více tepla a nafouknout se tedy ještě víc.

Nová pozorování podle všeho potvrzují zmíněnou teorii: obě planety mají poloviční hmotnost planety Jupiter a obě mají rozměry o 30 % větší než Jupiter, což by odpovídalo nafouknuté planetě. Vzhledem k velmi podobným podmínkám oběhu a velmi podobným charakteristikám planet se zdá, že by zde mohla existovat souvislost.

Je však těžké dělat závěry z pozorování pouhých dvou hvězd a exoplanet. Podle vědců jsou ale pozorování v souladu s předpokládanou teorií o nafukování planet způsobeném výměnou tepla mezi hvězdou a planetou. Hledání dalších podobných planet u červených obrů tak pokračuje a astronomové sbírají další informace b které by jejich teorii potvrdily.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte nás na sociálních sítích.

Více informací k tématu

Další zprávy z kategorie Exoplanety

ESA postaví první vesmírný teleskop dedikovaný studiu atmosfér exoplanet ARIEL

21. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

ESA postaví první vesmírný teleskop dedikovaný studiu atmosfér exoplanet ARIEL20. března vybrala Evropská vesmírná agentura ESA novou misi, která bude realizována v následujících deseti letech. Půjde o vesmírný teleskop ARIEL (Atmospheric Remote‐sensing Infrared Exoplanet Large‐survey), který se zaměří na zkoumání atmosfér exoplanet. Pomocí nových informací se vědci chtějí dozvědět více o vzniku a evoluci vzdálených planet, o jejich složení a také o podmínkách, které panují na jejich povrchu.

celý článek

Vesmírný teleskop Kepler se blíží ke konci svého života, dochází mu palivo

15. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

Vesmírný teleskop Kepler se blíží ke konci svého života, dochází mu palivoUž 9 let obíhá vesmírný teleskop Kepler Slunce na oběžné dráze Země. Nachází se sice stejně daleko od Slunce jako naše planeta, při oběhu kolem Slunce ale obíhá 150 milionů kilometrů za naší planetou (tedy jednu astronomickou jednotku). Jeho mise se ale blíží ke konci během několika měsíců totiž NASA očekává, že teleskopu dojde palivo, tím bude ukončena jeho mise na dobro. Jeho solární panely budou sice nadále funkční, teleskop ale nebude mít pohon pro své trysky, kterými se orientuje pro zasílání dat na Zemi a přijímání příkazů.

celý článek

Nejpodrobněji prozkoumaná atmosféra exoplanety: obsahuje nečekaně velké množství vody

03. 03. 2018 (novější než zobrazený článek)

Nejpodrobněji prozkoumaná atmosféra exoplanety: obsahuje nečekaně velké množství vodyMezinárodní tým astronomů prozkoumal pomocí vesmírných teleskopů Hubble a Spitzer a dalších pozemních observatoří exoplanetu WASP-39b a našel v její atmosféře velké množství vody. Pomocí spektrální analýzy světla její mateřské hvězdy při přechodu planety před ní se vědcům podařilo získat nejdetailnější data o atmosféře vzdálené exoplanety. Na jejich základě nyní vědci odhadují, jak mohla planeta vzniknout a jak se během své existence vyvíjela.

celý článek

Erupce na nejbližší hvězdě by mohly být překážkou v obyvatelnosti jejích planet

28. 02. 2018 (novější než zobrazený článek)

Erupce na nejbližší hvězdě by mohly být překážkou v obyvatelnosti jejích planetNové prozkoumání loňských pozorování sousední hvězdy Proxima Centauri přivádí vědce k odlišnému závěru - neexistují kolem ní pásy asteroidů, jak se dříve domnívali, místo toho hvězda zažívá intenzivní erupce. Tyto erupce pravděpodobně budou způsobovat neobyvatelnost jakýchkoliv planet v blízkosti této hvězdy. Studie s odlišnými závěry od těch loňských byla publikována v magazínu Astrophysical Journal Letters.

celý článek

Teleskop TESS dorazil na Floridu, odkud se v dubnu vydá na oběžnou dráhu lovit exoplanety

18. 02. 2018 (novější než zobrazený článek)

Teleskop TESS dorazil na Floridu, odkud se v dubnu vydá na oběžnou dráhu lovit exoplanetyNový vesmírný teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) pro hledání blízkých exoplanet dorazil do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, odkud se na raketě Falcon 9 vydá v dubnu tohoto roku na oběžnou dráhu. Teleskop dorazil 12. února na nákladním autě z Virginie, kde byl v roce 2017 sestaven a testován.

celý článek

Za pomoci gravitační čočky byly objeveny první exoplanety mimo naši vlastní galaxii

06. 02. 2018 (novější než zobrazený článek)

Za pomoci gravitační čočky byly objeveny první exoplanety mimo naši vlastní galaxiiZa pomoci gravitační čočky se astronomům podařilo objevit exoplanety ve vzdálené eliptické galaxii. Jde o první detekci planetárních těles mimo naši vlastní galaxii. Objev se podařilo učinit analýzou světla vzdáleného kvazaru, které proletělo bližší galaxií a doznalo určitých změn. Tyto změny si astronomové nedokáží vysvětlit lépe, než existencí exoplanet v této galaxii.

celý článek

Horký Jupiter s nezvyklými větry a nepředpokládaným nejteplejším místem na planetě

31. 01. 2018 (novější než zobrazený článek)

Horký Jupiter s nezvyklými větry a nepředpokládaným nejteplejším místem na planetěKdyž astronomové zkoumaly v detailu planetu CoRoT-2b, zjistili, že její nejteplejší místo se nachází jinde než čekali. Jde o tzv. horký Jupiter, tedy plynného obra, který obíhá velmi blízko svojí mateřské hvězdě. Podobný typ exoplanet je poměrně běžný (možná proto, že je relativně jednoduché takové planety objevit), nejteplejší místa však bývají zcela jinde než bylo zjištěno u CoRoT-2b. Objev byl učiněn vědci z McGill University prostřednictvím pozorování teleskopem Spitzer.

celý článek